Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biennale pełne muzyki

Marek Zaradniak
Na tej kawiaturze zagrać można "Odę do  radości" Beethovena
Na tej kawiaturze zagrać można "Odę do radości" Beethovena Waldemar Wylegalski
Na rozpoczętym w Poznaniu 20. Biennale Sztuki dla Dziecka możemy nie tylko słuchać muzyki, ale także sami ją tworzyć

Hasło rozpoczętego w poniedziałek w Poznaniu 20. Biennale Sztuki dla Dziecka to "Ocean muzyki".

Jego uczestnicy odbywają podróż do sześciu wysp. To Wyspa Spotkań, Wyspa Dobrej Energii, Wyspa Nowych Wyzwań, Wyspa Odkrywców, Wyspa Budowniczych i Wyspa Grająca. Spore zainteresowanie wzbudza zainstalowana na Wyspie Nowych Wyzwań multimedialna wystawa "Gramy". Jest na niej hulajnoga, którą jeśli pojedziemy usłyszymy dźwięki. Możemy klikać w klawiaturę komputera, by samemu zagrać "Odę do radości" z IX Symfonii Beethovena, albo stanąć przed lustrem, które reaguje dźwiękiem na nasze miny. Wreszcie możemy zagrać na harfie żywiołów, z której wydobyć można dźwięki stukania do drzwi albo grzmotu.

- Tegoroczne biennale jest muzyczne, rozedrgane, roztańczone. Wśród kilkudziesięciu wydarzeń w CK Zamek i na Scenie Wspólnej są koncerty, spektakle, wystawy, interaktywne warsztaty, które wymagają nie tylko słuchania, ale także uczestnictwa i tworzenia muzyki. Bo muzyka jest wszędzie. - mówi Bożena Muller, zastępca dyrektora biennale.

Warsztaty, własne próby tworzenia muzyki owszem są niezwykle ważne, ale bliższemu poznaniu dźwięków poszczególnych instrumentów służył koncert inauguracyjny Biennale "Przewodnik po orkiestrze". Odbył się on w poniedziałek wieczorem w Sali Ziemi CK Zamek. Wypełniły go będące swoistym muzycznym abecadłem "Wariacje i fuga na temat Purcella" Benjamina Brittena. Jego wykonawcą była Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Nim jednak zabrzmiał utwór Brittena usłyszeliśmy bogato ilustrowaną muzycznie opowieść o instrumentach. A opowiadali o nich Mariusz Smyczek, Anna Drewnianna, Remigiusz Blacha oraz Grzegorz Bęben. Pojawił się też duch kompozytora.

Dodajmy też, że podczas inauguracji Biennale dwie związane z tym festiwalem a zarazem z Centrum Sztuki dla Dziecka osoby uhonorowane zostały medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Byli to Hanna Gawrońska i Zbigniew Rudziński.

We wtorek m.in. w programie Biennale

godz. 9, 11, 17
- Słuchanie świata, warsztaty, 8-15 lat/sala 101
godz. 9.30, 11.30
- Dzwonkownia, warsztaty od 9 lat, Sala Pod Zegarem
godz. 10
- 20. Biennale - koncert inauguracyjny - Przewodnik po orkiestrze, 7-13 lat, Sala Wielka
godz. 10 i 18
- "Alicja", spektakl od 7 lat, Scena Wspólna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski