MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowo Podgórne: Kolejne rondo na "92" powstanie za pieniądze gminy?

Robert Domżał
Rondem im. Lecha  Wałęsy, które oddano do użytku w 2009 roku, bezpiecznie przejeżdża się w stronę Góry i Kaźmierza
Rondem im. Lecha Wałęsy, które oddano do użytku w 2009 roku, bezpiecznie przejeżdża się w stronę Góry i Kaźmierza Urząd Gminy Tarnowo Podgórne
Gmina Tarnowo Podgórne chce wybudować rondo na drodze krajowej 92. Gotowa jest nawet sfinansować jego budowę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zastanawia się jednak, czy wyrazić na to zgodę.

Argumentem za budową ronda jest to, że właśnie na skrzyżowaniu ulicy Pocztowej i drogi 92 dochodziło w przeszłości do tragicznych wypadków. Zginęły w nich między innymi dwie osoby z tej samej rodziny (w dwóch różnych zdarzeniach).

Jak pokazują statystyki, przebudowa skrzyżowań przyczynia się do zmniejszenia liczby wypadków na wielkopolskich odcinkach dróg krajowych. W roku ubiegłym zginęły 93 osoby. Rok wcześniej aż 129 osób.

Oddane już do użytku rondo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 92 z obwodnicą tej miejscowości i drogą na Jankowice pozwala na bezkolizyjny przejazd z Jankowic, gdzie jest fabryka czekolady i wytwórnia papierosów do Góry i dalej Kaźmierza.

Gmina współfinansowała jego budowę. Nowy obiekt znalazł się nawet w gronie nagrodzonych inwestycji drogowych. Teraz wójt gminy Tarnowo Podgórne mówi o potrzebie budowy kolejnego ronda. Administrująca nią GDDKiA nie mówi "nie", ale...

- Gmina musi przygotować analizę komunikacyjną nowego układu dróg i udowodnić, że będzie to najkorzystniejsze dla kierowców rozwiązanie. Dopiero, gdy poznamy te opracowania, odniesiemy się do tego pomysłu - mówi Marek Napierała, dyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA.

Dla drogowców zagadką jest to, jakie będzie natężenie ruchu na tej drodze, gdy autostrada A2 doprowadzona zostanie do granicy z Niemcami, ale wprowadzona zostanie odpłatność za przejazd.

Zdaniem policjantów rondo przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. - Piesi niechętnie korzystają z kładek nad jezdnią czy z przejść podziemnych. Rondo z szykaną spowoduje, że kierowcy zwolnią, a dzięki temu pieszy będzie miał więcej czasu na przejście przez jezdnię - mówi komendant komisariatu w Tarnowie Podgórnym Waldemar Kocurek.

Według wójta Tarnowa, Tadeusza Czajki, mimo że rondo będzie kosztowało kilka milionów złotych, taka inwestycja gminie się opłaci.

- Uruchomimy dzięki temu kolejne tereny pod działalność gospodarczą. Chcemy wybudować nie tylko drogę do nowych działek, ale także uzbroić je co najmniej w w kanalizację i wodę - wyjaśnia wójt.

W ten sposób gmina chce pozyskać kolejnych inwestorów. Rondo ułatwi też dojazd do istniejących zakładów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski