Biedronka to jeden z największych pracodawców w Polsce. Sieć sklepów portugalskiej firmy Jeronimo Martins z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się rozrasta, potrzebuje jednak rąk chętnych do pracy. Tych jednak brakuje. Oferuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, a na początku 2019 roku podniosła pensje swoim pracownikom. Firma kusi nagrodami i zarobkami, które na stanowisku sprzedawca-kasjer wypłacane są na poziomie 2700 złotych brutto. Pensje są różne w zależności od wielkości miejscowości - w większych miastach można zarobić więcej. To jednak i tak mniej niż oferuje konkurencja. Biedronka także stara się pozyskać pracowników z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy. W tym celu sieć uruchomiła specjalną infolinię w języku ukraińskim. Sieć Biedronka zapowiada też, że będzie dalej się rozbudowywać - ma np. powstać około 50 minisklepów. Biedronka stara się przekonać do siebie także klientów i stawia też na ekologiczne rozwiązania. Sieć wprowadza wykonaną z surowców z odzysku torbę T-shirt, a także ma w planach wprowadzić ogólnodostępne toalety dla klientów. Angażuje się też w akcje pomocowe wraz z Caritas Polska.

Jeronimo Martins Polska jest portugalskim właścicielem największej sieci detalicznej w Polsce- Biedronki. Aktualnie na terenie naszego kraju działa 2900 sklepów w ponad 1100 miejscowościach. W całej Polsce firma zatrudnia około 65 tys. osób.
To jeden z największych pracodawców na polskim rynku. Ile można zarobić w sieci Biedronka?

Czytaj: Sklepy Auchan w całej Polsce wprowadzają "godziny ciszy", aby ułatwić zakupy osobom z autyzmem

Ile zarabiają sprzedawcy w Biedronce?

W sklepach Biedronka można podjąć pracę w charakterze sprzedawcy-kasjera, ale także wyłącznie na stanowisku kasjer lub pracownik sklepu, który zajmuje się przygotowaniem sali sprzedaży, bez obsługi kasowej w oparciu o umowę o pracę. Zarobki w sklepach sieci Biedronka są nie tylko zależne od zajmowanego stanowiska, ale także od tego, gdzie mieści się sklep. W większych miastach zarobki są wyższe.

- Osoby, rozpoczynające pracę w Biedronce na najpopularniejszym stanowisku sprzedawca-kasjer na pełen etat, mogą obecnie zarobić co najmniej 2700 zł brutto, wliczając w to nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu, by po trzech latach dojść do poziomu 2950 zł brutto miesięcznie. W Poznaniu na tym stanowisku na start zarabia się 3000 zł brutto, a po trzech latach 3300 zł brutto - mówi Aneta Drzewiecka, regionalny kierownik personalny w Jeronimo Martins Polska.

Ile zarabiają magazynierzy i kierownicy w Biedronce?

Wynagrodzenie magazynierów od stycznia 2018 r. wynosi, w zależności od stanowiska, stażu pracy oraz lokalizacji, od 3200 zł do 4000 zł brutto przy uwzględnieniu nagrody za brak nieplanowanych nieobecności.

Zobacz też: Biedronka w miejscu Piotra i Pawła na poznańskim Franowie w nowej odsłonie

Średnie wynagrodzenie kierownika sklepu oscyluje między 3500-4500 złotych. Wysokość tych wynagrodzeń także uwarunkowana jest stażem pracy, lokalizacją i zajmowanym stanowiskiem.

Premie uznaniowe w sieci Biedronka

Oprócz pensji podstawowej pracownicy mogą otrzymać także premię uznaniową, powiązaną z wynikami sklepu oraz nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności. Zmiana wprowadzona od stycznia 2019 r. polega na tym, że kwartalna premia za wyniki została zastąpiona premią miesięczną. Od nowego roku pracownicy sklepów miesięcznie mogą otrzymać premię w wysokości 170 zł brutto.

Czytaj: Będzie strajk w Biedronce?

- Uelastyczniliśmy zasady otrzymywania nagrody za brak nieplanowanych nieobecności tak, by nawet w przypadku jednego lub dwóch dni nieplanowanej, ale usprawiedliwionej absencji w danym miesiącu, pracownik mógł otrzymać odpowiednio 75 proc. i 50 proc. tego dodatku. Ponadto, dzięki innym wdrożonym zmianom, obecnie znacznie większa liczba sprzedawców-kasjerów otrzymuje premie uznaniowe - zapewnia Aneta Drzewiecka.

Czytaj też: Biedronka i Lidl nareszcie będą miały konkurencję? Rosyjski dyskont Mere wchodzi na polski rynek[b]

[b]Benefity dla pracowników

Pracownicy sklepów i magazynów Biedronki mogą wykonać bezpłatne badania profilaktyczne i skorzystać z konsultacji ze specjalistami. Ponadto pracownicy sieci mają do dyspozycji 20 programów socjalnych.
- Dbamy nie tylko o konkurencyjność wynagrodzeń, ale także rozwijamy pakiet świadczeń pozapłacowych, który obejmuje obecnie 20 programów, wychodzących naprzeciw różnym potrzebom pracowników - zapewnia Aneta Drzewiecka.

W pakiecie są m.in. wyprawki dla noworodków (ponad 3,2 tys. w 2018 r.) i pierwszoklasistów (4 tys. w 2018 r.), będących dziećmi naszych pracowników, paczki z okazji świąt (ponad 141 tys. paczek w 2018 r.) i zasilenia kart przedpłaconych, kolonie dla dzieci pracowników (1060 dzieci w 2018 r.), program bezzwrotnych zapomóg dla osób w trudnej sytuacji oraz badania profilaktyczne, które można wykonać w czasie godzin pracy czy wsparcie dla niepełnosprawnych dzieci naszych pracowników.

Praca dla Ukraińców w Biedronce

Od lutego tego roku dla osób zainteresowanych pracą w sklepach sieci Biedronka, została uruchomiona specjalna infolinia rekrutacyjna w języku polskim i ukraińskim: +48 22 205 33 10.

Zobacz: Ile zarabia się w Lidlu?

Za jej pośrednictwem można m.in. uzyskać informacje na temat procesu rekrutacyjnego, pomoc w aplikacji na wybrane stanowisko lub zostawić swoje dane w ramach zgłoszenia spontanicznego.

Obecnie Biedronka planuje też otworzyć minisklepy. Właściciele sieci nie wykluczają także uruchomienia sprzedaży online. Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby to nastąpić.

Sieć Biedronka zapowiada też, że będzie dalej się rozbudowywać - ma np. powstać około 50 minisklepów. To nie wszystko - ponad 50 światowych i polskich bestsellerów można kupić od 18 marca w Biedronce. A od kwietnia wszystkie zakupy można zapakować w wykonaną z surowców z odzysku torbę T-shirt.

– Chętnie podejmujemy wyzwania związane z troską o ekologię. Wprowadzenie torby składającej się w 80 procentach z recyklatu to wyraz odpowiedzialności za środowisko i troski o przyszłość naszej planety. Nasi klienci chętnie sięgają po torby wielokrotnego użytku, w ubiegłym roku zakup toreb w sklepach naszej sieci zmniejszył się o prawie 40 procent. Dzięki temu przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczeń mórz i oceanów – mówi Sylwia Krzyżycka, dyrektor ds. ochrony środowiska z Jeronimo Martins Polska S.A.

Ekonowością sieci Biedronka są sprzedawane od marca br. patyczki higieniczne marek Dada i Carea do codziennej pielęgnacji. Miękkie i delikatne główki wykonane są w stu procentach z bawełny, a papierowy patyczek sprawia, że produkt jest w pełni biodegradowalny.

Kara dla Biedronki

Pod koniec marca UOKiK ukarał sieć sklepów Biedronka za naruszanie interesów konsumentów. Oprócz zorganizowania szkoleń dla konsumentów Biedronka ma rozdać 35 tys. klientom bony na zakupy.

Toalety dla klientów Biedronki

Biedronka walczy o klienta na różne sposoby. Gdy jedna z klientek sieci zwróciła uwagę na brak ogólnodostępnych toalet, spółka Jeronimo Martins zapowiedziała poprawę.
"Oczywiście robimy wszystko, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i by coraz więcej sklepów naszej sieci posiadało ogólnodostępne toalety. Niemniej jednak, większość z ponad 2900 sklepów sieci Biedronka mieści się w istniejących już wcześniej budynkach, w których toalet nie było. Infrastruktura tych obiektów wynika z wcześniej wydanych prawomocnych pozwoleń na budowę i użytkowanie obiektu” – wyjaśnia Jan Kołodyński, młodszy menedżer ds. relacji zewnętrznych w Jeronimo Martins Polska S.A. I dodaje: "Umieszczamy ogólnodostępne toalety w nowo wybudowanych sklepach, a także w dotychczasowych lokalizacjach przy okazji sukcesywnie prowadzonych gruntownych modernizacji naszych obiektów".

Zarobki w sieci Biedronka:

Zarobki w sieci Lidl:

Zobacz też: PZPN przedłużył umowę z Biedronką do 2022 roku. "Ta firma widzi wielką wartość w finansowaniu polskiej piłki, w tym również Akademii Młodych Orłów"

Źródło: TVN