Z powodu Koronawirusa ograniczono działalność ośrodków wychowawczych i szkół specjalnych. Rodzice dostaną dodatkowy zasiłek

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego. Dotychczas w ośrodku odbywały się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Od poniedziałku, 6 kwietnia zajęcia zostają zawieszone.
Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego. Dotychczas w ośrodku odbywały się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Od poniedziałku, 6 kwietnia zajęcia zostają zawieszone. Waldemar Wylegalski
Od poniedziałku, 6 kwietnia zostanie ograniczona działalność specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół specjalnych. W piątek, 3 kwietnia minister edukacji narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Dotychczas, choć wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki były zamknięte z powodu koronawirusa, to ośrodki specjalne funkcjonowały.

Decyzję o zamknięciu szkół ogłosił w środę, 11 marca, premier Mateusz Morawiecki. Lekcje mają być zawieszone do Wielkanocy, a szkoły zobowiązane są do realizowania nauki zdalnej.

Czytaj również: Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa do Wielkanocy: kiedy koniec roku szkolnego 2020 i matura? Co z wakacjami 2020? (4.04.2020)

Ośrodki specjalne wciąż działały

Zawieszenie zajęć dotyczy szkół, przedszkoli i żłobków zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem do tej pory były jednak m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze.

W Wielkopolsce dotyczy to np. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach.

- Zgodnie z decyzją MEN, nasza placówka do tej pory powinna funkcjonować normalnie, choć inne szkoły były zamknięte. Jednak rodzice w obawie o zdrowie dzieci odebrali uczniów z internatu, który znajduje się przy Ośrodku - tłumaczy Magdalena Żychska-Maserok, zastępca dyrektora ośrodka.

Czytaj także: Koronawirus: Zajęcia w całej Polsce zostały zawieszone na dwa tygodnie, ale w Wielkopolsce nie wszystkie szkoły są zamknięte

Funkcjonowanie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, których działalność nie była ograniczona, za zgodą organu prowadzącego mogło jednak zostać zawieszone.

Magdalena Żychska-Maserok przyznaje, że tak było w ośrodku w Owińskach. Zajęcia dydaktyczne zostały tam zawieszone decyzją starosty poznańskiego. Dla dzieci, które pozostałyby w internacie, odbywałyby się jedynie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

- Od 12 marca nie prowadzimy zajęć edukacyjnych w ośrodku, ale nauczanie i różne formy zajęć specjalistycznych, realizowane są zdalnie. Pozostajemy w stałym kontakcie z rodzicami i uczniami. Jeżeli jest potrzebna pomoc psychologa, pedagoga, kontakt z wychowawcą klasy lub internatu, to jesteśmy do dyspozycji. – mówi.

Ośrodki specjalne miały do tej pory obowiązek opieki nad dziećmi i młodzieżą, które pozostawały w internatach. Nowe rozporządzenie oznacza tyle, że od poniedziałku, 6 kwietnia, takiego obowiązku nie ma. Ośrodki, podobnie jak inne szkoły, zostają zamknięte.

- Od 6 do 10 kwietnia żadne zajęcia dla dzieci i młodzieży nie będą się odbywały - dodaje Magdalena Żychska-Maserok.

Zobacz też: Rekrutacja do szkół podstawowych w Poznaniu 2020: Rozpoczynają się nabór i zapisy do klas pierwszych [HARMONOGRAM, KRYTERIA]

Do szkolno-wychowawczego ośrodka w Owińskach uczęszczają uczniowie w wieku od 7 do 23 lat z województwa wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego i zachodnio-pomorskiego. To zespół wszystkich rodzajów szkół – podstawowych, licealnych, branżowych.

Zamknięte ośrodki specjalne: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Resort edukacji zaznacza także, że rodzice dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które nie będą uczęszczały do przedszkola, szkoły czy innej placówki z powodu epidemii COViD-19 mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie