Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widowisko „Sprawiedliwi” w Pile. Upamiętni Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Premiera widowiska odbędzie się najpierw w Pile, 25 marca, o godz. 18 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile (plac Staszica 1).
Premiera widowiska odbędzie się najpierw w Pile, 25 marca, o godz. 18 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile (plac Staszica 1). pixabay/zdj. ilustracyjne
W piątek, 25 marca w Pile zostanie wystawiony nowy spektakl pt. „Sprawiedliwi”. Historia sztuki upamiętnia Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

„Sprawiedliwi”

Premiera widowiska odbędzie się najpierw w Gdańsku, 24 marca. W Pile zostanie wystawiona dzień później, w piątek o godz. 18 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile (plac Staszica 1).

Projekt zakłada trzykrotne zaprezentowanie interdyscyplinarnego widowiska, składającego się z prologu i czterech części, łączącego w sobie muzykę, recytacje, wizualizacje oraz światło. Założeniem jest ukazanie historii Polaków, którzy narażali swoje życie, a często też ginęli, gdy pomagali prześladowanym podczas II wojny światowej, Żydom. Scenariusz zakłada ukazanie początków prześladowań Żydów, aż do ustanowienia przez prezydenta, Andrzeja Dudę, Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który przypada na 24 marca.

Dramaturgia jest oparta na wierszach, takich autorów, jak: Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Władysław Broniewski, Marian Hemar, Władysław Szlengel, Jeszajahu Szpigel, Icchak Kacenelson, Loepold Staff, Julian Tuwim.  Do wszystkich utworów poetyckich, które pojawią się podczas widowiska, została napisana muzyka na kwartet wokalny i niewielki zespół instrumentalny w składzie: skrzypce, akordeon, klarnet i kontrabas, co stanowi nawiązanie do przedwojennych tradycji muzycznych.

Podczas widowiska wybrzmią nowo zaaranżowane piosenki oraz specjalnie na tę okazję skomponowana muzyka. Całość zostanie spięta głosem lektora, opowiadającego o wydarzeniach z tamtego okresu.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej, które współpracuje z Muzeum II wojny światowej w Gdańsku i Kwidzyńskim Centrum Kultury.

Nowy mural poświęcony pamięci Kulczyka znajduje się na południowej stronie Centrum Akademickiego Polonez. Został wykonany z ekologicznej farby.Kolejne zdjęcie -->

Fundacja Malta w Poznaniu: jeden z największych murali w Poz...

Tegoroczna edycja kultowego „Jarocin Festiwal” odbędzie się od 14 do 17 lipca. Bilety dostępne od 15 marca.Zobacz zdjęcia z 2021 r. --->

„Jarocin Festiwal 2022”: Część pieniędzy ze sprzedaży biletó...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski