Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Sprawdź pogram! Transmisja w telewizji i internecie

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Konkurs zainauguruje wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpi zwyciężczyni 15. edycji Konkursu Wieniawskiego, Veriko Tchumburidze, wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.
Konkurs zainauguruje wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpi zwyciężczyni 15. edycji Konkursu Wieniawskiego, Veriko Tchumburidze, wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Waldemar Wylegalski
W najbliższy piątek rozpocznie się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Konkurs zainauguruje wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpi zwyciężczyni 15. edycji Konkursu Wieniawskiego, Veriko Tchumburidze, wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.

Spis treści

Wieczór muzycznych osobowości

„Jest powiewem przyszłości. Przybliża nas do świata swej wyobraźni” – tak o 20-letniej wtedy Veriko Tchumburidze powiedział Andrzej Wituski, ówczesny dyrektor Konkursu. Od czasu wygranej na 15. MKS im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku artystka koncertowała z orkiestrami na całym świecie. Grała recitale m.in. w Hamburgu, Turynie, Wiedniu czy Zurychu. Veriko Tchumburidze gra na instrumencie Giambattisty Guadagniniego wykonanym w Mediolanie w 1756 roku. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wykona partie solowe w koncercie skrzypcowym a-moll op. 53 Antoniego Dvořáka.

Tego wieczoru za pulpitem dyrygenckim stanie wybitny dyrygent, Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej. Do najważniejszych wydarzeń z życia Andrzeja Boreyko z ostatnich lat należą: tournée z Orkiestrą Filharmonii Narodowej po Hiszpanii, z Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej po Niemczech, a także koncerty z Orchestra Filarmonica della Scala (festiwale w Lublanie, Rheingau, Gstaad i Grafenegg). Z Orkiestrą Filharmonii Narodowej dokonał nagrań utworów Pawła Kleckiego, Jana Adama Maklakiewicza, Andrzeja Czajkowskiego i Giji Kanczelego. W poprzednich latach pełnił funkcję dyrektora muzycznego m.in. Jenaer Philharmonie, Symphoniker Hamburg, Berner Symphonieorchester, Düsseldorfer Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra, Belgian National Orchestra oraz Naples Philharmonic.

Muzyczne wsparcie Ukrainy

Podczas Koncertu Inauguracyjnego usłyszymy prapremierowe wykonanie utworu „Nova” ukraińskiej kompozytorki, Victorii Polevej. Utwór, który artystka zadedykowała odwadze swoich rodaków, miał zostać po raz pierwszy zaprezentowany w maju tego roku podczas festiwalu w Ludwigsburgu. Jednak Victoria Polevá wycofała zgodę na prawykonanie z powodu obecności rosyjskich utworów w programie koncertu. Prapremiera kompozycji „Nova” została przesunięta na październikową inaugurację 16. MKS im. H. Wieniawskiego.

Victoria Polevá urodziła się w 1962 roku w Kijowie. Należy do najciekawszych osobowości współczesnej muzyki ukraińskiej. Jej styl został określony przez krytyków jako „sakralny minimalizm” i porównany do twórczości Arvo Pärta, Giji Kanczelego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Polevá komponuje utwory rozmaitych gatunków, często sięgając po teksty religijne. Kompozycje zamawiali u niej między innymi Gidon Kremer i Kronos Quartet.

Program koncertu inauguracyjnego:

  1. Mazurek Dąbrowskiego [3’]
  2. V. Polevá – „Nova” [8’]
  3. A. Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 [32’]
  4. przerwa
  5. M. Karłowicz – Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 [44’]

Transmisje internetowe, radiowe i telewizyjne

Wszystkie konkursowe wydarzenia będzie można śledzić na kanale YouTube Wieniawski Society. Program Drugi Polskiego Radia i TVP Kultura wyemitują na żywo Koncert Inauguracyjny. W radiowej Dwójce i na programie TVP Kultura usłyszycie także występy uczestników od drugiego etapu, tj. od 12 października. Pierwszy etap będzie transmitowany na żywo w internetowej telewizji TVP Kultura 2. Szczegółowy program transmisji jest pod tym linkiem

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Przejdź do galerii, zobacz i posłuchaj piosenek związanych z Poznaniem oraz tych, do których teledyski były kręcone w stolicy Wielkopolski.

Poznań w piosenkach i teledyskach. Nagrania o mieście i te, ...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski