Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UAM szuka oszczędności. Czy zostanie wprowadzone zdalne nauczanie?

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
UAM walczy z kryzysem. Gdzie szuka oszczędności?
UAM walczy z kryzysem. Gdzie szuka oszczędności? Łukasz Gdak
Rektorzy uczelni w całej Polsce opracowują politykę oszczędnościową na 2023 rok. Niektóre placówki decydują się na zdalny tryb pracy, inne rozważają redukcję etatów. - Chcemy oszczędzać po to, by pracownicy byli stabilnie zatrudnieni i nie musieli obawiać się o swoją przyszłość - powiedziała prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. Co z podwyżkami dla pracowników? Czy wysokość czesnego wzrośnie?

W związku z rosnącymi kosztami funkcjonowania, wiele uczelni decyduje się na kształcenie zdalne. Pomoże to obniżyć rachunki za prąd, gaz, ogrzewanie czy wodę. Nie dotyczy to jednak Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Nie mamy planów na zdalne nauczanie ze względów oszczędnościowych, jak niektóre uczelnie w Polsce

- zapewniła rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Nie przewiduje się też zmian wysokości czesnego. Oznacza to, że studenci, którzy rozpoczęli naukę z określonym cennikiem, mają go zagwarantowanego do końca studiów. Ulec zmianie mogą jednak dodatkowe opłaty.

"Opłaty wzrosną w 2023 roku o ponad 50 procent"

Dodatkowo od stycznia wzrosła płaca minimalna, co spowoduje konieczność opracowania podwyżek zwłaszcza dla pracowników najmniej zarabiających. Jak zaznacza rektor UAM, subwencja, która od 2019 roku - na czas pandemii - została zamrożona, wzrośnie prawdopodobnie o 1-2 procent. Póki co uczelnie dysponują tymi samymi pieniędzmi.

76 procent kosztów uniwersytetu stanowią wynagrodzenia pracowników. Rektor chce ochronić miejsca pracy, dlatego szuka oszczędności we wszystkich działaniach.

- Nie planujemy żadnych zwolnień czy redukcji etatów ze względów ekonomicznych - mówi.

Podwyżki dla osób najmniej zarabiających już zostały zapowiedziane. Pierwszy cel to utrzymanie miejsc pracy na uniwersytecie
Same skutki podwyżek cen energii to 17 mln zł. Z planów wydziałów wynika, ze w skali roku uczelni zabraknie około 30 mln zł.

- Ten brak będzie odczuwalny. Musimy te pieniądze zaoszczędzić, zdobyć, wygospodarować. Opracowujemy sposób podwyższenia wynagrodzeń pracownikom najmniej zarabiającym (...). Obiektem naszej największej troski jest grupa pracowników, nie nauczycieli akademickich. I tą grupą się zajmujemy - wyjaśniła rektor UAM.

Jaka jest skala odejść pracowników z uniwersytetu?

W 2022 roku odnotowano 140 odejść z pracy za porozumieniem stron. Wypowiedzenie zlożyło 28 osób. Zdaniem rektor UAM, uczelnia nadal jest atrakcyjnym miejscem pracy, chociażby ze względu na stabilność.

- W momencie, kiedy ogłaszamy konkursy zatrudnieniowe to nie mamy kłopotu z tym, żeby zgłosili się kandydaci. To jest ciągle miejsce pracy atrakcyjne - mówi rektor.

Problem jest z pracownikami z branży IT. Niestety, uniwersytet nie jest w stanie zaproponować specjalistom konkurencyjnego na rynku pracy wynagrodzenia.

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zapewnia, że szukają oszczędności, aby pracownicy byli stabilnie zatrudnieni i nie musieli obawiać się o swoją przyszłość.

- Wszyscy doskonale wiemy, że każde działanie możemy optymalizować, racjonalizować, polepszyć. Być może są takie zatrudnienia, które można zaplanować bardziej racjonalnie. W taki sposób, żeby nasza praca była bardziej wydajna i bardziej sensowna.

W planie oszczędności znalazło się m. in. ograniczenie oświetlenia zewnętrznego terenu UAM oraz iluminacji budynków. Ponadto w dni robocze od godz. 22:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta w godz. od 20:00 do 8:00 uczelniane budynki będą zamknięte.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski