We wtorek, 30 czerwca minął termin na składanie wniosków w sprawie głosowania korespondencyjnego. Skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego będą mogły nadal osoby przebywające na kwarantannie. W ich przypadku termin składania wniosków jest wydłużony.
Jeśli w pierwszej turze głosowaliśmy korespondencyjnie, to przed druga turą nie trzeba składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy przyjdzie na ten sam adres, na który dostaliśmy pakiet z pierwszej tury.
Zobacz też: Sprawdź jak głosowali w wyborach Twoi sąsiedzi
Co ważne wyborcy, którzy złożyli wniosek o głosowanie korespondencyjne przed pierwszą turą wyborów, nie mogą go wycofać i zgłosić się w drugiej turze do głosowania "tradycyjnego".
Zaświadczenie o prawie do głosowania można pobrać do 10 lipca
Wyborcy, którzy w czasie odbywania się drugiej tury wyborów prezydenckich wyjeżdżają na wakacje, mogą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.
Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski i za granicą. W drugim wypadku trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić, czy w kraju, w którym będziemy przebywać, można głosować bezpośrednio.
Sprawdź też:
Zaświadczenia na II turę wyborów wydawane są do 10 lipca (osoby, które złożyły wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały dwa). W Poznaniu można je odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę w jednej z trzech lokalizacji, gdzie realizowane są sprawy wyborcze. Są to:
- siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca otrzyma zaświadczenie od ręki;
- urząd miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
- urząd miasta przy ul. Libelta 16/20. Tu obowiązują takie same zasady, jak w urzędzie na Wildzie - obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.
Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania należy zabrać ze sobą do urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia i dowód osobisty lub paszport. W przypadku odbioru zaświadczenie przez osobę trzecią trzeba wziąć również upoważnienie na piśmie. Wskazuje się w nim imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika. Wzory wniosków są dostępne na stronie internetowej poznan.pl.
Sprawdź też:
Możemy też zawnioskować o dopisanie do spisu wyborców w miejscowości, w której będziemy przebywać 12 lipca. Można to zrobić przez internet. Potrzebujemy do tego profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie mamy, założymy go w kilka chwil – także online.
Zobacz też: Wybory prezydenckie: Znamy pełne wyniki głosowania w Wielkopolsce
Jeśli już posiadamy profil zaufany i znamy adres, pod którym będziemy 12 lipca, możemy wejść na www.gov.pl i tam wybrać e-usługę "Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców". Następnie trzeba przejść kolejne kroki, by dopełnić formalności.
Z e-usługi można skorzystać do wtorku, 7 lipca do północy. Usługa jest bezpłatna.
Dopisanie do spisu wyborców do 7 lipca
Osoby, które do spisu wyborców dopisały się przed I turą, nie muszą robić tego ponownie - skutkuje ono na obie tury. Pozostali mogą dopisać się do spisu wyborców do 7 lipca.
Do spisu można dopisać się stacjonarnie, w okienku lub szybciej i bezpieczniej - wysyłając elektroniczny wniosek.
Z kolei, aby złożyć wniosek stacjonarnie w Poznaniu, trzeba odwiedzić jedną z trzech wyżej wymienionych lokalizacji:
- siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ wniosek można złożyć bezpośrednio w okienku, nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
- urząd miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione. Zobacz: elektroniczna rezerwacja wizyt;
- urząd miasta przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.
Wniosek składany na piśmie musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu.
ZOBACZ TEŻ:
Wybory prezydenckie 2020 - wyniki w Poznaniu: Tak głosowali ...
Wyborcze ciekawostki z Wielkopolski: Największa i najniższa ...
Sprawdź też:
Chcesz wiedzieć więcej?
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?