MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W życiu mu wyszło. Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera, kończy 70 lat

Marek Zaradniak
30 maja Krzysztof Cugowski kończy 70 lat
30 maja Krzysztof Cugowski kończy 70 lat Piotr Krzyżanowski
30 maja swoje 70. urodziny obchodzi wokalista i kompozytor, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych głosów polskiej muzyki rozrywkowej Krzysztof Cugowski. W tym roku mija też 50 lat jego działalności artystycznej.

Jubilat swoje rocznice przypieczętował wydanym właśnie przez wytwórnię Mystic podwójnym albumem „50/70. Moje najważniejsze”. Pierwsza płyta zawiera akustyczne wersje utworów, które zdaniem Cugowskie-go były dla niego najważniejsze. Są wśród nich takie kompozycje jak „Lubię ten stary obraz”, „I tylko gwiazda - blask jej znikomy” oraz „Blues George’a Maxwella”. Druga jest zapisem koncertu jaki odbył się 30 stycznia 2018 roku w Studiu im. Budki Suflera w Radiu Lublin. Zawiera m.in. „Sen o dolinie” , „Memu miastu na do widzenia” i „Pieśń niepokorną”.

Budka Suflera to jego życie

Krzysztof Cugowski najbardziej kojarzony jest z Budką Suflera, którą założył na przełomie lat 1969-1970. Budka jaką znaliśmy przez wiele lat zaczęła funkcjonować jesienią 1971 roku. Cugowski był jej frontmanem, ale w 1978 roku odszedł z zespołu.

- Wróciłem jesienią w roku 1983 roku. Nigdy więcej z Budki Suflera nie odchodziłem, a w roku 2014 wspólnie zakończyliśmy działalność Budki Suflera wielką trasą - mówił Krzysztof Cugowski w wywiadzie dla ‚Głosu” w styczniu tego roku.

Czytaj także: "Takie Tango" zmieniło moje życie - mówi Krzysztof Cugowski

Zapytany które momenty w jego działalności miały przełomowe znaczenie Cugowski na pierwszym miejscu wymienia nagranie „Snu o dolinie”, bo w tamtym momencie był już razem z Romualdem Lipko zdecydowany na zakończenie działalności Budki. Nie przynosiła ona wtedy dochodów, a rzeczywistość była nieubłagana. Piosenkę tę rozpropagował szczególnie Janusz Kosiński z Rozgłośni Harcerskiej. Z czasem nieśmiało zaczęła grać ją Trójka. - Wielkim utworem był też „Cień wielkiej góry”, a „Takie Tango” z wykonawcy znanego, ale nie tak bardzo uczyniło Budkę Suflera wielką gwiazdą estrady polskiej znaną przez różne pokolenia - mówi Krzysztof Cugowski.

Po zakończeniu działalności przez Budkę Suflera Krzysztof Cugowski postawił na występy solowe, ale koncertował i nagrywał także ze swoimi synami Piotrem i Wojciechem. Razem stworzyli zespół Cugowscy, a rezultatem ich pracy były dwa albumy: „Zaklęty krąg” i „Ostatni raz”. Dziś występuje z Zespołem Mistrzów.

Krótki romans z polityką

Warto przypomnieć, że Krzysztof Cugowski miał też w swym życiu przygodę z polityką. W roku 2005 został senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości na VI kadencję.

Krzysztof Cugowski: Długie włosy działały na komunistów jak płachta na byka

Dziś o polityce mówi tak: - Nie biorę udziału w polityce bo to nie dla mnie, w takim sensie, że to rzecz trudna. Wszędzie polityka wygląda podobnie i u nas nie jest niczym specjalnie innym. Polityka jest przede wszystkim dla ludzi, którzy lubią działać w zbiorowości. czyli polityka nigdzie nie jest dla indywidualistów, ale dla ludzi, którzy się dostosowują i realizują jakie cele. Ja to obejrzałem i nie jest to dla mnie. Natomiast z tamtych czasów mam tez kilka znajomości, które trwają do dzisiaj.

Z okazji 70. urodzin Krzysztofowi Cugowskiemu życzymy zdrowia i jeszcze wielu udanych projektów artystycznych.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski