Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińska Wiosna jesienią znów w Poznaniu. To kolejna okazja do poznania ukraińskiej kultury. Oto program

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W tym roku również nie zabraknie koncertów, projekcji filmowych, warsztatów, wystaw, spektakli czy warsztatów i dyskusji.
W tym roku również nie zabraknie koncertów, projekcji filmowych, warsztatów, wystaw, spektakli czy warsztatów i dyskusji. Michał Antoniewicz
Festiwal kultury ukraińskiej już po raz 16. odbędzie się w Poznaniu. Tegoroczna edycja obfituje w koncerty, filmy, wystawy i wykłady. Ukraińska Wiosna odbędzie się od 5 do 9 października.

Ukraińska Wiosna już od 16 lat przybliża Polakom i poznaniakom dziedzictwo kulturalne wschodnich sąsiadów, ale jest także okazją do integracji Ukraińców mieszkających w Poznaniu.

W tym roku, podobnie jak w przypadku ubiegłych edycji festiwalu, nie zabraknie koncertów, projekcji filmowych, warsztatów, wystaw, spektakli czy warsztatów i dyskusji.

– Ukraińska Wiosna to nie typowy festiwal kultury, gdyż jest on przestrzenią do budowania bardzo silnych więzi dyplomatycznych i tego się trzymamy – podkreślają organizatorzy.

Zobacz szczegółowy program festiwalu:

Czwartek, 5 października
Atelier WIMAR / Stowarzyszenie Łazęga Poznańska
Wystawa fotograficzna
Wystawa fotograficzna "NIEWOJNA"
Wystawa fotografii ukraińskiej w ramach tegorocznego festiwalu ma w zasadzie jeden wiodący temat: „niewojna”. To pojęcie ma z jednej strony nawiązać do sprzeciwu wobec agresji rosyjskiej, ale z drugiej pokazać ukraiński świat sprzed wojny. Nie mamy zamiaru lukrować rzeczywistości przedwojennej (która była trudna), ale też nie będziemy przedstawiać jej w ciemnych barwach.
Chcemy skierować jasny komunikat do odwiedzających: po wojnie wróćmy do życia, przez wielkie „Ż”. Takiego, jakie pamiętamy, takiego, za jakim tęsknimy, takiego, które będzie realne i spokojne na tyle, na ile może być. Przestrzeń wystawy jest ściśle związana z dawnym Atelier WIMAR (obecną siedzibą Łazęgi Poznańskiego). Doświadczenie widzów będzie dotyczyło fotografii dokumentalnej o tematyce społecznej, krajoznawczej oraz serii portretów prezentowanych we wspaniałych oknach dawnego studia portretowego. W ramach wystawy prezentujemy prace znakomity ukraińskich artystów młodego pokolenia: kijowskiego fotografika Dimitra Bogaczuka, pochodzącej z Kijowa berlińskiej fotografiki Viktorii Sorochińskiej a także znakomitej lwowskiej portrecistki Marty Syrko. Wszyscy wybrani przez nas twórcy mają bogaty dorobek artystyczny i wiele wystaw autorskich prezentowanych w całej Europie.

Piątek, 6 października
Sala Wielka, CK Zamek

Przegląd kina ukraińskiego
17:00 "Moje myśli są ciche" - ukraiński komediodramat w reżyserii Antonio Łukicha. Film został pokazany po raz pierwszy 4 lipca 2019 roku podczas sekcji East of West 54. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury. Ukraińska premiera miała miejsce 16 stycznia 2020 roku.

19:15 "Przystanek Ziemia" - dramat z 2021 roku, wyreżyserowany przez Katerynę Hornostai, z Marią Fedorchenko, Arsenijem Markowem, Yaną Isaienko i Ołeksandrem Iwanowem w rolach głównych. Opowiada historię dojrzewania nastolatków w przededniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przed projekcją oraz w przerwie pomiędzy pokazami odbędzie się krótka prelekcja filmoznawcza, poświęcona kondycji współczesnego kina ukraińskiego.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek

Sobota, 7 października
16:00, Sala Pod Zegarem, CK Zamek

Spotkanie literackie Dom w kieszeni. Opowieść o powrocie - pamięci Wiktorii Ameliny i Wołodymyra Wakułenki.
Spotkanie upamiętniające pisarkę Wiktorię Amelinę oraz poetę Wołodymyra Wakułenkę, zamordowanych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W spotkaniu uczestniczyć będą tłumacze literatury Katarzyna Kotyńska, Marcin Gaczkowski oraz dziennikarka Ola Rusyna. Podczas spotkania prezentowane będą materiały biograficzne dotyczące upamiętnianych autorów oraz prezentowane
fragmenty ich twórczości w wykonaniu aktorów i aktorek.
Wstęp wolny

19:00, Sala Wielka, CK Zamek
Koncert chóru Żurawli
Chór męski „Żurawli” w roku 2022 obchodził 50-lecie istnienia. Jest reprezentacyjnym zespołem Związku Ukraińców w Polsce. Członkowie chóru w większości są obywatelami Polski pochodzenia ukraińskiego. Wśród chórzystów są lekarze, prawnicy, nauczyciele, stolarze, rolnicy, obok profesora może stać student i śpiewać tę samą partię. Mieszkają w różnych częściach Polski, spotykają się na zjazdach przed koncertami, a także organizują próby on-line. Repertuar chóru jest bardzo bogaty i różnorodny. „Żurawli” śpiewają przede wszystkim muzykę ukraińską, od sakralnej po ludową, od barokowej po klasyczną i współczesną. Występują przede wszystkim w Polsce, ale mają za sobą też trasy koncertowe w Ukrainie, USA i Kanadzie. Od roku 2003 chór prowadzi były chórzysta Jarosław Wujcik - zawodowy muzyk, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek

Niedziela, 8 października
11:00, Sala Pod Zegarem, CK Zamek

Warsztaty artystyczno-integracyjne dla dzieci
Integracja przez sztukę od zawsze fantastycznie sprawdza się w przypadku dzieci, dlatego i my postanowiliśmy pójść tą drogą. W ramach warsztatów integracyjno-artystycznych polskie i ukraińskie dzieci będą mogły - pod okiem dwu artystek z Polski i Ukrainy - nie tylko miło spędzić czas w międzynarodowej grupie, poznać elementy kultury sąsiada, ale także rozwinąć swoje twórcze umiejętności. Zadaniem warsztatów jest nauczenie dzieci elementów ukraińskiego tańca ludowego i wykonania korali z gliny samoutwardzalnej, a następnie przyozdobienia ich we wzory ludowe, zaczerpnięte z polskiej i ukraińskiej kultury ludowej - prowadzące warsztaty artystki dostrzegły bowiem szereg powtarzających się motywów w sztuce ludowej obydwu sąsiedzkich krajów i przygotowały tablice z ich odwzorowaniem, a dzieci będą miały szansę wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Po raz kolejny okaże się, że nie różnimy się od siebie aż tak bardzo!
Na warsztaty obowiązują zapisy: [email protected]

20:00, Sala Wielka, CK Zamek
Koncert zespołu jazzowego Kinva

Kinva to muzyczna fuzja Anastasiji Litvinyuk, Igora Hnydyna i Romana Chraniuka. Kinva - to po ukraińsku tradycyjne drewniane naczynie, podobne do kufla, służące zarówno do przechowywania, jak i spożywania napojów. Zespół Kinva jest takim właśnie naczyniem - zachowuje tradycyjne ukraińskie melodie etniczne, po to, żeby podawać je w świeżej, jazzowej formie. Język, tradycja i muzyka ukraińska przez wieki jednoczyły ludzi, przynosiły moc i budowały wiarę w wolną i niezależną Ukrainę. Anastasija Litvinyuk, Igor Hnydyn i Roman Chraniuk poznali się we Lwowie. W innej rzeczywistości. Dziś mieszkają w Warszawie i grają pod świeżo przyjętą nazwą. Każde z nich z osobna jest uznanym muzykiem jazzowym z doświadczeniem wielu albumów, projektów i scen na całym świecie. Połączyła ich miłość i tęsknota za Ukrainą i dźwięki, które grają im w duszy od dzieciństwa. Dziś opowiadają je publiczności w nowych aranżacjach, wykorzystując do tego wszystkie zdobyte przez lata umiejętności, bawiąc się i eksperymentując z jazzowymi formatami.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek

Poniedziałek, 9 października
19:00, Teatr Animacji

Spektakl „Polowanie na karaluchy”
Sztuka Janusza Głowackiego (tłum. Ołeksandr Irwaneć) w reżyserii Oleny Leonenko-Głowackiej.
Obsada:
On – Serhii Berezhko
Ona – Mariia Berezhko
Bohaterami sztuki ”Polowanie na karaluchy” są: Anka - aktorka Teatru Narodowego, heroina szekspirowskich dramatów, oraz Janek - jej mąż, pisarz po wielu sukcesach w kraju i za granicą. Gdy nad Polską zawisła noc stanu wojennego, on nie mógł niczego drukować, ona - z powodu bojkotu władz - przestała występować. Zostali oficjalnie zmarginalizowani i pozbawieni dochodów. Z tego powodu - ratując życie i godność - wyemigrowali do Ameryki. Teraz są emigrantami, śniącymi na jawie przerażająco-śmieszny film. To zapis jednej z dwudziestu dwóch albo czterdziestu dwóch - bohaterowie już sami nie pamiętają, ile dni nie śpią – bezsennej nocy, w której miesza się przeszłość, przyszłość, koszmary, oskarżenia, głód, wstyd, wątpliwości, bezsilność i próby
znalezienia wyjścia z impasu. Autor sztuki nie osądza ani bohaterów, ani świata. Bohaterowie uruchamiają całą swą inteligencje, by widzieć nowy kraj bez znieczulenia. Premiera sztuki odbyła się w marcu 1987r. w Manhattan Theatre Club (reż Arthur Penn).
„Emigrant to ktoś, kto stracił wszystko oprócz akcentu” – mówi bohater sztuki. Perspektywa ukraińskich aktorów, których wojna wyrzuciła za granice własnego kraju, domu, języka, kultury, profesji objawia nam, że niewiele się zmieniło w świecie z dnia premiery sztuki w Nowym Jorku
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CK Zamek

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Która znana gwiazda urodziła się w Poznaniu? Oto aktorki, piosenkarki i prezenterki, które widujemy na ekranach telewizorów, a pochodzą ze stolicy Wielkopolski lub są w jakiś sposób związane z Poznaniem. Odniosły sukces i często widujecie je na ekranach telewizorów.Kliknij i przejdź do galerii ----->

Znane kobiety związane z Poznaniem. Aktorki, piosenkarki i p...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski