Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. - To niegojąca się, wciąż otwarta rana - mówił marszałek Marek Woźniak

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
W Wielkopolsce czczona jest pamięć ofiar katyńskiej zbrodni – w Poznaniu uroczystość odbyła się się przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Ogrodzie Zamkowym im. Ofiar Katynia i Sybiru, a w Lesznie przy Pomniku Katyńskim na skwerze przy ul. Ofiar Katynia oraz przy kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym przy ul. Kakolewskiej.

- Spotykamy się w tym miejscu w każdą rocznicę, niezmiennie od lat, spotykamy się jako strażnicy tej tragicznej pamięci – mówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w czasie poznańskiej uroczystości. - Tyle przez te lata wypowiedziano tu zdań, tyle przytoczono faktów, dziś więc pozwólcie na osobistą refleksję: dla mnie pamięć Katynia jest jak otwarta, niegojąca się rana. Wystarczy sięgnąć wyobraźnią katyńskich dołów śmierci, spojrzeć w oczy członków rodzin pomordowanych, by dojrzeć bezmiar tego zła...

od 16 lat

Uroczystości w 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir musiały z powodu obostrzeń odbyć się bez licznego udziału mieszkańców. Marek Woźniak wraz z Wojciechem Bogajewskim - prezesem Stowarzyszenia „Katyń”, Marianem Macutkiewiczem - prezesem wielkopolskich struktur Związku Sybiraków oraz Zenonem Wechmannem - reprezentującym organizacje i stowarzyszenia kombatanckie, złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

W Lesznie także uczczono pamięć Polaków zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej - w imieniu Michała Zielińskiego, wojewody wielkopolskiego, Zenon Jóźwiak, kierownik Delegatury w Lesznie, wraz z dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Lesznie, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze w miejscach pamięci Zbrodni Katyńskiej w Lesznie: przy Pomniku Katyńskim na skwerze przy ul. Ofiar Katynia oraz przy kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafialnym przy ul. Kakolewskiej, na której murze znajdują się tablice epitafijne poświęcone mieszkańcom Leszna i Ziemi Leszczyńskiej zamordowanym na nieludzkiej ziemi.

Zobacz też: Historia: Zbrodnia katyńska. Osiemdziesiąt jeden lat temu rozstrzelano elitę polskiego narodu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski