W Poznaniu powstały hotele dla nietypowych gości. Przyjmą biedronki, trzmiele, motyle, a przede wszystkim pszczoły

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
150 domków dla owadów zostaje zawieszonych na drzewach i obiektach infrastruktury w poznańskich parkach i lasach. To pomysł urzędu miasta.
150 domków dla owadów zostaje zawieszonych na drzewach i obiektach infrastruktury w poznańskich parkach i lasach. To pomysł urzędu miasta. Łukasz Gdak
Urząd miasta zainwestował w nietypowe obiekty dla nietypowych gości. W poznańskich lasach i parkach zawieszone zostają domki dla owadów. Czy zamieszkają w nich pszczoły murarki, trzmiele, motyle czy biedronki? Czas pokaże.

150 domków dla owadów zostaje zawieszonych na drzewach i obiektach infrastruktury w poznańskich parkach i lasach. To pomysł urzędu miasta.

Czytaj: Pszczołom grozi wyginięcie. Sprawdź, jak im pomóc, aby przetrwały

– Mam nadzieję, już niedługo zamieszkają pszczoły murarki, trzmiele, motyle czy biedronki. Owadzie hotele zawisną w parkach, na terenach wybranych Rodzinnych Ogródków Działkowych i w miejskich lasach - mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Owadzie hotele są zbudowane z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek. W nich owady mogą schronić się przed deszczem, drapieżnikami, mają też odpowiednie warunki do rozmnażania się.

Sprawdź też:

Zakup i montaż 150 hoteli dla owadów odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku przez Miasto programu „Poznań dla pszczół”. Celem projektu jest zwiększenie populacji pszczół w mieście. To ważne, bo z roku na rok populacja pszczół się zmniejsza. Dwa miejskie ule znajdują się już na terenie poznańskiej Cytadeli. Powstały one w 2019 roku.

Eksperci zwracają uwagę, że tworzenie hoteli dla pszczół, czy tzw. sztucznych gniazd pozwoli małym zapylaczom przetrwać w mieście.

Sprawdź też:

– Jeśli chcemy wystawiać domki dla pszczół, to lepiej nie tworzyć dużych agregacji gniazd w jednym miejscu, gdyż może to ułatwić rozprzestrzenianie się chorób czy szkodników pszczół – mówi dr Aleksandra Łangowska z Pracowni Pszczelnictwa Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Pierwsze hotele zawisły już w parku im. Jana Pawła II na Wildzie i parku Wilsona na Łazarzu.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Sprawdź też:

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie