Wielkopolska: Aż strach się bać, takie drogie będą śmieci!

Bogna Kisiel
Osoby, które odwiedziły składowiska odpadów, mogły nauczyć się prawidłowej segregacji śmieci
Osoby, które odwiedziły składowiska odpadów, mogły nauczyć się prawidłowej segregacji śmieci Andrzej Szozda
1 lipca zmieniają się zasady gospodarki odpadami. Śmieci spadną na barki gmin. Nie wszystkie jednak wielkopolskie samorządy są do tego przygotowane. Część nie zdąży wyłonić firm, które mają wywozić odpady. Nie wszyscy też złożyli deklaracje. Stąd wielu obawia się chaosu. Czy utoniemy pod stertą śmieci?

GOAP - rozwiązanie przejściowe
12 zł od osoby miesięcznie za śmieci zbierane selektywnie i 20 zł za niesegregowane. Takie ceny obowiązują na terenie gmin, należących do Związku Międzygminnego GOAP (Poznań, Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Suchy Las, Swarzędz). Przy czym w przypadku segregacji odpadów stawka ma charakter degresywny, tzn. im więcej osób w danym gospodarstwie domowym, tym opłata od osoby jest niższa. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych (biur, firm itp.) wysokość opłaty jest uzależniona od wielkości pojemnika.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych przepisach: USTAWA ŚMIECIOWA 2013

Nie wszystkie gminy są należycie przygotowane do zmian po 1 lipca - przetargi nierozstrzygnięte, nie wszyscy złożyli deklaracje

Przetarg na wywóz śmieci nie został jeszcze rozstrzygnięty. Oferty można składać do 10 lipca. Jednak śmieci po 1 lipca będą odbierane. Będą je wywozić firmy, z którymi GOAP podpisał umowy do końca roku. Zostaną one wypowiedziane po rozstrzygnięciu przetargu.
Nadal nie wszyscy złożyli deklaracje, choć termin minął 3 czerwca.

Selekt idzie jak burza
Centrum Zagospodarowania Odpadów Selekt, skupiające 21 gmin, w dużym stopniu przygotowane jest do wejścia nowego systemu. Kłopot ma z deklaracjami, bo nie wszyscy jeszcze wywiązali się z tego obowiązku, szczególnie dotyczy to przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych. Np. w gminie Komorniki złożono nieco ponad 5,6 tys. deklaracji, ale mimo upływu terminu nadal są przyjmowane.

Selekt przyjął stawkę 10 zł od osoby, gdy śmieci będą segregowane (odbiór śmieci zmieszanych plus wysegregowanych) oraz 14 zł od osoby, jeśli śmieci nie będą segregowane). Przetargi na wywóz odpadów rozstrzygnięto, choć umów z firmami jeszcze nie podpisano w Stęszewie, Dolsku, Zbąszyniu, Granowie, Grodzisku Wlkp., Tarnowie Podgórnym, Dopiewie, Opalenicy, Rakoniewicach, Brodnicy, Wielichowie i mieście Kościan.

- Gdy inne gminy utknęły w skomplikowanych procedurach, na początku czerwca podpisano umowę na odbiór odpadów z terenu gminy Komorniki - mówi Paulina Pniewska z tutejszego urzędu gminy.
Selekt podpisał też umowy na odbiór śmieci z gmin Czempiń, Kościan i Kaźmierz.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych przepisach: USTAWA ŚMIECIOWA 2013

Gniezno: Ludzie znikają
W Gnieźnie jeszcze nie rozstrzygnięto przetargu na wywóz śmieci. Natomiast na terenie gminy Gniezno już wiadomo, że zajmie się tym firma Urbis. Mieszkańcy zapłacą 13,50 zł od osoby, gdy ktoś nie będzie segregował lub 11 zł za śmieci segregowane.

Problemem są nieprawdziwe informacje w deklaracjach.
- Z deklaracji wynika, że na terenie spółdzielni mieszka ok. 16 tys. osób, a w rzeczywistości jest ich ponad 20 tys. - twierdzi Zdzisław Kujawa, prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Pleszew: Jak zmusić sąsiada do segregacji?
Pleszewscy radni przyjęli siedem stawek opłat za śmieci. I tak stawka dla 1-osobowego gospodarstwa wyniesie miesięcznie 12 zł (gdy śmieci będą segregowane) lub 18 zł (niesegregowane); 2-osobowego 20 zł lub 30 zł; 3-osobowego - 27 zł lub 40,50 zł; 4-osobowego - 35 zł lub 52,50 zł; 5-osobowego - 42,50 zł lub 63,75 zł; 6-osobowego - 48 zł lub 72 zł; 7-osobowego i więcej - 52,50 zł lub 78,75 zł. Przetarg został rozstrzygnięty. Zgłosiła się tylko jedna firma - Przedsiębiorstwo Komunalne.

Nowego systemu najbardziej obawiają się mieszkańcy bloków spółdzielczych. Nie mają pewności, czy wszyscy będą solidarnie segregować śmieci. A jeśli nie? To wtedy nawet ci, którzy segregują, zapłacą wyższą stawkę.

Września: Drenowanie
Mieszkańcy zapłacą 10 zł od osoby, jeśli segregują śmieci a 15 zł, jeśli tego nie robią. Opłatę uiszcza się co trzy miesiące. Śmieci będzie odbierać Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

- Ustawę śmieciową uchwalono po to, by drenować nasze kieszenie - uważa Piotr Michalak, mieszkaniec Wrześni. Do tej pory 5-osobowa rodzina za pojemnik 240 litrów płaciła 20 zł, a teraz będzie płacić 45 zł.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych przepisach: USTAWA ŚMIECIOWA 2013

Konin: Brak chętnych Nadal nie wiadomo, kto będzie odbierał śmieci. Miasto ogłosiło przetarg 7 czerwca. Firmy mogą składać oferty do 17 lipca. Dotychczas nie wpłynęła ani jedna.
Znana jest za to stawka za śmieci. Za odbiór nieposegregowanych wynosi ona od osoby 20 zł, a za segregowane - 10 zł.

- Ta różnica w cenie ma zachęcić mieszkańców do segregacji - tłumaczy Józef Nowicki, prezydent Konina.

Zdaniem Stanisława Walczaka, nie stać nas na to, abyśmy marnotrawili surowce wtórne: - Wiem, że niektórzy moi sąsiedzi kpią sobie, że idą ciężkie czasy, bo będą musieli naklejki z butelek zdzierać. To bzdury głoszone przez leniuchów i malkontentów - mówi.

Leszno: Gotowi na 1 lipca
Leszno oraz osiemnaście gmin utworzyli Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, który od lipca zajmie się zagospodarowaniem odpadów.

Mieszkańcy zapłacą 9 zł od osoby miesięcznie za odpady zbierane w sposób selektywny lub 15 zł, gdy nie będą segregować. Cały obszar związku podzielono na pięć sektorów. W każdym z nich wybrano już firmę, która po 1 lipca będzie wywozić śmieci.
Ostrzeszów: Segreguj!

16 zł od gospodarstwa domowego miesięcznie, gdy śmieci są segregowane. W przeciwnym razie opłata wyniesie 32 zł. Nie wszystkim podobają się te stawki. Osoby samotne wskazują, że opłata jest wysoka.

Za organizację całego sytemu odpowiada prywatna firma wybrana w przetargu. W najbliższych dniach będzie znana firma, która wywiezie śmieci.

Ostrów: Już po przetargu
Mieszkańcy Ostrowa już od dłuższego czasu segregują odpady. Wiedzą, że za śmieci gromadzone selektywnie zapłacą 13,50 zł od osoby, a jeśli nie będą segregować, stawka wzrośnie do 20 zł.

Ostrów nie przystąpił do żadnego związku i gmina sama zajmie się odpadami. Wywozić je będzie konsorcjum firm MZO - KOSZ.

Koło: Wystąpili ze związku
Przetarg na odbiór odpadów wygrał Miejski Zakład Usług Komunalnych. Mieszkańcy Koła zapłacą miesięcznie 9 złotych za odpady posegregowane i 12 złotych za nieposegregowane.

- Miasto samo zajęło się zagospodarowaniem odpadów - mówi Tomasz Nuszkiewicz, sekretarz miasta. I dodaje, że m.in. z tego powodu Koło wystąpiło ze Związku Międzygminnego "Kolski Region Komunalny" , bo nie był zainteresowany realizacją tego zadania.

Piła: Tylko jedna firma
15 gmin, w tym miasto Piła należy do Międzygminnego Związku "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi". Związek wstępnie ustalił opłaty za wywóz śmieci: 10 zł za odpady segregowane, 15 zł za mieszane. W piątek otwarto oferty w przetargu na wybór firmy wywozowej. Złożyła ją tylko jedna - Altvater Piła, która zaproponowała cenę wyższą o 10 mln zł, niż szacował związek.

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych przepisach: USTAWA ŚMIECIOWA 2013

Zygmunt Jasiecki, prezes PRGOK przyznał, że w tej sytuacji nie należy się spodziewać, że stawki po 1 lipca będą niższe.
Najwięcej emocji wśród mieszkańców budzi segregacja, a konkretnie mycie pojemników szklanych i plastikowych, bo taki wymóg wprowadził po 1 lipca PRGOK. - Choć do tej pory śmieci segregowałam, to po 1 lipca nie będę. Wolę zapłacić 15 zł, niż myć słoiki i butelki, bo woda jest droga - twierdzi pani Maria z os. Zielona Dolina.

Krotoszyn: Bez ulg
Za śmieci odpowiada Związek Międzygminny Ekosiódemka, do którego należały wszystkie gminy powiatu. Ale dwa miesiące temu wycofały się dwie gminy (Koźmin Wlkp. i Rozdrażew), uznając, że stawki śmieci są za wysokie. Poza tym one chcą wprowadzić ulgi dla rodzin wielodzietnych, a Ekosiódemka ich nie przewiduje. Mieszkańcy z terenu Ekosiódemki zapłacą 12 zł za śmieci segregowane i 18 zł za niesegregowane.
Nie wiadomo, kto będzie odbierał śmieci, bo przetarg nie został rozstrzygnięty.

Jarocin: Wygrał Remondis
W Jarocinie opłaty za śmieci będą wynosić od 6 do 15 zł. Najmniej zapłacą mieszkańcy nieruchomości, które zamieszkuje pięć lub więcej osób. Gdy na nieruchomości mieszka nie więcej niż dwie osoby, stawka wyniesie 9 zł. 15 zł grozi tym, którzy nie będą segregować. Za wywóz śmieci będzie odpowiadać Remondis Sanitech Poznań, która zaoferowała najniższą cenę.

Kalisz: Protest na osiedlu
Rada miejska postanowiła, że stawki za śmieci wyniosą: 13,50 zł od osoby miesięcznie za posegregowane i 19,20 zł za niesegregowane. Na takie opłaty nie zgodził się samorząd osiedla Majków. I rozpoczął się protest.
Przetarg został już rozstrzygnięty. Zgłosiły się dwie firmy: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO. Firmy podzieliły między siebie miasto na 3 strefy.

Współpraca: Paweł Brzeźniak, Anna Szklarska-Meller, Zuzanna Musielak, Ewa Konarzewska-Michalak, Beata Pieczyńska, Daniel Andruszkiewicz, Marek Weiss, Grzegorz Broniarczyk, Ewa Auer, Janusz Jaros, Kamil Bachorz, Daria Kubiak.


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zaniepokojony
Dziwne, że firma, która zaskarżyła przetarg została generalnym wykonawcą jeśli chodzi o odbiór śmieci i zleca tylko niektórym firmom jako podwykonawstwo? Czy do czasu rozstrzygnięcia przetargu nie mogło zostać po staremu? A teraz mamy poodbierane pojemniki, bo nie wszyscy załapali się na lukratywny pakt. A remondis do dnia dzisiejszego nie potrafi wstawić pojemników tam gdzie trzeba, tłumacząc się dużą skalą przedsięwzięcia? No to na jakiej podstawie został wybrany jako generalny wykonawca? Myślałem, że trzeba dysponować odpowiednim potencjałem .....
D
Don Tadeo
Prywatyzacja usług komunalnych z zakresu zadań o charakterze użyteczności publicznej przynosi spodziewane owoce... Nie tylko nieprzytomni pacjenci jeżdżą karetką w poszukiwaniu konkurencyjnego szpitala najwłaściwszego dla przyjęcia trudnego przypadku - przez co zmniejszają się już wydatnie koszty służby zdrowia... Inny przykład to Nowy Sącz gdzie przetarg na odbiór odpadów wygrała włoska firma która zaproponowała najniższe stawki. Wprawdzie firma ta nie ma bazy i zaplecza technicznego - ale ma za to doświadczenie nabyte w przetargach na budowę autostrad w Polsce i dzięki temu w Nowym Sączu "zdjęła majtki najniżej" w przetargu... Cieszą się wszystkie rodziny Śmieciorry - od Neapolu po Nowy Jork w oczekiwaniu na transfer zysków do swych central... i Pani Skarbnik z Poznania także...
r
rgty
Poznań od dawna segreguje śmieci. Klient wybiera firmę, jest konkurencja. Przepisy UE są realizowane. Uwłaszczenie się na śmieciach ludzi z Platformy Obłudy,to kolejny monopol, kolejne stołki, kolejni pośrednicy. Podatnik zapłaci. Od afery do afery. Pogonić Platformę Obłudy.
A
Asia
SĄ twarzą przekrętów związanych ze śmieciami i i nie tylko
P
Poznaniak
W warszawie śmieci niesegregowane mają kosztować 12 zł, a segregowane 10zł. Skąd to złodziejskie przebicie w Poznaniu ??? Jeszcze znowu ktoś musi dorobić ? Mało wyprowadzili pieniędzy z P-nia ?
c
ccc
al capone by sie nie powstydzil,rabusie w bialych rekawiczkach!to ich facjaty majacza w tle tego bubla smieciowego.
Dodaj ogłoszenie