Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 proc. podatku w Wielkopolsce: Pomoc, która procentuje...

Joanna Labuda
Przekazując 1 proc. podatku, możesz uratować komuś życie. Na zdjęciu 6-letni Aleks, który choruje na złośliwy nowotwór wątroby. Dzięki pomocy jednej z fundacji chłopiec otrzyma potrzebne leki
Przekazując 1 proc. podatku, możesz uratować komuś życie. Na zdjęciu 6-letni Aleks, który choruje na złośliwy nowotwór wątroby. Dzięki pomocy jednej z fundacji chłopiec otrzyma potrzebne leki Grzegorz Dembiński
Czas rozliczeń podatkowych za rok 2014 to doskonała okazja, by nie tracąc ani złotówki, wesprzeć organizacje pożytku publicznego. Można to zrobić, przekazując 1 procent podatku. Wystarczy wybrać organizację, a następnie do zeznania podatkowego wpisać jej numer KRS oraz kwotę. Przelaniem środków na konto organizacji zajmie się już administracja podatkowa. Żeby zdecydować, do kogo trafi 1 procent naszego podatku, mamy czas do końca kwietnia.

W 2014 roku mieszkańcy naszego regionu wsparli fundacje i stowarzyszenia 45 mln zł (więcej: patrz ramka). To o 2,5 mln zł więcej niż rok wcześniej.

- Świadomość Wielkopolan dotycząca możliwości korzystania z tego mechanizmu, z roku na rok rośnie - zapewnia Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu. - Dla porównania warto dodać, że 10 lat temu wielkopolscy podatnicy przekazali nieco ponad 2 mln złotych.

Komu możemy pomóc?
Organizacji pożytku publicznego jest ponad 8 tysięcy. Wśród nich znane fundacje: Anny Dymnej "Mimo Wszystko", TVN "Nie jesteś sam", Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Greenpeace Polska. To od nas zależy, komu przekażemy 1 procent podatku. Dlatego warto pamiętać o mniejszych fundacjach i stowarzyszeniach, działających w Wielkopolsce. Jest ich około 700. Miłośnicy historii mogą podzielić się podatkiem z poznańskim Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 i Towarzystwem Pamięci Generała Józefa Dowbór--Muśnickiego z Lusowa. Na wsparcie zapalonych sportowców czekają m.in. popularyzujący nurkowanie Balian Sport z Chrzypska Wielkiego, Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich w Poznaniu, wągrowiecka Nielba, poznański Energetyk oraz ostrowska "Ostrovia".

1 procent może nabrać wyjątkowego znaczenia, kiedy zostanie przeznaczony na rozwijanie pasji. Liczą na to m.in. członkowie "Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych" oraz żeglarze z klubu w Zbąszynie.

Zobacz również: Michał Wojtalik. Dla ratowania dzieci stawia wszystko na jedną kartę

Co roku podatkiem najchętniej dzielimy się z osobami niepełnosprawnymi oraz dziećmi. Te fundacje mają już plany na kolejny rok.

Zobacz, co możesz zmienić
Ostatnio naszych czytelników poruszyła historia 6-letniego Aleksa, chorującego na złośliwy nowotwór wątroby. Kiedy chłopiec wymagał kosztownej chemioterapii, wsparcie zaoferowała Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu. W ubiegłym roku podatnicy przekazali jej około 800 tysięcy złotych. Maria Witak, prezes fundacji, myśli już o przyszłości.

- Planujemy założyć bezpłatny internet na trzech oddziałach onkologicznych w Poznaniu. Jak co roku zorganizujemy dla naszych podopiecznych wycieczkę - tym razem do Francji - mówi M. Witak. - Podatnicy pomagają nam, a my dzieciom.

1 procent podatku można przekazać również kobietom walczącym z rakiem piersi.

- Pieniądze zostaną przeznaczone na wszechstronną rehabilitację kobiet po leczeniu tego nowotworu. W samym Poznaniu wspieramy około 400 kobiet - tłumaczy Krystyna Wechmann z Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" oddział w Poznaniu.

Z kolei Balian Sport za środki przekazane z 1 proc. zorganizuje bezpłatne wykłady i zajęcia nurkowania dla osób niepełnosprawnych.

Listę wszystkich organizacji znaleźć można na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Miliony z podatków
W ubiegłym roku w Wielkopolsce z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało ponad milion osób. Łącznie mieszkańcy naszego regionu przekazali 45 milionów 166 tysięcy 231,32 złotych. Jest to kwota o blisko 2,5 miliona złotych wyższa niż rok wcześniej (w 2013 roku przekazaliśmy ponad 42 miliony złotych, w 2012 - 40 milionów złotych). Średnia wpłata wyniosła 42 złote.

W skali kraju kwota przekazana przez administrację podatkową organizacjom pożytku publicznego wyniosła ponad 506 milionów złotych.

Ty dokonujesz wyboru
Jeżeli podatnik nie chce pozostać anonimowy, może wyrazić zgodę na przekazanie organizacji swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o kwocie. Dodatkowo, korzystając z mechanizmu przekazania części swojego podatku na rzecz OPP, mamy możliwość wskazania konkretnego celu lub konkretnej osoby, będącej podopieczną wybranej organizacji.
Lider w zbiórce 1 proc.

W ubiegłym roku liderem w Wielkopolsce została Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko", której przekazano ponad 17 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski