Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstaje wyjątkowy mural. Tworzą go seniorzy. Zobacz zdjęcia

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Poznańskie seniorki z wielką energią tworzą mural w centrum miasta.Kolejne zdjęcie -->
Poznańskie seniorki z wielką energią tworzą mural w centrum miasta.Kolejne zdjęcie -->Robert Woźniak
W Poznaniu murale malują także seniorki. Ich twórczość napędza ogromna energia, kreatywność, motywacja i chęć pokazania, że wiek to nie metryka, tylko stan umysłu. Pierwszy z serii pięciu murali w ramach projektu "Warstwy" powstaje u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej.

Wszystko zaczęło się od zajęć dla seniorów organizowanych w ramach Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku. To właśnie tam narodził się pomysł projektu "Warstwy", w ramach którego w różnych miejscach Poznania powstanie pięć murali. Ich wykonawcami będą seniorki ze stolicy Wielkopolski.

Pierwsze tego typu dzieło powstaje w samym centrum miasta - na rogu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Działania projektowe poprzedzone były wstępem teoretycznym, który wprowadził uczestników w tematykę i zainspirował do pracy twórczej. Seniorzy poznali całkowity proces powstawania malowidła - poczynając od fazy projektowej, poprzez przenoszenie wzoru na ścianę, aż po pracę wykonawczą.

- Mural jest związany z seniorami Poznania, dlatego na początku musieliśmy wypracować wspólną ideę, którą chcemy przekazać poprzez to dzieło. Okazało się, że dla pań istotne jest by pokazać, że aktywnym i twórczym powinno być się w każdym wieku, że można się uczyć całe życie niezależnie od tego, ile ma się lat

- tłumaczy Jagoda Zych, koordynatorka projektu, absolwentka malarstwa na UAP.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że w Poznaniu powinno powstawać więcej murali?

Hasłem, które przyświeca twórcom muralu są słowa „Wiek to nie metryka, wiek to stan umysłu”. Dzieło przedstawia twarz człowieka, celowo nie została sprecyzowana jego płeć. Z głowy tej osoby wypływa roślinność, kwiaty. Jak tłumaczy Jagoda Zych jest to symbolika, która ma pokazywać, że ludzki umysł może być rozumiany różnorako.

Zobacz też: W Poznaniu powstał mural z wizerunkiem Magdy Gessler

Panie pierwszy raz pracują przy takim wielkoformatowym malowidle, jednak są już zaprawione w malarstwie na płótnie czy rysunkach na papierze.

- Mamy do czynienia z zupełnie innym materiałem. Nie jest to łatwe, ponieważ ściana ma swoją fakturę maluje się dość trudno i dużym wyzwaniem jest wyprowadzenie równej cienkiej linii. Jednak panie jak najbardziej dają radę i przede wszystkim mają frajdę z malowania - chwali swoje podopieczne Jagoda Zych.

Sprawdź też:

Od seniorek tworzących mural w centrum Poznania emanuje olbrzymia energia i determinacja w dążeniu do celu.

- Gdy tylko dostałam maila, że jest taki projekt, od razu odpisałam, że to absolutnie nie może się odbyć beze mnie. Mogę pracować od rana do wieczora. Nigdy nie malowałam muralu, to jest dla mnie fantastyczna przygoda i zupełnie nowe doświadczenie. Myślę, że wiele osób młodszych ode mnie w tej chwili mi zazdrości - opowiada pani Grażyna Marciniak, jedna z seniorek tworzących to wyjątkowe dzieło.

Praca pań cieszy się olbrzymim zainteresowaniem ze strony poznaniaków, są oni ciekawi nowego projektu i w pełni go akceptują.

- Przechodzi tędy mnóstwo osób, jest wspaniała interakcja. Ludzie zatrzymują się, zaczepiają nas, pytają. Nawet panowie z pobliskiego zakładu fryzjerskiego przynieśli nam stolik i zaoferowali pyszną kawę. To miłe jak młodzi ludzie doceniają, co robimy

- mówi pani Grażyna.

Zobacz też: "Senioralni. Poznań 2020" będą w tym roku wyjątkowi i taka też będzie inauguracja tej corocznej imprezy

Seniorki uważnie słuchają uwag swojej koordynatorki, mają pędzle różnej długości i specjalnie przygotowaną farbę.

- To dla mnie nowe doświadczenie malarskie, ja maluje obrazy na płótnie i to zupełnie coś innego. Chcę też zostawić miastu coś od siebie. Zgłosiłam się jako jedna z pierwszych osób i jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tym projekcie - nie kryje zachwytu pani Irena Kulma, która pracuje przy powstawaniu muralu.

Sprawdź też:

Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy powstaną następne murale w ramach projektu "Warstwy". Jednak tworzące projekt seniorki już teraz zgłaszają swoją gotowość do działania przy następnych muralach. - Mogę pracować nawet na dużych wysokościach, to zawsze nowe wyzwanie - podsumowuje pani Grażyna.

Zobacz też:

Oryginalne graffiti pod rondem Kaponiera w Poznaniu jest już gotowe. - Ma ożywić przestrzeń i jednocześnie przypomnieć rolkarzom, rowerzystom, deskorolkarzom oraz miłośnikom jazdy na hulajnogach, że przejścia pod Kaponierą są przeznaczone dla ruchu pieszego - informuje ZDM Poznań.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Oryginalne graffiti pod rondem Kaponiera w Poznaniu. Zobacz zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski