Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu na AWF można obejrzeć egzoszkielet. Dwóch biegaczy w egzoszkieletach pobiegnie w Wings for Life World Run

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Wideo
od 16 lat
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu zorganizowała pokaz egzoszkieletu, który transmitowano z auli AWF. 9 maja dwie osoby w egzoszkielecie wezmą udział w Wings for Life World Run'2021, czyli międzynarodowym biegu charytatywnym. Organizatorem obu wydarzeń jest AWF Poznań, Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz firma Technomex.

Pokaz egzoszkieletu skierowany głównie do studentów fizjoterapii, transmitowany z Auli AWF dostępny jest do poniedziałku, 10 maja na uczelnianym kanale YouTube. W prezentacji 7 maja, którą poprowadziły dwie fizjoterapeutki - Anna Krzyżańska i Katarzyna Wacławiak, wziął udział pacjent - Krzysztof, który na co dzień korzysta możliwości rehabilitacyjnych egzoszkieletu. Ze względu na pandemię przez rok nie uczestniczył w rehabilitacji fizjoterapeutycznej, co przyczyniło się do pogorszenia jego kondycji. W wieku 15 lat przeszedł infekcję mononukleozy i zapalenie mózgu, które spowodowały u niego niepełnosprawność kończyn.

Zobacz fragment z pokazu, jak porusza się pacjent w egzoszkielecie; źródło AWF Poznań

od 16 lat

Fizjoterapeutka z Technomexu, Anna Krzyżańska podczas pokazu podkreśliła, że w Poznaniu posiadają jedyny komercyjny egzoszkielet. I zaapelowała do studentów i innych oglądających prelekcję, aby mówili o tym, bo to pomoże pacjentom. Zachęciła, żeby szukać rozwiązań w różnych miejscach – bo w tym tkwi po prostu sukces.

W niedzielę, 9 maja dwie osoby w egzoszkielecie pobiegną w Wings for Life World Run'2021, czyli międzynarodowym biegu charytatywnym. Wystartują z boiska AWF o godzinie 13.00 z boiska AWF przy ul. Droga Dębińska 10 i pokonają dystans ok. 500. Te osoby to Krzysztof, uczestnik pokazu z 7 maja zorganizowanego na auli AWF oraz Piotr, który choruje na SM. Organizatorzy chcą pokazać w praktyce, jak zachowuje się egzoszkielet. Krzysztofa i Piotra poprowadzą dwie fizjoterapeutki z Technomexu – Anna Krzyżańska i Katarzyna Wacławiak. Z tego wydarzenia będzie streaming na profilu Technomexu na YouTube oraz na firmowym profilu facebookowym. Dzięki egzoszkieletom Ekso Bionics także w innych 6 lokalizacjach pobiegną inni niepełnosprawni, m.in. w Gliwicach czy Kamieniu Pomorskim.

Wings for Life World Run’2021 - bieg charytatywny

Tegoroczna edycja światowego biegu charytatywnego z powodu pandemii odbędzie się bez biegów ulicznych. Jednak 9 maja o 13.00 dzięki specjalnej aplikacji (dostępnej na Androida i iPhone’a) można uczestniczyć w biegu na własną rękę albo stworzyć grupowy bieg w towarzystwie innych sportowców z okolicy. Organizatorem biegu nie musi być osoba indywidualna – może nim zostać klub sportowy, rada miejska czy inna dowolna firma. Po aktywacji aplikacji bierze się udział, uciekając przed wirtualnym samochodem pościgowym dokładnie w tym samym czasie, co wszyscy inni uczestnicy światowego biegu na całej kuli ziemskiej. Bieg z aplikacją to koszt 15,00 €, czyli 68,56 zł. Dochód ze sprzedaży dostępu wesprze badania nad rdzeniem kręgowym i leczenie jego urazów.

Całe piękno tej charytatywnej imprezy polega na tym, że nie ma z góry określonego dystansu, który trzeba pokonać, żeby dotrzeć do mety. Wyznacza ją wirtualny Samochód Pościgowy, który w aplikacji dogania uczestników. Ten, kto pokona największy dystans nim dogoni go auto okaże się najlepszy

– czytamy na stronie www.wingsforlifeworldrun.com

Egzoszkielet umożliwia chodzenie

Egzoszkielet to przenośnym bioniczny szkielet, a zarazem urządzenie do reedukacji chodu. Składa się ze sztywnej metalowej ramy uzbrojonej w sterowane komputerowo siłowniki na stawach biodrowych i kolanowych oraz plecaka z bateriami - waży około 25 kg. Egzoszkielet przeznaczony jest do rehabilitacji pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami neurologicznymi lub urazami m.in. po całkowitym lub częściowym uszkodzeniu rdzenia kręgowego, stwardnieniu rozsianym lub po udarze. Z egzoszkieletu mogą korzystać osoby o różnym stopniu porażenia - połowicznym lub całkowitym. Wysokość pacjentów ma znaczenie - od 1,5 m do 2 m. Natomiast jeśli chodzi o wagę, to nieistotna jest dolna waga pacjenta, ale górna to ok. 100 kg - wpływa ona na prawidłowe działanie szkieletu oraz pracę silników, które mogą się przegrzewać i szybciej rozładowywać.

Okazje
Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski