Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Szafka - sposób na zbyt ciężkie tornistry

Tomasz Nyczka, DAN, PEW
Dzieci w Sportowej Szkole Podstawowej nr 29 mogą zostawić swoje podręczniki w szafkach
Dzieci w Sportowej Szkole Podstawowej nr 29 mogą zostawić swoje podręczniki w szafkach Grzegorz Dembiński
To dopiero pierwszy tydzień po wakacjach, ale już niedługo nauka w szkołach ruszy pełną parą. Czy uczniowie znów będą uginać się pod ciężarem nawet 12-kilogramowych plecaków?

Wielkopolskie szkoły chcą z tym walczyć. I montują szafki, w których uczniowie mogą zostawić to, czego nie potrzebują w domu. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Inspektor sanitarny przypomina tymczasem dyrektorom szkół, że to oni powinni zadbać, by uczniowie nie nosili na plecach zbyt dużo.

CZYTAJ TEŻ:
Sposób na tornistry
Potrzebna jest dobra ściągawka

A według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba dzieci z przewlekłymi chorobami kręgosłupa, w wieku do 14 lat, to już 1,5 proc. wszystkich. I systematycznie rośnie.

Dr n. med. Andrzej Trybusz, Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega, że może to powodować problemy zdrowotne przez całe życie:
- Zbyt ciężki plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa, czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie, ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku.

Inspektor zwraca uwagę także na fakt, że w Polsce nie ma przepisów, które określałyby dopuszczalny ciężar tornistrów.
- Przyjmuje się jednak, iż ciężar takiego szkolnego tornistra lub plecaka nie powinien przekraczać 10- 15 proc. masy ciała ucznia - twierdzi A. Trybusz.

Stąd też list, który trafił na biurka dyrektorów szkół. Trybusz przypomina w nim, że, zgodnie z zaleceniem ministerstwa edukacji narodowej, to oni mają obowiązek zapewnić uczniom miejsce, w którym ci mogliby zostawić zbędne w domu przybory, podręczniki, zeszyty. Czyli, krótko mówiąc, szkolne szafki. I choć MEN nie daje na to pieniędzy, szkoły sobie radzą.

- Mamy szafki dla uczniów z klas 1-3, uczniów świetlicy i klas nauczania zintegrowanego - mówi Sławomir Anioł, wicedyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 29 na os. Pod Lipami 106 w Poznaniu. - Mogą tam zostawić zbędne podręczniki, strój na wf. W szkole jest 120 szafek, ale chcemy kupić kolejne.

Poznańscy urzędnicy potwierdzają, że liczba szkolnych szafek systematycznie rośnie.
- Pomagamy tym szkołom, które w zakupie szafek widzą sposób na rozwiązanie problemu dźwigających ciężary uczniów. Nie zorganizowaliśmy jednak wielkiej akcji wyposażenia wszystkich uczniów w indywidualne szafki, bo to byłoby zbyt kosztowne - przekonuje Grażyna Lisiecka, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Wielu szkołom pomagają rady osiedli, rady rodziców, część finansuje zakup szafek z własnych środków.

I tak dzieje się w całej Wielkopolsce. W Lesznie każda podstawówka musi mieć szafki dla uczniów z klas 1- 3. Te szkoły, które nie mogły zamontować ich na korytarzach, udostępniły miejsca w salach lekcyjnych.

- Uczuliliśmy dyrektorów, by zwracali uwagę na tornistry. Jest coraz lepiej, ale uczniowie dalej noszą w nich niepotrzebne rzeczy, jak zabawki, napoje i książki, z których danego dnia nie korzystają - mówi Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Leszna.

Wszędzie jest zresztą podobnie. W SP nr 2 w Nowym Tomyślu miejsce na książki i przybory mają maluchy z nauczania początkowego. A w SP nr 1 w Grodzisku Wielkopolskim wszystkie dzieci, których jest około 800, mają swoje szafki.

W Poznaniu w tym roku zakończył się program profilaktyki wad postawy.
Dofinansowany z unijnych środków projekt objął uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Ponad 8 tys. dzieci uczęszczało na basen i zajęcia korekcyjne. A do programu włączyło się 68 szkół. Wszystkie dostały sprzęt: materace, maty do ćwiczeń, piłki lekarskie. Opiekę nad programem sprawowali lekarze z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski