Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłudzenie ponad 82 milionów złotych z dotacji Unii Europejskiej. Wśród zatrzymanych poznańscy urzędnicy

OPRAC.: AD
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay
Policjanci zatrzymali 12 osób, zamieszanych w wyłudzenie ponad 82 milionów złotych z dotacji Unii Europejskiej. Wśród zatrzymanych są osoby powiązane z grupą producentów owoców i warzyw oraz urzędnicy Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Zabezpieczono majątek o wartości 96 milionów złotych na poczet ewentualnych roszczeń i kar.

22 marca policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 12 osób odpowiedzialnych za wyłudzenie ponad 82 mln. zł z dotacji Unii Europejskiej. Pieniądze miały być przeznaczone na prowadzenie działalności dużej grupy producentów owoców i warzyw.

Policjanci w maju 2020 roku otrzymali z prokuratury informacje, które pozwoliły na wszczęcie śledztwa.

Zobacz też:

Rodzina z powiatu ostrowskiego założyła Grupę Producentów Owoców i Warzyw. Grupa w 2007 roku przedłożyła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział w Poznaniu dokumentację o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Okazało się, że w dokumentach znajdowały się nieprawdziwe informacje.

- Z dokumentów wynikało, że grupa chce zainwestować pieniądze w produkcję owoców i warzyw o znaczącym potencjale na krajowym rynku płodów rolnych. Również deklarowane inwestycje w magazyny oraz sprzęt transportowy miały sprawić dużą konkurencyjność grupy na Polskim rynku

- informuje policja.

Przebudowa Starego Rynku w Poznaniu rozpoczęła się pod koniec 2021 roku. 15 maja mają ruszyć główne prace remontowe. Jedna z wizytówek miasta nie wygląda teraz zachęcająco i z takim stanem rzeczy trzeba liczyć się aż do jesieni 2023 roku. Wiele wskazuje na to, że termin może zostać dotrzymany. W przeciwnym razie miasto utraci unijne pieniądze. Zobacz, jak teraz wygląda Stary Rynek! --->

Remont Starego Rynku w Poznaniu. Zobacz, jak teraz wygląda j...

W rzeczywistości niektórzy członkowie grupy w ogóle nie zajmowali się uprawą owoców i warzyw. Ustalono, że z 1300 ha gruntów grupa przeznaczała tylko 5% powierzchni na prowadzenie deklarowanej działalności. Z dotacji miały powstać 3 chłodnie na produkowane warzywa i owoce. Tymczasem wybudowano dwie, z czego część wynajmowano innym firmom. Ponadto zakupiono 9 samochodów ciężarowych mających służyć do transportu wyprodukowanej żywności, a faktycznie auta te były wykorzystywane przez zewnętrzne firmy.

W dziesięciu transzach (w okresie od 2007 r. do 2012 r.) grupa wyłudziła ponad 82 miliony zł.

W trakcie śledztwa ustalono, że grupa była kontrolowana przez urzędników Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Kontrole urzędników nie wykazały niezgodności i nieprawidłowości, czym przyczyniły się do wyłudzenia pieniędzy.

Zobacz też:

W zebranym materiale dowodowym stwierdzono także, że biegły z dziedziny wyceny nieruchomości zawyżył wartość jednej z nich kilkukrotnie przyczyniając się także do powstania szkody.

Wszystkie zebrane przez policjantów materiały dowodowe zostały przedłożone prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na tej podstawie osobom zatrzymanym (5 członkom grupy, 6 urzędnikom i biegłemu) przestawiono zarzuty oszustwa, poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Podejrzani zostali oddani pod dozór Policji oraz wyznaczono im wysokie poręczenia majątkowe. Grozi im do 10 lat więzienia. Na poczet ewentualnych roszczeń i kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 96 milionów złotych.

Zobacz też: Tak prezentuje się największa inwestycja w Poznaniu z lotu ptaka

Wielka budowa tramwaju na Naramowice zbliża się do końca. Największa inwestycja komunikacyjna prowadzona w Poznaniu w ostatnich latach przeszła już pozytywnie pierwsze testy. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami na całej trasie nastąpi najpóźniej do końca maja. - Natomiast do jesieni prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe w zakresie układu drogowego – zapowiada Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak wielka budowa prezentuje się z lotu ptaka? Zobacz najnowsze zdjęcia --->

Tak prezentuje się największa inwestycja w Poznaniu z lotu p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski