Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa na Starym Rynku: Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
Wystawa "Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki"
Wystawa "Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki" Paweł Miecznik
Czy o burzliwej historii dwóch narodów można opowiedzieć z futbolowej perspektywy? Na Starym Rynku odbył się w piątek wernisaż wystawy "Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki".

Nietypową wystawę zorganizowała Ambasada Republiki Federalnej Niemiec oraz Komitet Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Poznaniu przy współpracy z Estradą Poznańską. Opowiada o niełatwej historii obu narodów w XX wieku poprzez indywidualne, często dramatyczne biografie sportowców oraz dzieje dużych wydarzeń sportowych, klubów piłkarskich i narodowych reprezentacji. Wcześniej można było ją oglądać w Warszawie.

- Wystawa pokazuje, że futbol łączy Niemców i Polaków o wiele bardziej, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Polsko-niemiecki futbol zawsze pozostawał w cieniu polityki, znajdując jednak w sobie potencjał, by stawić czoła silnym dążeniom ze świata polityki, zmierzającym ku jego instrumentalizacji - mówił na wernisażu, który odbył się dziś w południe, Joachim Bleicker - minister pełnomocny Ambasady Niemiec w Warszawie.

Wystawa rozpoczyna swoją opowieść dokładnie na początku XX wieku. W 1900 roku powstał Niemiecki Związek Piłki Nożnej - 19 lat później jego polski odpowiednik. Dużo miejsca poświęca trudnym dziejom Śląska. Opowiada o kryzysie wzajemnych kontaktów z czasów Republiki Weimerskiej, gdy nie odbywały się mecze polsko-niemieckie i o ich ociepleniu w pierwszych latach III Rzeszy i w trakcie olimpiady.

W czasach wojny Polska była jedynym krajem, w którym zakazano działalności klubów i lig piłkarskich, w obawie przed patriotycznymi akcjami i manifestacjami. Mimo to, w Polsce działała gęsta sieć podziemnych klubów.

Jedna z plansz poświęcona jest Ernestowi Wilinowskiemu - polskiemu piłkarzowi grającemu w reprezentacji III Rzeszy.

- Piłkarze, którzy grali dla Polski, a potem podczas wojny dla Niemiec, nie dali się zinstrumentalizować nazistowskiej ideologii, skazując się w ten sposób na niesprawiedliwy osąd i zapomnienie świata futbolu w obydwu krajach - mówił Joachim Bleicker.

Następne plasze poświęcone są powojennym kontaktom piłkarskim. Wystawę zamykają sylwetki słynnych piłkarzy, z których dumni są zarówno Polacy, jak i Niemcy - Miroslava Klose, Łukasza Podolskiego i Roberta Lewandowskiego.

Wystawę zatytułowaną „Białe orły, Czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki“ oglądać można do 12 sierpnia jako galerię plenerową na Starym Rynku w Poznaniu.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski