Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kiedy ruszy Poznański Szybki Tramwaj! Padła konkretna data otwarcia PST

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wideo
od 16 lat
Cała trasa PST zostanie ponownie otwarta 13 maja 2023. Takie zapewnienie złożyli podczas konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Mariusz Wiśniewski.

Znamy datę otwarcia Poznańskiego Szybkiego Tramwaju!

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na wyremontowanym torowisku przy przystanku Aleje Solidarności, zapewniono, że trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju będzie całościowo otwarta od 13 maja 2023 roku.

- Mieliśmy do wyboru albo remontować trasę PST fragmentami przez trzy lata, co byłoby bardziej uciążliwe dla mieszkańców i zdecydowanie bardziej kosztowne, albo zamknąć trasę i wyremontować ja całościowo, za to zrobić to zdecydowanie szybciej i taniej

- stwierdził podczas konferencji prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak podkreślił, zamknięcie trasy to była trudna decyzja, ponieważ przed remontem obsługiwała ona 80 tys. pasażerów na dobę. Kursowało po niej 50 tramwajów, wykonując kilkaset kursów dziennie. Trasa odpowiadała za przewożenie jednej trzeciej pasażerów poznańskich tramwajów i jednej piątej pasażerów komunikacji miejskiej w ogóle.

Tramwaje pojadą szybciej

Zakończony remont pozwoli na pokonanie przez tramwaje całej trasy PST o dwie minuty szybciej niż przed remontem. Przejazd będzie trwał jedenaście minut. Efekt ten uzyskano także poprzez likwidację tak zwanych mijanek, na których tramwaje mogły w sytuacjach awaryjnych zmienić tor, jednak obowiązywało na nich ograniczenie prędkości do 15 km/h.

Dzięki zastąpieniu mijanek płytami betonowymi, na których w przypadku awarii można zainstalować tak zwane rozjazdy nakładkowe, tramwaje nie będą musiały zwalniać przed przystankami. Montaż rozjazdu nakładkowego, w przypadku awarii toru, bądź sieci trakcyjnej, trwa około półtorej godziny.

Czytaj także: Makabryczne odkrycie na przystanku autobusowym w Kaliszu. Mężczyzna miał ranę postrzałową głowy

Rozkład jazdy będzie znany dwa tygodnie przed otwarciem

Ze względu na otwarcie Pestki, prawdopodobnie na swoje stałe trasy powróci część linii ją obsługujących. Dokładny rozkład jazdy nie jest jeszcze znany.

- Rozkład jazdy zostanie zaprezentowany dwa tygodnie przed otwarciem trasy. Po 13 maja będą jeszcze trwały drobne prace wykończeniowe, ale nie będą one wpływały na kursowanie tramwajów w dzień

- stwierdził Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Jak podkreślił, weszliśmy w okres oddawania inwestycji. Jak już wcześniej zapowiadano, większość najbardziej uciążliwych dla mieszkańców budów, także tych związanych z remontem centrum miasta, ma się w tym roku zakończyć.

Czytaj także:

Remont zakończy się przed czasem. Dlaczego centrum jest opóźnione?

Prezydent Poznania został zapytany po konferencji o powody różnicy w czasie kończenia budów. Remont trasy PST kończy się przed terminem, a tymczasem remont centrum Poznania, w tym przebudowa Starego Rynku, są opóźnione.

- Tutaj nie mamy 1000-letniego dziedzictwa jak na Starym Rynku. Wiedzieliśmy, że teren ścisłego centrum jest bardzo trudny do prowadzenia prac, niektóre musiały być wstrzymane ze względu na rekomendacje konserwatora zabytków. Nasze dziedzictwo i odkrycia dokonane na terenie budowy wymagały zbadania przez archeologów i nie możemy wywierać na nich presji. Dlatego remont PST to łatwiejsza inwestycja niż ta na Starym Rynku

- odpowiedział Jacek Jaśkowiak.

Przytoczył on także przykład remontu ulicy Wierzbięcice, czy budowy estakady katowickiej, które były wykonywane terminowo. - Można na palcach jednej ręki policzyć te miejsca, gdzie remonty są lekko opóźnione - konkludował.

Obserwuj nas także na Google News

Likwidacja linii T12 rozwiąże problem wypadających kursów autobusowych?

Otwarcie całościowe trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oznacza likwidację linii autobusowej za tramwaj T12. Czy dzięki skierowaniu kierowców na inne linie autobusowe, mniej kursów linii autobusowych będzie wypadać z rozkładu jazdy?

- Już po nowym roku wypadanie kursów zostało zmniejszone, jednak z pewnością likwidacja T12 jeszcze bardziej ograniczy to zjawisko. Mam nadzieję, że kursy w ogóle przestaną wypadać, jednak problem braku kierowców dotyka całej branży, ponieważ brakuje wystarczającej liczby kandydatów, dlatego potrzebne są jeszcze inne działania, by zapobiegać wypadaniu kursów

- stwierdził Jan Gosiewski, dyrektor ZTM Poznań.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miała 52 metry wysokości, ważyła 1375 ton i... nie przypadła do gustu mieszkańcom Poznania. Chciano ją wyburzyć, ostatecznie uległa zniszczeniu w trakcie II Wojny Światowej. Na jej pozostałościach powstała charakterystyczna "Iglica". Zobacz, jak wyglądała Wieża Górnośląska w Poznaniu --->Na zdjęciu: Wejście na tereny targowe. Pośrodku widoczna Wieża Górnośląska.

Niezwykła budowla stała kiedyś w centrum Poznania. Była insp...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski