Trasa S11: Kontrowersyjny wariant przez Puszczę Notecką...

  Trasa S11: Kontrowersyjny wariant przez Puszczę Notecką odrzucony. Jaką trasą będzie poprowadzona droga S11 w Wielkopolsce?

  Zdjęcie autora materiału

  Mikołaj Woźniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Obecnie z trasy S11 można korzystać choćby w okolicy Krzesin.

  Obecnie z trasy S11 można korzystać choćby w okolicy Krzesin. ©Grzegorz Dembiński

  Latem, kiedy rozpoczynały się rozmowy o możliwym przebiegu trasy ekspresowej S11 w Wielkopolsce, informowaliśmy, że w kilku wariantach przecina ona Puszczę Notecką. Przeciwko temu protestowali mieszkańcy i leśnicy. Dziś wiadomo, że najgorszy dla nich wariant nie jest już brany pod uwagę. Jak będzie wytyczona trasa?
  Obecnie z trasy S11 można korzystać choćby w okolicy Krzesin.

  Obecnie z trasy S11 można korzystać choćby w okolicy Krzesin. ©Grzegorz Dembiński

  - Kilka miesięcy temu pojawiło się zalecenie od centrali GDDKiA, że odpadają warianty naruszające środowisko. Odpadł więc wariant poprowadzenia trasy S11 w pobliżu miejscowości Jaracz i dwóch rezerwatów przyrody. Dla mnie, jako przedstawiciela nadleśnictwa, jest to decyzja optymalna i korzystna dla środowiska, choć wiem, że znalezienie kompromisu dla pozostałych wariantów będzie trudne - komentuje Jacek Szczepanik, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki.

  Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku pojawiła się informacja, że trzy z pięciu rozważanych korytarzy drogi S11 (ma powstać do około 2025 roku) na odcinku Oborniki - Ujście w mniejszym lub większym stopniu przecinają Puszczę Notecką. Od początku tego roku odbywają się konsultacje społeczne z mieszkańcami i w nich najbardziej kontrowersyjny wariant, przecinający m. in. sołectwo Jaracz - nie jest już brany pod uwagę.

  Czytaj też: Droga S11 przetnie Puszczę Notecką? To możliwe, ale nie przesądzone. Prowadzą przez nią trzy korytarze

  - Na razie konsultacje społeczne odbywały się w Obornikach, w marcu przeniosą się do naszej gminy. Warianty przez Jaracz, groźne przyrodniczo - nie będą realizowane. Zostały trzy mniej konfliktowe propozycje przebiegu, dwa prowadzą obok obecnej trasy DK 11 (wariant 1 i 1a) - potwierdza Roman Szuberski, burmistrz Rogoźna. Zaznacza, że dokładny przebieg trasy będzie znany dopiero za jakiś czas, bo na razie rozważane są korytarze szerokości 500 metrów. Sama droga S11 będzie zajmowała pas od 60 do 100 metrów.

  Mieszkańców gminy Rogoźno najbardziej satysfakcjonowałby przebieg fragmentu trasy Oborniki - Ujście ułożony z połączenia kilku wariantów, ale „w korycie” obecnej DK 11. Ta po powstaniu „eski” przeszłaby pod zarządzanie samorządów i pełniła lokalne funkcje.

  Przebieg po linii obecnej DK 11 ma być też korzystnym rozwiązaniem według leśników, ponieważ droga krajowa już ingeruje w środowisko, a wytyczenie obok niej ekspresówki byłoby poszerzeniem tej ingerencji, a nie całkowicie nowym oddziaływaniem na przyrodę, w kolejnym punkcie.
  1 3 »

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błagam

  P (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Proszę bardzo o pomoc

  pomagam.pl/andrzejkulis

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cały

  ten (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  proponowany przebieg jest wielkim nieporozumieniem! S11 kończy się w Kołobrzegu i najkrótsza trasa to Poznań => Szamotuły => Wałcz (tu można by wykorzystać wspólny odcinek z S10 Wałcz =>...rozwiń całość

  proponowany przebieg jest wielkim nieporozumieniem! S11 kończy się w Kołobrzegu i najkrótsza trasa to Poznań => Szamotuły => Wałcz (tu można by wykorzystać wspólny odcinek z S10 Wałcz => Mirosławiec) => Złocieniec => Połczyn Zdrój => Białogard => Kołobrzeg.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byle nie

  zatroskany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Przez urokliwy Połczyn. To perełka ,,,powinna być chroniona za wszelką cenę dla cywilizacji!!!!!

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY