Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu Koronawirusa ograniczono działalność ośrodków wychowawczych i szkół specjalnych. Rodzice dostaną dodatkowy zasiłek

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego. Dotychczas w ośrodku odbywały się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Od poniedziałku, 6 kwietnia zajęcia zostają zawieszone.
Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego. Dotychczas w ośrodku odbywały się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Od poniedziałku, 6 kwietnia zajęcia zostają zawieszone. Waldemar Wylegalski
Od poniedziałku, 6 kwietnia zostanie ograniczona działalność specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół specjalnych. W piątek, 3 kwietnia minister edukacji narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Dotychczas, choć wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki były zamknięte z powodu koronawirusa, to ośrodki specjalne funkcjonowały.

Decyzję o zamknięciu szkół ogłosił w środę, 11 marca, premier Mateusz Morawiecki. Lekcje mają być zawieszone do Wielkanocy, a szkoły zobowiązane są do realizowania nauki zdalnej.

Czytaj również: Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa do Wielkanocy: kiedy koniec roku szkolnego 2020 i matura? Co z wakacjami 2020? (4.04.2020)

Ośrodki specjalne wciąż działały

Zawieszenie zajęć dotyczy szkół, przedszkoli i żłobków zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem do tej pory były jednak m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

W Wielkopolsce dotyczy to np. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach.

- Zgodnie z decyzją MEN, nasza placówka do tej pory powinna funkcjonować normalnie, choć inne szkoły były zamknięte. Jednak rodzice w obawie o zdrowie dzieci odebrali uczniów z internatu, który znajduje się przy Ośrodku - tłumaczy Magdalena Żychska-Maserok, zastępca dyrektora ośrodka.

Czytaj także: Koronawirus: Zajęcia w całej Polsce zostały zawieszone na dwa tygodnie, ale w Wielkopolsce nie wszystkie szkoły są zamknięte

Funkcjonowanie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, których działalność nie była ograniczona, za zgodą organu prowadzącego mogło jednak zostać zawieszone.

Magdalena Żychska-Maserok przyznaje, że tak było w ośrodku w Owińskach. Zajęcia dydaktyczne zostały tam zawieszone decyzją starosty poznańskiego. Dla dzieci, które pozostałyby w internacie, odbywałyby się jedynie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

- Od 12 marca nie prowadzimy zajęć edukacyjnych w ośrodku, ale nauczanie i różne formy zajęć specjalistycznych, realizowane są zdalnie. Pozostajemy w stałym kontakcie z rodzicami i uczniami. Jeżeli jest potrzebna pomoc psychologa, pedagoga, kontakt z wychowawcą klasy lub internatu, to jesteśmy do dyspozycji. – mówi.

Ośrodki specjalne miały do tej pory obowiązek opieki nad dziećmi i młodzieżą, które pozostawały w internatach. Nowe rozporządzenie oznacza tyle, że od poniedziałku, 6 kwietnia, takiego obowiązku nie ma. Ośrodki, podobnie jak inne szkoły, zostają zamknięte.

- Od 6 do 10 kwietnia żadne zajęcia dla dzieci i młodzieży nie będą się odbywały - dodaje Magdalena Żychska-Maserok.

Zobacz też: Rekrutacja do szkół podstawowych w Poznaniu 2020: Rozpoczynają się nabór i zapisy do klas pierwszych [HARMONOGRAM, KRYTERIA]

Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego. To zespół wszystkich rodzajów szkół – podstawowych, licealnych, branżowych.

Zamknięte ośrodki specjalne: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Resort edukacji zaznacza także, że rodzice dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które nie będą uczęszczały do przedszkola, szkoły czy innej placówki z powodu epidemii COViD-19 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski