Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turecki noblista Orhan Pamuk gościem Malta Festival 2023 w Poznaniu. Zobacz zdjęcia i film

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Wideo
od 16 lat
Gościem specjalnym tegorocznej edycji Malta Festival jest turecki pisarz, zdobywca Nagrody Nobla - Orhan Pamuk.

Malta Festival to impreza z ponad 30-letnią tradycją. Każdego roku na swoich wydarzeniach gromadzi fanów teatru – i nie tylko. Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest turecki pisarz Orhan Pamuk, laureat literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał w 2006 roku.

Jury doceniło autora, który „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”. W prozie Pamuka często pojawia się wątek poczucia rozbicia lub utraty tożsamości, wywołanej przez konflikt między europejskimi a turecko-muzułmańskimi wartościami.

Podczas Malta Festival wystawiona zostanie sztuka stworzona na podstawie dzieła Pamuka. Opera "Ja, Şeküre", która bazuje na najpopularniejszej książce noblisty "Nazywam się Czerwień" wystawiona zostanie w środę 29 czerwca o godz. 19 w Auli Uniwersyteckiej UAM. Libretto i muzykę, na zamówienie Malta Festival Poznań napisał Aleksander Nowak, a tekst przeczyta Andrzej Chyra, aktor i reżyser.

- Bardzo cieszy mnie to, że "Nazywam się Czerwień" zostanie wystawione jako opera - tutaj na festiwalu Malta, a w przyszłym roku także trafi do teatru. Dla mnie festiwal ten jest też możliwością na, w pewnym sensie, połączenie się z czytelnikami polskimi. Dla mnie, jako autora, jest to bardzo ważne.

- mówił Pamuk (tł. z j. ang.)

W twórczości Pamuka nie brakuje też nawiązań do Polski. W jednej z opowieści noblisty- “Nocne zarazy” - pojawia się wątek Paszy Bonkowskiego – potomka polskich emigrantów.

- Turcja i Polska współpracowały bardzo często swojej historii i dzielą wspólnego wroga, jakim jest Rosja. W związku z tym w Turcji, znajduje się wielu polskich obywateli, którzy byli zmuszeni opuścić swój kraj. Pasza Bonkowski był jednym z nich. Był on wielkim intelektualistą, bardzo dobrze obeznanym w nauce zachodniej, również w medycynie, a także był biznesmenem, produkował i rozprowadzał leki. W mojej książce właściwie nieprawdą o nim jest tylko to, że został zabity, ponieważ w rzeczywistości dożył szczęśliwej starości.

- mówił o swojej książce "Nocne zarazy" Pamuk.

Zapytany o ustrój i politykę swojego kraju Pamuk odpowiada:

-Mam nadzieję, że w przyszłości Turcja będzie jednak dążyła ku wartościom zachodnim i ku pokojowym stosunkom z Zachodem. Ja wierzę w prawa człowieka, prawa kobiet i wolność słowa. To są wartości, które wyznaję i tych wartości będę bronił. Myślę, że przewidywanie przyszłości nie jest tutaj szczególnie fortunne. Kiedy dziennikarze pytają mnie właśnie o potencjalną wizję przyszłości, to zawsze odpowiadam, że ja piszę książki historyczne, a jeśli chcieliby państwo usłyszeć wizję przyszłości, to należałoby zapytać pisarza science fiction (tł. z j. ang.)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Letnie festiwale rockowe, muzyka etniczna, widowisko historyczne czy Malta festiwal. Zobacz co będzie działo się w Wielkopolsce. Przejdź dalej -->

Jarocin Festiwal 2023, widowisko historyczne czy Malta Festi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski