Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat temu powstał stadion lekkoatletyczny na Golęcinie. Z tej okazji członkowie Klubu Seniora Olimp spotkali się na obiekcie POSiR

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Stadion POSiR na Golęcinie, mimo modernizacji, wciąż jest przestarzałym i mało funkcjonalnym obiektem
Stadion POSiR na Golęcinie, mimo modernizacji, wciąż jest przestarzałym i mało funkcjonalnym obiektem Lukasz Gdak
W sobotę na obiekcie POSIR na Golęcinie Klub Lekkoatletyczny Seniora Olimp świętował 70-lecie stadionu służącego Królowej Sportu. W spotkaniu jubileuszowym wzięły udział 22 osoby, byłe zawodniczki i zawodnicy wielkopolskich klubów - AZS, Energetyka, Olimpii, Orkanu i Warty.

- Stadion należy do najstarszych w Polsce. Do roku 1976 posiadał bieżnię żużlową, 6-torową. Stadiony organizujące jedne z najważniejszych w Europie mityngów, czyli Chorzów i Zawisza w Bydgoszczy powstały w 1957 roku. Były one wielokrotnie modernizowane, jak i stadion w Poznaniu. Stadion chorzowski posiada 40-tysięczną widownię. Standardem jest posiadanie krytej dachem widowni, przynajmniej częściowo. Tego mi najbardziej na Golęcinie brakuje - tłumaczył Włodzimierz Kotliński.

Włodzimierz Kotliński wspomina najważniejsze daty

Jego zdaniem najważniejszym mankamentem najlepiej usytuowanego w Polsce poznańskiego stadionu jest całkowity brak zadaszenia. - Przypomnę, że w okresie międzywojennym istniały w Poznaniu trzy obiekty z krytą trybuną. Państwo polskie, po odzyskaniu po wielu latach niepodległości, potrafiło po 10 latach zorganizować w Poznaniu w 1929 roku Pewukę i zbudować Stadion Miejski, czyli obecny zrujnowany Stadion Szyca, halę wystawową, a potem lekkoatletyczną - dodał były były trener, sprinter, płotkarz i skoczek w dal.

W spotkaniu wzięli udział m.in. zawodnicy i zawodniczki, którzy wystartowali na stadionie byłej Gwardii Poznań w 1952 r., profesor Wanda Staniewska-Zątek [mistrzyni Polski na 80 m przez płotki z 1952 r.), Zbigniew Orywał, Janusz Jackowski, Klemens Wawrzyniak.
Nie zabrakło medalisty olimpijskiego z 1964 r., profesora Mariana Dudziaka, wielokrotnego mistrza świata i Europy mastersów, Czesława Roszczaka. Lekkoatletów odwiedziła również była reprezentantka Polski w koszykówce, wychowanka Olimpii, Halina Polakowska-Rosadi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski