Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malta Festival 2023. Artystyczne lato w Poznaniu startuje 28 czerwca

OPRAC.:
Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Uczestnicy Malty jak co roku mogli obcować ze sztuką międzynarodową.
Uczestnicy Malty jak co roku mogli obcować ze sztuką międzynarodową. Adam Jastrzębowski/zdjęcie archiwalne
Gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie turecki noblista Orhan Pamuk, który spotka się z publicznością, a festiwal zainauguruje uliczna parada. Artyści Azji, Afryki, Ameryki i Europy zaprezentują swoje umiejętności w projektach teatralno-tanecznych. Nie zabraknie ciekawych debat z ludźmi sztuki oraz wieczorów z muzyką.

Orhan Pamuk spotka się z publicznością, a festiwal zainauguruje tradycyjna uliczna parada. Artyści Azji, Afryki, Ameryki i Europy zaprezentują swoje umiejętności w projektach teatralno-tanecznych. Nie zabraknie ciekawych debat z ludźmi sztuki oraz wieczorów z muzyką.

Turecka sztuka na Malcie

Uczestnicy Malty jak co roku mogli obcować ze sztuką międzynarodową. Gościem tegorocznej edycji jest turecki pisarz noblista – Orhan Pamuk. Opowie on o swojej twórczości, w której często pojawia się wątek poczucia rozbicia lub problemu poczucia tożsamości, wywołanej konfliktem między europejskimi a turecko-muzułmańskimi wartościami. Agnieszki Ayşen Kaim zaprezentuje turecką sztukę opowiadania, a Marta Puchłowska zaprezentuje świat tureckiego malarstwa na wodzie.

Kultura pozaeuropejska

Można będzie poznać tradycje i wierzenia krajów pozaeuropejskich. Zaprezentowany zostanie multimedialny spektakl singapursko-niemieckiego artysty, a afrobrazylijska twórczyni opowie o badaniach nad haitańskim dziedzictwem wudu. Patricka Zizy natomiast zaprezentuje dziedzictwo Kongo, a o swoim poszukiwaniu wolności w swojej sztuce opowie białoruski artysta.

Parada na otwarcie i wieczory z muzyką

Festiwal tradycyjnie zostanie zainaugurowany przez uliczne widowisko wędrowne. Parada, wyreżyserowana przez Piotra Tetlaka i Asocjację 2006, połączy ludzi różnych kultur, pokoleń i doświadczeń oraz będzie hołdem dla prof. Jarosława Maszewskiego, pedagoga i twórcy idei święta patronów Poznania. Na zakończenie barwnego pochodu zaśpiewa poznańska artystka Hanna Banaszak. Finałowy koncert Malty dzięki połączeniu sił z Poznań Pride Week i Grupą Stonewall będzie trwał cały wieczór i noc – na scenie wystąpią Natalia Nykiel, Baasch i Bass Brass, a afterparty poprowadzą DJ Blik z Dominiką Płonką.

Miejsca

Centrum Festiwalowe znajdować się będzie w siedzibie Fundacji Malta, przy ul. Ratajczaka 44.

Na tarasie, na pl. Wolności zagrają Oh Voyage, duet pochodzący z Turcji, Moriah Woods z Ameryki i białoruski VVaxplay Live. Wieczorem odbędą się DJ sety i organizowane we współpracy z Alter Event silent disco. Olga Strizhniova, która odpowiada za aranżację wnętrza Centrum Festiwalowego, poprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych z tworzenia gobelinów, czyli dekoracyjnych dywanów ściennych, oraz wielofunkcyjnych, ozdobnych masek. Przestrzeń Centrum Festiwalowego stanie się też twórczym miejscem dla dzieci, którym na Malcie wolno. Program Wolno Dzieciom świętuje w tym roku swoje 10-lecie.

W parku im. F. Chopina na najmłodszych czekać będą spektakle familijne Teatru Czerwona Walizka i Mozaika. Tam też zagości jarmark ukraińskich rękodzielniczek, na którym będzie można nabyć ręcznie robione wianki, zabawki z dzianiny, chusty, biżuterię czy inne przedmioty ze wzorami petrykiwskimi.

W ramach Poznania na Malcie partnerami programowymi są w tym roku Republika Sztuki Tłusta Langusta i Barak Kultury. Uczestnicy obejrzą spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek oraz Teatru Emigrant, a także instalację dźwiękowo-przestrzenną Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego.

Legendarne maltańskie kreacje graficzne zaprezentowane będą na trwającej pięć dni wystawie artystycznej, podsumowującej współpracę festiwalu z poznańskim studiem graficznym Bękarty. Część motywów graficznych sprzed lat będzie można również odtworzyć na koszulkach i torbach, biorąc udział w warsztatach z techniki sitodruku z Miką Starowską.

Bilety i wejściówki

Festiwal prezentuje prawie 50 wydarzeń, z czego 35 wydarzeń jest bezpłatnych. Wszystkie wydarzenia realizowane w Centrum Festiwalowym są nieodpłatne. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych obowiązują bezpłatne zgłoszenia e-mailowe ([email protected]). Bezpłatne wejściówki można nabyć na koncert Ja, Şeküre na podstawie opery Aleksandra Nowaka. Dystrybucję bezpłatnych wejściówek prowadzi platforma ToBilet.pl i Centrum Informacji Kulturalnej.

Wejściówki na spotkanie z Orhanem Pamukiem są rozdane. Wyprzedane są również bilety na spektakle Any Pi The Divine Cypher, Choy Ka Faia Yishun Is Burning oraz Sergeya Shabohina i Igora Shugaleeva Ich heiße Frau Troffea.

Bilety na koncerty Natalii Nykiel, Baascha, Bass Brass, DJ Blika i Dominiki Płonki, w ramach wspólnego finału Malta Festival Poznań i Poznań Pride Week, można nabyć w aplikacji Going., na stronie EmpikBilety.pl, w salonach empik oraz na stronie pridefest.pl. Wydarzenia w ramach programu partnerskiego Poznań na Malcie: spektakle Rimmy Tyshkevych, Anastasii Ivasovej i Ewy Kaczmarek Genesis, Lidii Gómez Herrery i Krzysztofa Cicheńskiego Callar y quemarse, a także Teatru Emigrant Solitude by Żadan & Stachura są dostępne na platformie Bilety24.pl.

Program festiwalu jest w całości dostępny na stronie internetowej malta-festival.pl

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Oto imprezy w Poznaniu w tym tygodniu. Przejdź do galerii i sprawdź.

Oto imprezy w Poznaniu w tym tygodniu. Piknik rodzinny, kino...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski