Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy pracujący w Polsce będą musieli płacić? Rząd Ukrainy chce prowadzić rejestr migrantów zarobkowych

Anastazja Bezduszna
Ukraińcy najczęściej w Polsce pracują na budowach, na liniach produkcyjnych i na plantacjach.
Ukraińcy najczęściej w Polsce pracują na budowach, na liniach produkcyjnych i na plantacjach. Tomasz Czachorowski
Rejestr pracujących migrantów, wydawanie licencji agencjom pracy oraz dobrowolne składki do “Funduszu migrantów”. Na Ukrainie chcą stworzyć nowe ministerstwo, którego zadaniem będzie dbanie o prawa ukraińskich migrantów zarobkowych. Co to znaczy dla polskich pracodawców?

Od 2014 roku migracja obywateli Ukrainy za granicę z celem zarobkowym zwiększyła się w kilkakrotnie. Wyjeżdżają głównie do prac sezonowych do państw sąsiednich, w tym Polski. Wyjechały już około 4 miliony osób – podaje Centrum Strategii Gospodarczej Ukrainy. Jak podaje International Organization for Migration (IOM) Ukraińcy w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają najczęściej do Polski (14,3%), Włoch (13,2%), Czech (12,8%), Niemiec (2,4%), Węgier (1,9%) i Portugalii ( 1,8 procent). Ponadto większość ukraińskich migrantów zarobkowych nadal decyduje się na wyjazdy do Rosji. A tylko w 2018 roku, jak podaje TransferGo (międzynarodowe przelewy pieniężne) migranci zarobkowi przelali ponad 70 mln euro z innych krajów na Ukrainę.

Do Rady Najwyższej Ukrainy (parlament) w marcu tego roku trafił projekt ustawy „_O wprowadzeniu zmian do niektórych aktów prawnych Ukrainy w sprawie wzmocnienia pomocy państwa dla Ukraińców za granicą_”. O czym jest mowa w projekcie zarejestrowanym pod numerem 10153?

Czytaj też: Płać podatek PIT w Poznaniu i czerp z tego korzyści. Kolejne zachęty do płacenia podatków w Poznaniu

W nocie wyjaśniającej projekt na oficjalnym portale Rady Najwyższej (rada.gov.ua) głównym celem projektu zaznacza się „stworzenie warunków i opracowanie mechanizmów prawnych regulacji zewnętrznej migracji zarobkowej, w celu ułatwienia legalnej migracji zarobkowej obywateli Ukrainy”.

Jak zamierzają to zrobić? Poprzez utworzenie oddzielnego centralnego organu wykonawczego do realizacji polityki państwa w zakresie zewnętrznej migracji zarobkowej w trzech kierunkach:

  • zabezpieczenia społecznego,
  • państwowej regulacji procesu zatrudnienia za granicą,
  • współpracy międzynarodowej w celu zaspokojenia edukacyjnych, narodowych, kulturowych i duchowych potrzeb pracujących migrantów w krajach przyjmujących.

Aby zapewnić migrantom pracującym i członkom ich rodzin usługi socjalne i pomoc państwa, zaproponowano utworzenie funduszu socjalnego dla ukraińskich migrantów - ogólnokrajowego specjalistycznego funduszu, który będzie finansowany ze składek członkowskich, opłacanych przez migrantów za zatrudnienie za granicą.

przydatne informacje dla pracujących Ukraińców w Poznaniu Вітаємо у Познані. Як отримати номер PESEL і де навчатись у Познані. Важлива інформація з регіону відтепер українською 22.03.2019 15:31

Co to znaczy dla polskich pracodawców?

  • może zmniejszyć się liczba przybywających do Polski ukraińskich pracowników
  • równocześnie może zwiększyć się liczba Ukraińców zatrudnionych na czarno

Zobacz: Musimy zatrzymać Ukraińców na polskim rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski