Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

83. rocznica bitwy nad Bzurą w Muzeum Armii „Poznań”. Wirtualny spacer i zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wirtualny spacer jest już dostępny dla każdego, niezależnie od położenia geograficznego.
Wirtualny spacer jest już dostępny dla każdego, niezależnie od położenia geograficznego. Scanport
W ramach obchodów 83. rocznicy bitwy nad Bzurą Muzeum Armii „Poznań” przygotowało wirtualny spacer po muzeum i zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem.

Zwiedzanie muzeum

Z okazji 83. rocznicy bitwy nad Bzurą Muzeum Armii „Poznań” zaprasza też na wirtualny spacer. Dzięki możliwościom medialnym można odwiedzić muzeum, nie wychodząc z domu. Wirtualne zwiedzania nie znają ograniczeń geograficznych i pozwalają w nowy, bliższy sposób prezentować szczegóły kolekcji. Zwiedzanie dostępne jest na stronie internetowej www.wmn.poznan.pl.

Kto jednak woli osobiście zobaczyć muzealne eksponaty to doskonała ku temu okazja będzie dzisiaj, we wtorek 13 września o godzinie 11, gdyż zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem.

Muzeum Armii „Poznań” znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku.

Do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę Armii „Poznań”.

Po klęsce wrześniowej Cytadelę ponownie obsadziły oddziały niemieckie (Wehrmacht). Mimo zniszczeń spowodowanych zaciekłymi walkami o twierdzę w lutym 1945 roku ciąg kazamatowy Estakady Zachodniej ocalał. W 1974 roku z inicjatywy środowisk kombatanckich na murze przeciwskarpy odsłonięto pierwszą z czternastu tablic upamiętniających poszczególne jednostki i formacje Armii „Poznań”.

31 sierpnia 1982 roku we wnętrzu korytarza kazamatowego otwarto ekspozycję stałą Muzeum Armii „Poznań”, obecnie – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią Wojska Polskiego okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek wielkopolskich.

W swoich zbiorach posiada materiały ikonograficzne, dokumenty, sztandary, broń, umundurowanie oraz wiele innych pamiątek historycznych. Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja zdjęć ukazujących życie codzienne i służbę w wielkopolskich garnizonach. Duże znaczenie źródłowe ma wielkoformatowy plan Poznania z 1932 r., opracowany w Komendzie Miasta z zaznaczonymi obiektami i gruntami wojskowymi.

Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski