Wielkopolskie Muzeum Niepodległości kupiło unikatowy album. Znajdziemy w nim niepublikowane dotąd zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Jedno ze zdjęć znajdujących się w nabytym przez WMN albumie.
Jedno ze zdjęć znajdujących się w nabytym przez WMN albumie. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Od kilku dni w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości znajduje się niezwykły, unikatowy album ze zdjęciami Ignacego Jana Paderewskiego. Album zawiera 138 niepublikowanych dotąd zdjęć polskiego polityka i pianisty.

- Udało nam się nabyć ten album na aukcji organizowanej przez szczeciński antykwariat "Wu-eL" pana doktora Wojciecha Lizaka z którym współpracujemy. Kupiliśmy go z myślą o nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego - mówi dr hab. Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Dr hab. Olaf Bergmann dodaje również, że pochodzenie albumu nie jest do końca znane. Poprzedni właściciel nie życzył sobie podawania swoich personaliów.

- Przypuszczamy, że autorem albumu był jeden z sekretarzy Paderewskiego. Wskazują na to chociażby zdjęcia z pierwszej strony. Sekretarzy Mistrz miał kilku, wśród nich ten najbliższy, późniejszy wykonawca testamentu Sylwin Strakacz. Mało prawdopodobne, by to jednak on był twórcą albumu - mówi dr hab. Olaf Bergmann.

Sprawdź też:

Album w sumie zawiera 138 dotąd niepublikowanych i nieznanych fotografii, dokumentujących działalność publiczną i życie prywatne Ignacego Jana Paderewskiego. Zdjęcia pochodzą z okresu od początku 1919 roku czyli objęcia stanowiska premiera polskiego rządu, aż do drugiej połowy lat 30-tych czyli założenia z inicjatywy m.in. Paderewskiego i gen. Sikorskiego tzw. Frontu Morges (opozycyjnego wobec sanacji).

Fotografie pokazują Paderewskiego jako premiera, jego podróż słynną salonką na rozmowy pokojowe do Paryża, aktywność dyplomatyczną i bardzo szczegółowo posiadłość Mistrza Riond-Bosson w szwajcarskim Morges.

Na zdjęciach można zobaczyć bliskich i współpracowników Paderewskiego, m.in. żonę Helenę, Sylwina Strakacza i Zdzisława Szczerbińskiego, a także wybitne postacie z ówczesnego świata polityki, w tym m.in. Józefa Hallera, Władysława Sikorskiego, Izydora Modelskiego.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z powodu pandemii koronawirusa jest obecnie zamknięte, ale wybrane zdjęcia z albumu będą publikowane i udostępnione szerszej publiczności wirtualnie na stronie internetowej muzeum: http://www.wmn.poznan.pl/.

Zobacz też:

Jesteście ciekawi, jak żyło się w Poznaniu przed wojną? Zajrzeliśmy do Narodowego Archiwum Cyfrowego i wybraliśmy kilkadziesiąt wyjątkowych zdjęć. Zobaczycie na nich obrazki z codziennego życia mieszkańców oraz niezwykłe wydarzenia z historii Poznania. Jedno jest pewne: takiego miasta już nie ma!Na zdjęciu wyścig samochodowy zorganizowany przez Automobilklub Wielkopolski na torze wyścigowym Ławica - 1929 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak żyło się w Poznaniu przed wojną. Zobacz wyjątkowe zdjęci...

Sprawdź też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie