Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CK Zamek. Taneczna archeologia i mnóstwo warsztatów

KAB
"Projekt: Tomaszewski" Mikołaja Mikołajczyka zobaczymy już 7 września
"Projekt: Tomaszewski" Mikołaja Mikołajczyka zobaczymy już 7 września Materiały prasowe
CK Zamek, największa poznańska instytucja kultury, zdradza swoje plany na jesień zapowiadając dwa programy - "Archiwum ciała" dotyczący nurtu archeologii tańca i kontynuację cyklu "# nie jesteś mi obojętny".

Program performatywny "Archiwum ciała" ma być próbą zabrania głosu w toczącej się w środowisku twórców i krytyków tańca współczesnego dyskusji o wydobywaniu dawnych choreografii na dzisiejszą scenę. Nurt ten określa się "archeologią tańca".

Zadanie tanecznych archeologów jest nieco trudniejsze niż tych prawdziwych - specyfiką tańca i teatru jest brak materialnych wytworów działalności aktorów i tancerzy. Z pozostawioną pustką można poradzić sobie korzystając z pozostawionych partytur ruchowych i muzycznych, można uczyć się przez powtarzanie terminując u mistrza lub szukać śladów i próbować rekonstruować dzieła poprzedników na swój sposób. Nie zawsze udaje się odtworzyć oryginalne prace, jednak sam proces wydobywania choreografii może okazać się inspirujący.

Celem projektu "Archiwum ciała" jest przegląd spektakli, które uobecniają dawne choreografie i je uwspółcześniają. Kuratorka projektu, Anna Królica, jako szczególne wskazuje spektakle Mikołaja Mikołajczyka, Tomasza Bazana oraz Kai Kołodziejczyk. Choreografowie odwołują się do tradycji polskiej awangardy teatralno-tanecznej: twórczości Henryka Tomaszewskiego, Tadeusza Kantora i Conrada Drzewieckiego. Polski kontekst uzupełniony jest o europejski. Olga de Soto i Martin Nachbar podejmują próby rekonstrukcji legendarnego "Zielonego Stołu" Kurta Joosta i "Affecto Humanos" Dore Moyer.

Pierwszy spektakl - "Projekt: Tomaszewski" Mikołaja Mikołajczyka zobaczymy już 7 września. Cykl potrwa do końca roku.

Po wakacyjnej przerwie Centrum Kultury Zamek kontynuuje program performatywny "# nie jesteś mi obojętny", poświęcony teatrowi post-dramatycznemu. Pierwsza odsłona programu, zatytułowana "#PułapkaNormy", odbędzie się 22 września - jej głównym wydarzeniem będzie spektakl "Disabled Theater", przygotowany przez francuskiego choreografa Jerome Bela we współpracy z aktorami z zuryskiego Theater HORA - profesjonalnego zespołu teatralnego, który współtworzą aktorzy niepełnosprawni intelektualnie.

- Bel otwiera tu przestrzeń, w której niepełnosprawność nie jest wykluczona z praktyk artystycznych, ani też nie kryje się pod parasolem politycznej poprawności. Pokazuje tym samym jak norma, stając się punktem odniesienia, może pełnić rolę pułapki ograniczającej możliwość poznania zjawisk wykraczających poza przeciętność, stanowić formę wykluczenia "innego" - czytamy w tekście kuratora cyklu, Marcina Maćkiewicza.
Kolejna odsłona będzie miała miejsce w listopadzie - jej tematem stanie się "#ZmianaPerspektywy". Spektakl "Theatre" francusko-austriackiego kolektywu SUPERAMAS (16 listopada) opowiada o wizji świata stworzonej za pomocą polityki iluzji. SUPERAMAS zwraca uwagę na interakcje pomiędzy rzeczywistością a fikcją.

- Zespół posłuje się skrawkami doniesień medialnych o bieżących wydarzeniach, ale przedstawia je w zupełnie innym świetle, niż robią to media, czy jak sami o nich myślimy. Spektakl przedstawia m.in. dość prowokacyjną sytuację, w której zamieszki dziejące się w Europie spotykają się z pewną reakcją w krajach Bliskiego Wschodu, które decydują się na interwencję w Europie. Teatr komentuje w ten sposób przekonanie, że to my mamy monopol na wiedzę, jak urządzić świat - mówi Maćkiewicz.

Ostatnia odsłona programu odbędzie się w grudniu. W ramach jej tematu (#Zepsucie) zaprezentowany zostanie spektakl "Corruption" węgierskiego kolektywu Kretakor, którego liderem jest znany w Europie reżyser Arpad Schilling. Tematem spektaklu jest korupcja - zjawisko społeczne niszczące relacje we wspólnocie.

Podczas weekendowych prezentacji spektakli, w ramach każdej z odsłon cyklu, w holu Zamku funkcjonować będzie performatywna instalacja "This Is Exchange" przygotowana przez zdobywcę tegorocznego Złotego Lwa Biennale w Wenecji, Tino Sehgela.

Ciekawą nowością cyklu jest Teatralny Klub Dyskusyjny, w ramach którego publiczność będzie mogła swobodnie dyskutować o spektaklach. Pierwsze spotkanie klubu odbędzie się 23 września.

O teatrze będzie można dyskutować również podczas poniedziałkowych otwartych spotkań. Zaproszeni goście przybliżą specyfikę tego, co dzieje się obecnie na polskich i europejskich scenach, zaprezentują twórców, którzy zmieniają oblicze sztuk performatywnych i pomogą w zrozumieniu tego, co coraz częściej odbiega od tradycyjnego wyobrażenia o spektaklu.

W tym roku w Zamku odbędzie się jeszcze więcej warsztatów adresowanych szczególnie do dzieci i młodzieży. Na najmłodszych czeka m.in. "Strefa zabawy" - cykl z różnych dziedzin sztuki. Dla osób w wieku od 15 do 20 lat przeznaczone są warsztaty filmowe. Wykłady i ćwiczenia obejmują pisanie scenariusza, podstawy reżyserii, sztuki operatorskiej, realizacji dźwięku i montażu. Odbywać się będą także warsztaty fotografie, garncarstwa, słuchania muzyki nowej, wzornictwa z recyklingu i wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski