Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy poznaniacy dostrzegają postępujące zmiany klimatu? Naukowcy z UAM chcą spytać o to mieszkańców. Weź udział w specjalnym badaniu

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Aglomeracja poznańska jest jednym z pięciu regionów w Europie, gdzie prowadzone są badania dotyczące zmian klimatu. Mieszkańcy, biorący w nich udział wskazują, gdzie są one bardziej odczuwalne, bo np. brakuje drzew.
Aglomeracja poznańska jest jednym z pięciu regionów w Europie, gdzie prowadzone są badania dotyczące zmian klimatu. Mieszkańcy, biorący w nich udział wskazują, gdzie są one bardziej odczuwalne, bo np. brakuje drzew. Łukasz Gdak
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą zachęcić mieszkańców aglomeracji poznańskiej, by dzielili się swoimi obserwacjami dotyczącymi zmian klimatu. Ma temu służyć specjalne narzędzie, które opracowali. Tym samym chcą wdrożyć realne działania, by zapobiec ich negatywnym skutkom.

Aglomeracja poznańska to jeden z pięciu europejskich regionów, gdzie prowadzone będą badania dotyczące zmian klimatu. Naukowcy z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM chcą wiedzieć, czy i jak poznaniacy dostrzegają postępujące zmiany w środowisku. W tym celu stworzyli specjalne narzędzie, które ma służyć mapowaniu takich zmian. Każdy z mieszkańców może podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami.

Czytaj: Krystian Szczepański z IOŚ-PIB: Wykorzystajmy doświadczenia z pandemii, by zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko

– TeRRIFICA jest projektem, który skupia się na wysłuchaniu opinii różnych osób, nie tylko naukowców, ale również obywateli, polityków, przedsiębiorców czy nauczycieli, i współtworzeniu kompetencji w zakresie tego światowego problemu. Wszystko po to, by przyszłemu pokoleniu żyło się dobrze, a może nawet lepiej – mówi prof. Paweł Churski, koordynator projektu z ramienia UAM.

Badanie zmian klimatu: wystarczy mapa i ankieta

Podobne badanie będzie prowadzone także w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz na Białorusi. To europejski projekt, którego celem jest włączenie obywateli w działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu.

Sprawdź też:

Samo badanie jest bardzo proste. – To połączenie tradycyjnej ankiety z mapą, którą użytkownicy sami mogą edytować, zaznaczać miejsca, gdzie dostrzegają realny wpływ zmian klimatu w zakresie zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Do wyboru mają pięć kategorii: woda, temperatura, jakość powietrza, gleba i wiatr, a każdy wybór muszą odpowiednio uzasadnić – tłumaczy Piotr Lupa, członek zespołu projektowego.

- Następnie zastanowimy się, jak można wdrożyć w tych miejscach odpowiednie działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu bądź im przeciwdziałania

- dodaje P. Churski.

Czytaj: Susza i ulewne deszcze to skutki zmian klimatu. Do ekstremalnych zjawisk pogodowych musimy się przyzwyczaić

Zmiany klimatu w Poznaniu. Dobrze jest tam, gdzie są drzewa

Na stronie mapujklimat.terrifica.eu pojawiły się już pierwsze opinie. Zdaniem poznaniaków w lasku Piątkowskim można odpocząć w czasie upałów dzięki drzewom. Podobnie na Cytadeli czy nad Maltą, gdzie jest także woda. Najgorzej sytuacja wygląda w centrum Poznania: ul. Św. Marcin, Głogowska, gdzie są zbyt wysokie temperatury, nie ma zieleni, nie ma też wystarczającej liczby urządzeń wodnych.

Z kolei mieszkańcy Puszczykowa wskazali na złą jakość powietrza w ich mieście, brak nisko-emisyjnego ogrzewania i zbyt dużą liczbę samochodów na ulicach.

Sprawdź też:

– Głównym naszym celem jest zebranie danych, a następnie rozwiązywanie problemów. Chcemy, by przez to rzeczywiście funkcjonowały tzw. żywe laboratoria, które wszyscy będziemy tworzyć i których celem ma być skuteczne rozwiązywanie wyzwań, które stoją za zmianami klimatu – tłumaczy Paweł Churski.

Poznańscy naukowcy chcą także zebrane opinie porównać z „Planem adaptacji Miasta Poznania do zmian klimatu”. – Wówczas takie rozwiązania opracujemy dla całej aglomeracji – mówi P. Churski.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski