Elektrownia z Konina ma pozwolenie na przekraczanie norm emisji. Urzędnicy wyjaśniają, dlaczego wyrazili na to zgodę

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Urząd marszałkowski wyjaśnia, dlaczego zgodził się na odstępstwa od normy przez elektrownię w Koninie
Urząd marszałkowski wyjaśnia, dlaczego zgodził się na odstępstwa od normy przez elektrownię w Koninie archiwum
Do 2024 roku elektrownia Pątnów II, która znajduje się pod Koninem, będzie mogła przekraczać normy emisji rtęci, pyłów i siarki. To efekt decyzji marszałka województwa wielkopolskiego, który zgodził się na odstępstwa od przyjętych norm. Teraz przedstawiciele urzędu szeroko odniósł się do sytuacji, tłumacząc powody takiej decyzji.

We wtorek informowaliśmy o proteście organizacji Greenpeace Polska, która sprzeciwia się decyzji marszałka województwa wielkopolskiego w sprawie pozwolenia elektrowni w Koninie na odstępstwa od norm dotyczących emisji spalin do 2024 roku. Po naszym materiale do sprawy szeroko odniósł się Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego, odpowiedzialny za tematykę związaną z ochroną środowiska.

Czytaj o sprawie: Elektrownia z Konina z pozwoleniem na przekraczanie norm emisji rtęci, pyłu i siarki. Greenpeace Polska protestuje

- Wniosek Elektrowni Pątnów II został rozpatrzony po bardzo wnikliwym, wielomiesięcznym postępowaniu wyjaśniającym oraz z poszanowaniem obowiązującego prawa. Brano pod uwagę zarówno sam wniosek, jak i uwagi biorącej czynny udział w postępowaniu Fundacji Greenpeace Polska oraz własne postępowanie wyjaśniające tak, aby w obiektywny sposób podjąć decyzję o odstępstwie. Przedstawiciele fundacji zapoznawali się z dokumentacją zarówno w siedzibie Departamentu Środowiska, jak i poprzez korespondencję elektroniczną - tłumaczy Jacek Bogusławski.

Ponadto dodaje: - Złożenie wniosku było związane z tym, że Departament Środowiska UW wezwał Elektrownię Pątnów II do dostosowania się do wymogów określonych w decyzji Komisji UE, ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Zmiany wymagały między innymi opis instalacji, charakterystyka stosowanej technologii, rodzaj i ilość wykorzystywanej energii, materiałów, surowców i paliw, warunki wprowadzania do środowiska substancji i energii oraz monitoring emisji.

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zwracają także uwagę, że podczas postępowania przeanalizowano spełnianie wymagań ochrony środowiska. - Analizę przeprowadzono także w oparciu o decyzję wykonawczą Komisji Europejskiej. Przeprowadzona analiza wskazała, że nie wszystkie stosowane technologie będą zgodne z wymaganiami dokumentu na dzień 18.08.2021 r., a instalacja do wskazanego w konkluzjach terminu nie spełni wymogów w zakresie emisji tlenków azotu, pyłu, rtęci i dwutlenku siarki do powietrza. Prowadzący instalację zawnioskował o odstąpienie od wymogu dotrzymania poziomów emisji powiązanych z najlepszymi dostępnymi technikami do 17.08.2024 r. w zakresie emisji tlenków azotu, pyłu, rtęci i emisji dwutlenku siarki - informuje Jacek Bogusławski.

I dodaje: - Uzasadnieniem odstępstwa czasowego dla Elektrowni Pątnów II jest dotrzymanie wymagań dotyczących jakości powietrza. Należy stwierdzić, że zaproponowane przez wnioskodawcę wielkości stężeń średniodobowych w zakresie emisji tlenków azotu i dwutlenku azotu, pyłu i dwutlenku siaki, w okresie udzielonego odstępstwa nie będą powodować przekroczeń standardów emisyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska, czyli będą zgodne z wymogami prawa.

Jacek Bogusławski zwraca też uwagę, że uzasadnieniem dla przydzielenia odstępstwa dla Elektrowni Pątnów II było także jej położenie w sąsiedztwie lokalnych odkrywek węgla brunatnego.

- W toku postępowania uwzględniono również fakt, że grupa Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów – Konin wyraziła chęć czynnego włączenia się w proces transformacji energetycznej regionu - wyjaśnia Jacek Bogusławski.

Zobacz też:

Miejscy wspinacze - wchodzą na wysokie kominy, maszty, dźwig...

Lotnisko Ławica od kulis. Zobacz nieznane miejsca na lotnisk...

Wejście do UE, śmierć papieża, katastrofa smoleńska, Euro 20...

Terroryzm, protesty, nowi przywódcy, pożar Notre Dame i koro...

Sprawdź też:

Polska stała się bezpieczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie