Zamek w Stobnicy: Za raport zamiast pieniędzy dostali siano...

  Zamek w Stobnicy: Za raport zamiast pieniędzy dostali siano i owies dla zwierząt. Niektórzy nie wiedzieli że są jego autorami

  MRT

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Budowa zamku w Puszczy Noteckiej budzi olbrzymie kontrowersje.

  Budowa zamku w Puszczy Noteckiej budzi olbrzymie kontrowersje. ©Paweł F. Matysiak

  Prof. Piotr Tryjanowski w wywiadzie udzielonym na antenie radia TOK FM zapewnia, że ani on, ani współtwórcy raportu oddziaływania na środowisko dla zamku w Stobnicy nie otrzymali pieniędzy od inwestora za jego sporządzenie. Zwierzęta natomiast otrzymały siano i owies. Koledzy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego są zbulwersowani.
  Budowa zamku w Puszczy Noteckiej budzi olbrzymie kontrowersje.

  Budowa zamku w Puszczy Noteckiej budzi olbrzymie kontrowersje. ©Paweł F. Matysiak

  – Na jakiej zasadzie pracownicy zakładu wykonywali raport? Społecznie? Czy zostali przymuszeni - w godzinach pracy? Przepraszam za zbulwersowanie, ale nasza katedra została zhańbiona, w życiu bym się tego nie spodziewał – pisze w liście naukowiec, który przez lata był związany z Zakładem Zoologii w Instytucie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  Czytaj więcej o zamku w Stobnicy: Cypryjskie spółki, wilki i pióro Andrzeja Dudy, czyli kto i jak buduje sobie zamek

  Chodzi o raport oddziaływania na środowisko dla budowy zamku w Stobnicy.
  Ten został sporządzony w 2015 roku przez m. in. szefa Instytutu Zoologii - prof. Piotra Tryjanowskiego oraz innych pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na zlecenie inwestora - firmy D.J.T. należącej do poznańskiej rodziny Nowaków.

  Okazuje się, że autorzy projektu nie otrzymali za niego ani złotówki. Wynagrodzone miały zostać... zwierzęta przebywające w Stacji Doświadczalnej, która niegdyś należała do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ten sprzedał ją inwestorowi w 2016 roku za kwotę prawie 700 tys. zł.

  „Nie wziąłem pieniędzy. Inni wykonawcy również nie. Właśnie dlatego, by nikt nigdy nie mówił, że te materiały zebraliśmy pod inwestora” – mówił w Tok FM prof. Piotr Tryjanowski.

  Co ciekawe, w Stobnicy przebywa aktualnie 10 koników polskich i jeden wilk. Reszta zwierząt została wydana także za owies i siano, a wilki albo umarły śmiercią naturalną, albo zostały uśpione.

  Co więcej, jak dowiedziało się OKO.press, niektórzy autorzy raportu nie wiedzieli, że jego autorami w ogóle są. Chodzi o pracowników Stacji Doświadczalnej UP - Aleksandrę Kraśkiewicz i Jacka Więckowskiego. Kraśkiewicz przyznała, że miała świadomość, że jej i kolegi badania zostaną w raporcie wykorzystane, ale sami nie brali udziału w jego pisaniu. Nie wiedzieli nawet, że są ujęci jako jego współautorzy.

  – Sprawą Stobnicy jestem oburzony. W raporcie znalazły się dobijające stwierdzenia, że np. w zadaniach ochronnych dla obszaru Natura 2000 nie ma zakazu budowania zamków. Przecież Stacja Doświadczalna stwarzała możliwości do prowadzenia bardzo ciekawych badań – przyznaje z żalem były pracownik UP.

  Zobacz też:


  Czytaj więcej o budowie zamku w Stobnicy:

  POLECAMY:
  Zamek na wodzie w sercu chronionej puszczy. Inwestycja pod lupą CBA i ministerstwa - zobacz wideo:

  źródło: TVN24/x-news.pl  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wielki wstyd

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  prof. Tryjanowski bierze pieniądze za wystąpienia, za wykłady dla nauczycieli - " jak chronić przyrodę" itp., pracował w tym czasie na kilku etatach, był profesorem wizytującym na niewiadomo ilu...rozwiń całość

  prof. Tryjanowski bierze pieniądze za wystąpienia, za wykłady dla nauczycieli - " jak chronić przyrodę" itp., pracował w tym czasie na kilku etatach, był profesorem wizytującym na niewiadomo ilu uczelniach. Oczywiście nie wywiązywał się należycie z podpisywanych umów- a tu nagle za darmo- za sianko dla koni. Instytut w tym czasie rozwijał się bardzo- nowe budynki, przestrzenie, sprzęty, kierunki i nie starczało dla koni- śmiech. Panowie naukowcy zniszczyliście dobre imię Instytutu. A w kręgach naukowych od Gdańska do Zakopanego o Was mówi sie jedno- " poniósł wilk razy kilka ponieśli i wilka" . szkoda też studentów , ekologów którzy w pana Tryjanowskiego wierzyli. Wielki wstyd!.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Długo to było tajemnicą!!!

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jestem ciekawy czy ktoś beknie nie za inwestycje tylko za nieprzestrzeganie procedur i naciągane opinie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojna głowa, profesor wie co robi.

  Zgłoś naruszenie treści

  Stacja doświadczalna została zlikwidowana, czy może jednak rozbudowana, a przedmiotem badań będą osobniki w niej zamieszkujące oraz stan zdrowia tychże osobników w warunkach zbliżonych do...rozwiń całość

  Stacja doświadczalna została zlikwidowana, czy może jednak rozbudowana, a przedmiotem badań będą osobniki w niej zamieszkujące oraz stan zdrowia tychże osobników w warunkach zbliżonych do naturalnych? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyznał się

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dostali siano.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciepły stołek w RN Fauny

  Pyra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Prof. Tryjanowski nie wziął ani złotówki... za to ciepłą posadkę w Radzie Nadzorczej Fundacji Fauna Polski już przyjął ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo