Wybory samorządowe 2018: Debata prezydencka na UAM. Jak na...

  Wybory samorządowe 2018: Debata prezydencka na UAM. Jak na pytania studentów odpowiadali kandydaci?

  MRT

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się debata kandydatów na prezydenta Poznania. Jak
  1/19
  przejdź do galerii

  Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się debata kandydatów na prezydenta Poznania. Jak zaprezentowali się studentom? Czy kandydaci znają problemy społeczności akademickiej? ©Waldemar Wylegalski

  Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się debata kandydatów na prezydenta Poznania. Jak zaprezentowali się studentom? Czy kandydaci znają problemy społeczności akademickiej?
  Ponad dwie godziny trwała debata prezydencka zorganizowana przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Udział w niej wzięło siedmiu kandydatów na prezydenta Poznania.

  Zaproszeni goście mieli czas się przedstawić, zaproponować pomysły na aktywizację ludzi młodych - zwłaszcza studentów w mieście, a także zaprezentować najważniejsze trzy postulaty swoich programów.

  Okazuje się, że większość kandydatów stawia na zrównoważony transport, a także chce rozładować korki w mieście. Pomysły na to mają jednak różne.

  Zdaniem kandydatki na urząd prezydenta - Doroty Bonk-Hammermeister z komitetu Prawo do Miasta, gdyby zachęcić większą liczbę kierowców, by zrezygnowali z dojazdu do centrum miasta samochodem, a wybrali komunikację miejską, drogi nie byłyby tak zakorkowane.

  - Badania pokazują, że jeśliby zmniejszyć liczbę kierowców o 8-10 procent to problem by się rozwiązał. Trzeba ich jednak zachęcić do przesiadki na autobus, czy tramwaj lepszą komunikacją miejską. Powinna być ona sprawna, punktualna, a także bardziej nowoczesna - stwierdziła D. Bonk Hammermeister.

  Dodatkowo kandydatka stawia także na edukację młodszych pokoleń. - Poznańskie szkoły powinny uczyć w sposób bardziej nowoczesny, by nasze placówki oświatowe znajdowały się na początku rankingu najlepszych szkół, nie na końcu. Dzieci powinny też mieć czas na zabawę i odpoczynek w domu - dodała.

  Z kolei Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania uważa, że rozwiązaniem problemu komunikacji w mieście jest budowa I i III ramy komunikacyjnej. Wojciech Bratkowski z komitetu Poznań od Nowa, który podkreślił, że zna Poznań, bowiem przez jakiś czas pracował za młodu jako taksówkarz, uważa, że rozwiązaniem powinna być budowa wiaduktów, a także skrzyżowań dwupoziomowych.

  A jakie pomysły mają kandydaci na to, by zatrzymać studentów w mieście i by Poznań był dla nich przyjemnym miastem do życia?
  - To wyzwanie by więcej młodych ludzi chciało się z Poznaniem związać - potwierdził Jacek Jaśkowiak, obecny prezydent miasta i kandydat z Koalicji Obywatelskiej. - Pomysły na aktywizację są różne. Chcemy przede wszystkim zwiększyć środki w Radach Osiedli, dajemy więcej funduszy w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Dajemy narzędzia dzięki którym młodzi mogą pobudzić się do aktywności.

  Natomiast Tomasz Lewandowski, kandydat Lewicy zwraca uwagę na to, że młodym ludziom potrzebne są konsultacje, ale nie wirtualne. - Powinniście decydować o rzeczach, które was osobiście dotyczą. Jak np. zagospodarowania terenów nadwarciańskich. Podejmowanie decyzji w takich sprawach powinno być wam powierzone. Dodatkowo Poznań powinien być w dalszym ciągu dobrym pracodawcą, dzięki obietnicy zwiększenia udziału w zamówieniach publicznych za wyższe wynagrodzenia dla pracowników. W innych miastach, na zachodzie się taki model sprawdza.

  Jarosław Pucek z kolei, reprezentujący Dobro Miasta, wygłosił kontrowersyjną tezę odnośnie tego co należy się studentom. - Tyle, ile sami sobie wywalczycie - stwierdził.

  Kolejnym ważnym punktem dla wszystkich kandydatów na prezydenta Poznania jest zieleń w mieści i ochrona środowiska. - Poznań nie może być betonowy. Wielkopolska stepowieje. Powinniśmy też w mieście zainwestować w naturalne klimatyzatory, które uchronią nas przed nieczystym powietrzem, czyli w drzewa. Z kolei w transporcie publicznym fundament stanowią projekty finansowane z UE, które pozwolą nam się rozbudować i rozwijać - stwierdził J. Pucek.

  Przemysław Hinc z Kukiz '15 proponuje stworzenie przestrzeni otwartych dla mieszkańców. - Życie w mieście po godz. 22 zanika. Mieszkańcom trzeba oddać do użytku miejsca, gdzie mogli realizować oddolne projekty. Poznań także musi postawić na organizację targów książki.

  Następnie uczestnicy debaty prezydenckiej odpowiadali na pytania publiczności. Większość dotyczyła spraw związanych z transportem i polityką mieszkaniową w mieście. Były też takie o czystość miasta. I tu rozwiązania, prezentowane przez kandydatów były różne. Zdaniem Zyska brakuje koszy w mieście, z kolei Jaśkowiak pochwalił wysoką skuteczność straży miejskiej w łapaniu tych, którzy śmiecą.

  Niektórzy kandydaci na stanowisko prezydenta uważali, że dla młodych ludzi należy stworzyć system dopłat do czynszy. Nie zgodził się z tym Sławomir Hinc, który stwierdził, że pierwszym krokiem powinna być w ogóle budowa mieszkań komunalnych i socjalnych.

  Na zakończenie spotkania kandydaci zachęci studentów, by w tych wyborach samorządowych w ogóle wzięli udział. - Nieważne czy w Poznaniu, czy w miastach, z których pochodzicie. Ważne byście sprawy wzięli w swoje ręce - podkreślił J. Pucek.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PAN PUCEK Z UNII WSPOLNEGO INWESTOWANIA

  asesor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Z zapisu KRS wynika, ze od 3-11-2015 do 13-06-2017 p. Pucek Jarosław, rocznik 1976, zasiadał w radzie nadzorczej deweloperskiej spolki UWI vel Unia Wspolnego Inwestowania (osobliwa nazwa pochodzi z...rozwiń całość

  Z zapisu KRS wynika, ze od 3-11-2015 do 13-06-2017 p. Pucek Jarosław, rocznik 1976, zasiadał w radzie nadzorczej deweloperskiej spolki UWI vel Unia Wspolnego Inwestowania (osobliwa nazwa pochodzi z lat 90 kiedy losowano w niej mieszkania na ktorych budowe skladały sie wpłaty "inwestorów"). Wzmianki prasowe o społce przewijaja sie np. w konekście zatrzymania prezesa PSM przez Prokuraturę w 2015 (vide Glos Wielkopolski - seria świetnych artykułów red. Koziolek, w tym o groźbach Krzysztofa W. pod jej adresem ), rowniez zasiadajacego w radzie nadzorczej UWI; zatrzymania dodajmy w ścisłym związku z faktem "zasiadania" w UWI i PSM jednocześnie (!). Jest tu nadzwyczajna koincydencja (wracamy do p. Pucka), tuz po zatrzymaniu Krzysztof W. zrezygnował (ewakuował się?) ze stanowiska w radzie nadzorczej UWI - nastąpiło to tego samego dnia w którym powołano p. Pucka. Oczywiście to tylko o niczym nie przesądzający przypadek. W tym okresie, na Piątkowie, doszło do 6 samowoli budowlanych, polegających na nielegalnym wzniesieniu i użytkowaniu na gruntach Miasta bannerów reklamowych jednego z "poznańskich deweloperów", była interpelacja na Radzie Miasta, nałożono kary, banery pośpiesznie zdemontowano. Na liście członków rady nadzorczej UWI, zaszły też inne zmiany; po ostatnich wyborach samorządowych pojawił się np. uroczy pan Jerzy, widywany na pl. Kolegiackim. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prezydent

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nadzieja na rozwijanie sie miasta jest ZYSK z PIS MADRY INTELIGENTNY CZŁOWIEK !wystarczy juz tego kłamstwa, złodziejstwa miasto zaniedbane,inwestorzy uciekaja do innych MIAST PRZEGONIC TYCH...rozwiń całość

  nadzieja na rozwijanie sie miasta jest ZYSK z PIS MADRY INTELIGENTNY CZŁOWIEK !wystarczy juz tego kłamstwa, złodziejstwa miasto zaniedbane,inwestorzy uciekaja do innych MIAST PRZEGONIC TYCH WSZYSTKICH NIEROBÓW!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WZYWAM POZNANIAKÓW DO

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  UWALENIA (RAZ A DOBRZE) TĘCZOWA BERETKE- JASKOWIAKA KARTKAMI DO GLOSOWANIA JEŚLI NIE CHCECIE DALSZEJ DEGRENGOLADY MIASTA, FSZSYTOWSKO-BOLSZEWICKIEJ PROPAGANDY (PROPAGOWANIE CZYNNE I BIERNE ABORC...rozwiń całość

  UWALENIA (RAZ A DOBRZE) TĘCZOWA BERETKE- JASKOWIAKA KARTKAMI DO GLOSOWANIA JEŚLI NIE CHCECIE DALSZEJ DEGRENGOLADY MIASTA, FSZSYTOWSKO-BOLSZEWICKIEJ PROPAGANDY (PROPAGOWANIE CZYNNE I BIERNE ABORC JI, HOMOSEKSUALIZMU, POGARDY DLA PRAW RZECZPOSPOLITEJ I JEJ INSTYTUCJI ORAZ NARODU) I NACHODZCOW PRZEJĘTYCH Z NIEMIEC. TAKIE JEST MOJE ZDANIE O TYM JEGOMOŚĆ I MAM OBYWATELSKIE PRAWO I OBOWIAZEK PODZIELIĆ SIĘ NIM Z RODAKAMI.
  PS. JASKOWIAK WŁAŚNIE NIEDOPUSCIL DO WYSTAWY O POCZĄTKU II RZECZPOSPOLITEJ W WIELKOPOLSCE NA PLACU WIELKOPOLSKIM. (źródło w.polityce.)
  Krótko ,mówiąc Jaskowiak won!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lewandowski zaprezentował się najlepiej.

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Lewandowski mówił całkiem z sensem, widać, ze ma jakiś pomysł. Program też ma nie najgorszy, dość szczegółowy i realny. Zastanawiam się jak będzie z jego realizacją.

  Cała reszta niestety...rozwiń całość

  Lewandowski mówił całkiem z sensem, widać, ze ma jakiś pomysł. Program też ma nie najgorszy, dość szczegółowy i realny. Zastanawiam się jak będzie z jego realizacją.

  Cała reszta niestety bezbarwna, najgorzej wyszedł chyba Zysk z PiSu. Zupełnie nie ma pomysłu ani wiedzy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawa i inspirująca debata :)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Debata bardzo ciekawa, najwięcej do powiedzenia miał Lewandowski, nieco słabiej, ale też nieźle pokazał się Jaśkowiak. Pucek nie wzbudził mojego zaufania, widać, że startuje tylko żeby zaspokoić...rozwiń całość

  Debata bardzo ciekawa, najwięcej do powiedzenia miał Lewandowski, nieco słabiej, ale też nieźle pokazał się Jaśkowiak. Pucek nie wzbudził mojego zaufania, widać, że startuje tylko żeby zaspokoić swojego patrona i swoich kolegów. Zysk i Hinc także wypadli słabo.

  Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)zwiń

  Baza wiedzy o wyborach samorządowych 2018

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Uwaga, Zmiany w ordynacji wyborczej

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Jak głosować w wyborach? Zasady, kalendarz wyborczy

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Cisza wyborcza: ile trwa i czego nie wolno wtedy robić?

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Kompetencje i zakres władzy prezydenta, wójta, burmistrza

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Głosowanie poza miejscem zameldowania – o czym trzeba wiedzieć

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Rola samorządu na wsi. Dotacje i możliwości rozwoju w rolnictwie

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Dlaczego powinnaś głosować? Na co zwracać uwagę w programach wyborczych?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Sejmik wojewódzki. Kompetencje, zadania. Jaką pełni rolę?

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wpływ samorządów na przedsiębiorczość i rynek pracy

  Wideo

  Quizy wyborcze. Przetestuj swoją wiedzę i zdecyduj, na kogo oddać swój głos!

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Czy wiesz jak głosować? Sprawdź, ile wiesz o wyborach

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Quiz preferencji politycznych

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Te zwroty znasz z wypowiedzi polityków. Ile z nich rozumiesz?

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Czy wiesz o państwie więcej niż nastolatek? WOS dla początkujących obywateli

  Najczęściej komentowane

  Polecamy

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Wielkie muzyczne show w Poznaniu! 12 wokalistów na scenie!

  Wielkie muzyczne show w Poznaniu! 12 wokalistów na scenie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Najczęściej czytane