Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będziemy pracowali 12 godzin i odpoczywali krócej? Zmiany w prawie pracy na czas epidemii koronawirusa wprowadziła tarcza antykryzysowa

RED
W związku z epidemią koronawirusa, firmy, których obroty zmalały mogą w porozumieniu z pracownikami wydłużyć dobowy czas pracy z 8 do maksymalnie 12 godzin.
W związku z epidemią koronawirusa, firmy, których obroty zmalały mogą w porozumieniu z pracownikami wydłużyć dobowy czas pracy z 8 do maksymalnie 12 godzin. zdjęcie ilustracyjne/Małgorzata Genca
Tarcza antykryzysowa, czyli pakiet ustaw, który w założeniu ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać trudny czas pandemii koronawirusa, został już podpisany przez prezydenta. Część zapisów tarczy antykryzysowej może wpłynąć na czas pracy. W konkretnych przypadkach dozwolone jest skrócenie czasu nieprzerwanego odpoczynku i wydłużenie dnia pracy nawet do 12 godzin. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach pracodawca może wydłużyć czas pracy?

Pakiet ustaw określany przez rząd jako tarcza antykryzysowa doczekał się już podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. W związku z tym rozwiązania w nim ustanowione mogą wejść w życie. Wpłyną one m.in. na funkcjonowanie firm. W założeniu tarcza antykryzysowa ma pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przejść przez trudny czas kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa. Pakiet ustaw daje możliwość wprowadzenia zmian m.in. w czasie pracy i wydłużenie dnia pracy nawet do maksymalnie 12 godzin dziennie.

Sprawdź też: Jakie ulgi na ZUS w ramach tarczy antykryzysowej? Ile wynosi postojowe dla samozatrudnionych? Sprawdź

Więcej:

Tarcza antykryzysowa a czas pracy

W myśl uchwalonej ostatecznie we wtorek, 31 marca tzw. tarczy antykryzysowej, rząd wprowadził możliwość wpływania przez przedsiębiorców na dzienny czas pracy pracowników. Dokładnie daje ją poniższy zapis. "U pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych (...), dopuszczalne jest:

zawarcie porozumienia o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Co to oznacza w praktyce? Obecnie dzień pracy pełnoetatowej wynosi w Polsce 8 godzin. W czasie panującego w Polsce stanu epidemii może on zostać wydłużony do maksymalnie 12 godzin, ale pod warunkiem, że zostanie to uzgodnione ze związkami zawodowymi działającymi w danej firmie lub jeśli ich nie ma - przedstawicielami pracowników.

Dodatkowo, jeśli pracodawca zdecyduje się na przedłużenie czasu pracy danego dnia musi "oddać" te nadgodziny skracając dobowy wymiar czasu pracy innego dnia lub dając pracownikowi dodatkowe dni wolne.

– Bardzo ważne jest, by były to realne porozumienia z pracownikami, a nie odgórna decyzja pracodawcy. Sytuacja jest wyjątkowa, a proponowane rozwiązania te mają nam wszystkim pomóc przetrwać kryzys, nie mogą być więc nadużywane – tłumaczyła wprowadzane zmiany w czasie pracy i odpoczynku Marlena Maląg, minister pracy, rodziny i polityki społecznej.

Czytaj również:

Tarcza antykryzysowa: skrócony czas odpoczynku?

Drugi istotny pod kątem czasu pracy zapis, zawarty w tarczy antykryzysowej odnosi się do czasu dobowego i miesięcznego nieprzerwanego odpoczynku. Mówi o nim poniższy zapis w ustawie. "U pracodawcy, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych (...), dopuszczalne jest:

ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku, o którym mowa w art. 132 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, do nie mniej niż 8 godzin, i nieprzerwanego odpoczynku, o którym mowa w art. 133 § 1 tej ustawy, do nie mniej niż 32 godzin, obejmującego co najmniej 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Jak to w praktyce przekłada się godzinowo na czas odpoczynku pracowników? Otóż w porozumieniu z nimi czas nieprzerwanego dobowego odpoczynku może zostać skrócony z określonych w kodeksie pracy 11 godzin do minimum 8 godzin. W wymiarze całego tygodnia czas na nieprzerwany odpoczynek może być skrócony maksymalnie z 35 do 32 godzin. W takim przypadku na dobę pracownik nadal musi mieć zapewnione minimum 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

- Co ważne, pracodawca musi zagwarantować pracownikom równoważny okres odpoczynku w okresie nie dłuższym niż 8 tygodni - zastrzegała minister Maląg.

Zobacz: Koronawirus: Odroczenie płatności składek ZUS. Co muszą zrobić przedsiębiorcy?

Tarcza antykryzysowa: kto może wydłużyć godziny pracy?

Żeby skorzystać z możliwości zmian w czasie pracy, jakie daje tzw. tarcza antykryzysowa pracodawca musi spełnić kilka warunków, również określonych w ustawie. W związku z tym pracodawca do końca trzeciego kwartału 2019 r. nie może zalegać z regulowaniem:

  • zobowiązań podatkowych,
  • składek na ubezpieczenia społeczne,
  • składek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • składek na Fundusz Pracy,
  • składek na Fundusz Solidarnościowy.

Dodatkowo pracodawca musi wykazać faktyczny spadek obrotów spowodowany przez epidemię, rozumiany jako spadek sprzedaży towarów lub usług. Może to zrobić na dwa sposoby.

  1. Po pierwsze może wykazać, że łączne obroty z dwóch kolejnych miesięcy w tym roku są niższe o minimum 15 proc. od obrotów w analogicznym okresie w 2019 r.
  2. Lub może wykazać, że w dowolnie wybranym miesiącu w tym roku, obroty firmy są niższe o co najmniej 25 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Zobacz:

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.Przejdź dalej i sprawdź, co się zmieniło  --->

Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!

Sprawdź też:

b]Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta[/b]

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski