Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna mammografia w Wielkopolsce - zobacz, które miasta odwiedzi mammobus w sierpniu

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Mammografia jest badaniem radiologicznym, podczas którego można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Przesiewowe badania mammograficzne, którymi w Polsce objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, pozwalają na wykrycie guzków lub innych nieprawidłowości piersi na etapie, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
Mammografia jest badaniem radiologicznym, podczas którego można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Przesiewowe badania mammograficzne, którymi w Polsce objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, pozwalają na wykrycie guzków lub innych nieprawidłowości piersi na etapie, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. 123rf
Kolejne mammobusy wyruszają w trasę po Wielkopolsce. W ramach programu profilaktycznego NFZ mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat jeden raz na dwa lata. W galerii znajduje się harmonogram postoju mammobusów w Wielkopolsce w sierpniu.

Rak piersi to jedna z najczęściej występujących chorób nowotworowych. Jego rozpoznanie stanowi 25 procent wszystkich diagnoz onkologicznych w Polsce. Coraz częściej dotyka kobiety w pełni aktywne w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. W Polsce dałoby się uratować co najmniej 2500 kobiet rocznie. Niestety, w wielu przypadkach przyczyną śmierci jest zbyt późna diagnoza. Połączenie regularnego samobadania z odpowiednio dobranymi metodami diagnostyki obrazowej, w tym rezonansem magnetycznym piersi stanowi klucz do zwiększenia wykrywalności oraz leczenia raka piersi.

Bezpłatne badanie raku piersi w Wielkopolsce

W Wielkopolsce jest zorganizowana kolejna trasa mammobusów, w ramach programu profilaktycznego NFZ. W sierpniu mammobus pojawi się we wszystkich powiatach, a także dużych miastach, m.in. w Kaliszu, Koninie i Lesznie. Z bezpłatnego badania w ramach finansowanego przez NFZ populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Sprawdź też:

Aby wykonać bezpłatnie mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. Informacje o placówkach realizujących program dostępne są w oddziałach wojewódzkich NFZ. Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach.

- Na badanie zazwyczaj dostaje się zaproszenie, ale jeśli kobieta takiego nie dostała, a kwalifikuje się do programu (jest w wymaganym wieku i nie miała mammografii w ostatnich dwóch latach), to może zgłosić się do mammobusu bez skierowania i bez wcześniejszej rejestracji - mówi Marta Żbikowska, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W 2019 roku wartość zawartych umów na realizacje programu profilaktyki raka piersi to ponad 8,3 mln złotych. W ciągu ostatnich 2 lat z programu skorzystało ponad 250 tysięcy Wielkopolanek.

Mammobusy to jeden z elementów programu profilaktyki raka piersi. Program dzieli się na:

  • etap podstawowy – tutaj mamy 6 mammobusów i 23 miejsca stacjonarne wykonywania badań mammograficznych (w Wielkopolsce)
  • etap pogłębiony – jeżeli wynik budzi wątpliwości pacjentka kierowana jest na dalszą diagnostykę, do jednego z 13 ośrodków w Wlkp., w trakcie której będzie miała wykonaną uzupełniającą mammografię, USG piersi oraz biopsję.

Zobacz terminy, w których mammobusy odwiedzą poszczególne miasta w Wielkopolsce:

Badania raku piersi

Każda kobieta po 20. roku życia powinna samodzielnie badać swoje piersi, najlepiej pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki. Kobiety po menopauzie – co miesiąc, najlepiej zawsze tego samego dnia. Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez lekarza: ginekologa, chirurga lub onkologa.

Sprawdź też:

Oprócz badania palpacyjnego niezwykle pomocne w diagnostyce raka piersi są badania obrazowe (mammografia, USG, rezonans magnetyczny) oraz badania laboratoryjne (w tym badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2).

Mammografia jest badaniem radiologicznym, podczas którego można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Przesiewowe badania mammograficzne, którymi w Polsce objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat, pozwalają na wykrycie guzków lub innych nieprawidłowości piersi na etapie, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Niestety dla młodszych kobiet ten rodzaj badania jest mniej skuteczny ze względu na inną budowę piersi.

Czytaj też: Opieka profilaktyczna z NFZ

Dla młodych kobiet to USG piersi jest podstawową metodą diagnostyczną wykonywaną w pierwszej połowie cyklu miesięcznego. Diagnostyka raka piersi za pomocą ultradźwięków jest uważana za najistotniejszą metodę uzupełniającą badanie mammograficzne. Badanie jest całkowicie bezbolesne i w pełni bezpieczne (także dla kobiet w ciąży).

Zobacz też:

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Sprawdź też:

Gwiazdy zachęcają do mammografii. "Oglądajcie swoje cudowne cycuszki" - zobacz wideo:

źródło: TVN Style

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski