Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja: 51 ulic w Wielkopolsce zmieni swoje nazwy. Znika m.in. ul. 23 Lutego w Poznaniu

MRT
Dekomunizacja: 49 ulic w Wielkopolsce zmieni swoje nazwy. Znika m.in. ul. 23 Lutego w Poznaniu
Dekomunizacja: 49 ulic w Wielkopolsce zmieni swoje nazwy. Znika m.in. ul. 23 Lutego w Poznaniu Grzegorz Dembinski
Z Poznania zniknie ulica 23 Lutego, zastąpi ją ulica Janiny Lewandowskiej, pochodzącej spod Poznania pilot, zamordowanej w Katyniu. Zniknie też ulica Chwiałkowskiego na poznańskiej Wildzie. Od teraz ulica będzie nosiła nazwę artysty Jana Spychalskiego. To tylko jedne z wielu zmian w wielkopolskich miastach. Wojewoda, Zbigniew Hoffmann podjął decyzję o dekomunizacji ulic.

Aż 51 ulic w Wielkopolskich miastach zmieni swoje nazwy. Tak zdecydował wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann, który 13 grudnia 2017 roku podpisał "zarządzenie zastępcze" w związku z ustawą dekomunizacyjną. Zarządzenie wejdzie w życie 14 dni od momentu jego ogłoszenia.

- Mamy nadzieję, że z Wielkopolski całkowicie znikną bolszewickie relikty. Chcemy w sposób ostateczny wyrzucić symbole komunizmu na śmietnik historii. Zastąpią ich nazwiska prawdziwych patriotów, walczących o wolną Polskę - mówił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski, na konferencji poświęconej ustawie dekomunizacyjnej.

Zespół powołany przez wojewodę pracował nad tym pół roku. Jego efektem są zarządzenia zastępcze, które zostały w środę ogłoszone. To jednak nie koniec. - Zweryfikowaliśmy 29 tysięcy nazw ulic. W efekcie czego przygotowaliśmy 51 zarządzeń zastępczych. Jesteśmy w trakcie konstruowania kolejnych. Proces był poprzedzony konsultacjami z mieszkańcami i samorządowcami. Część chciała z nami współpracować i proponowała także własne nazwy. Niestety, były też przypadki, że nie było chęci współpracy - dodał Hoffmann.

Zobacz też: Rzeźby lodowe w Poznaniu

W pierwszym etapie dekomunizacji ulic pierwszeństwo miało samorządy. Jeśli jednak nie zajęli się tym tematem, to samodzielnie dokonać zmian w nazwach obiektów, ulic, budynków propagujących ustroje totalitarne, m.in. komunizm mógł właśnie wojewoda, który sprawę konsultował z Instytutem Pamięci Narodowej. - W zespole działały głównie osoby z wykształceniem historycznym. Propozycje zmian przyjmowaliśmy także od mieszkańców - mówi Sławomir Król - przewodniczący zespołu ds. wykonania ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w nazwach budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

W samym Poznaniu nazwy zmieni ulica 23 Lutego, która zdaniem wojewody jest związana z wejściem wojsk Armii Sowieckiej do Poznania w 1945 roku. Nowym patronem ulicy w śródmieściu będzie Janina Lewandowska - porucznik, pilot, spadochroniarz, kobieta, która została zamordowana w Katyniu w wieku 32 lat.

Nazwę zmieni także ulica Chwiałkowskiego na poznańskiej Wildzie. Od teraz będzie to ulica Jana Spychalskiego, artysty.
- Staraliśmy się też, by nowymi patronami ulic były osoby związane z danym regionem. Jak np. w Stęszewie zamiast Karola Świerczewskiego i Marcela Nowotki będzie Paweł Szyfter i kapitan Józef Szyfter, którzy pochodzą z tych okolic i zginęli w Katyniu - dodał wojewoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski