Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości kupiło unikatowy album. Znajdziemy w nim niepublikowane dotąd zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Jedno ze zdjęć znajdujących się w nabytym przez WMN albumie.
Jedno ze zdjęć znajdujących się w nabytym przez WMN albumie. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Od kilku dni w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości znajduje się niezwykły, unikatowy album ze zdjęciami Ignacego Jana Paderewskiego. Album zawiera 138 niepublikowanych dotąd zdjęć polskiego polityka i pianisty.

- Udało nam się nabyć ten album na aukcji organizowanej przez szczeciński antykwariat "Wu-eL" pana doktora Wojciecha Lizaka z którym współpracujemy. Kupiliśmy go z myślą o nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego - mówi dr hab. Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Dr hab. Olaf Bergmann dodaje również, że pochodzenie albumu nie jest do końca znane. Poprzedni właściciel nie życzył sobie podawania swoich personaliów.

- Przypuszczamy, że autorem albumu był jeden z sekretarzy Paderewskiego. Wskazują na to chociażby zdjęcia z pierwszej strony. Sekretarzy Mistrz miał kilku, wśród nich ten najbliższy, późniejszy wykonawca testamentu Sylwin Strakacz. Mało prawdopodobne, by to jednak on był twórcą albumu - mówi dr hab. Olaf Bergmann.

Sprawdź też:

Album w sumie zawiera 138 dotąd niepublikowanych i nieznanych fotografii, dokumentujących działalność publiczną i życie prywatne Ignacego Jana Paderewskiego. Zdjęcia pochodzą z okresu od początku 1919 roku czyli objęcia stanowiska premiera polskiego rządu, aż do drugiej połowy lat 30-tych czyli założenia z inicjatywy m.in. Paderewskiego i gen. Sikorskiego tzw. Frontu Morges (opozycyjnego wobec sanacji).

Fotografie pokazują Paderewskiego jako premiera, jego podróż słynną salonką na rozmowy pokojowe do Paryża, aktywność dyplomatyczną i bardzo szczegółowo posiadłość Mistrza Riond-Bosson w szwajcarskim Morges.

Na zdjęciach można zobaczyć bliskich i współpracowników Paderewskiego, m.in. żonę Helenę, Sylwina Strakacza i Zdzisława Szczerbińskiego, a także wybitne postacie z ówczesnego świata polityki, w tym m.in. Józefa Hallera, Władysława Sikorskiego, Izydora Modelskiego.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z powodu pandemii koronawirusa jest obecnie zamknięte, ale wybrane zdjęcia z albumu będą publikowane i udostępnione szerszej publiczności wirtualnie na stronie internetowej muzeum: http://www.wmn.poznan.pl/.

Zobacz też:

Jesteście ciekawi, jak żyło się w Poznaniu przed wojną? Zajrzeliśmy do Narodowego Archiwum Cyfrowego i wybraliśmy kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć. Zobaczycie na nich obrazki z codziennego życia mieszkańców oraz niezwykłe wydarzenia z historii Poznania. Jedno jest pewne: takiego miasta już nie ma!Na zdjęciu wyścig samochodowy zorganizowany przez Automobilklub Wielkopolski na torze wyścigowym Ławica - 1929 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski