Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska - Arcydzieła dla Zdzisławów

Marek Zaradniak
Jedną z solistek koncertu wieńczącego sezon Filharmonii będzie sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk
Jedną z solistek koncertu wieńczącego sezon Filharmonii będzie sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk Waldemar Wylegalski
Filharmonia Poznańska kończy sezon koncrtem ddykowanym pamięci Zdzisława Dworzeckiego i Zdzisława Śliwińskiego.

”Stabat Mater” Karola Szy-manowskiego oraz IX Symfonia Ludwiga van Beethovena wypełnią piątkowy, wieńczący kolejny sezon Filhrmonii Poznańskiej koncert „Arcydzieła”, dedykowany dwóm Zdzisławom - Śliwińskiemu i Dworze-ckiemu, których dwudzieste rocznice śmierci przypadają w tych dniach.
Jako soliści wystąpią sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis, tenor Werner Gura i bas-baryton Robert Gierlach. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej oraz Czeski Chór Filharmoniczny z Brna. Dyryguje Marek Pijarowski.
Zdzisław Śliwiński przeniósł się do Poznania z Warszawy w roku 1948 na prośbę założyciela Filharmonii Poznańskiej i jej ówczesnego dyrektora Tadeusza Szeligowskiego. Od 1 października 1949 do 1950 roku był zastępcą dyrektora a w latach 1950-58 dyrektorem Filharmonii Pznańskiej. To właśnie w jego czasach, w 1950 roku ówczesny Chór Katedralny im. Księdza Wacława Gieburowskiego stał się Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej i zaczęto go nazywać Poznańskimi Słowikami. To także w tamtym okresie Filhamonia otrzymała zajmowane do dziś lokale przy Świętym Marcinie 81.
W 1958 roku Zdzisław Śli-wiński został dyrektorem Filharmonii Narodowej, a w latach 1970-79 był dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Zmarł 26 czerwca 1997 roku w Warszawie, mając 87 lat.
Zdzisław Dworzecki od 1976 roku był zastępcą dyrektora Filharmonii Poznańskiej, a w latach 1991-97 dyrektorem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. W sezonie 1995/96 był jednocześnie dyrektorem Filharmonii Poznańskiej. Był organizatorem pięciu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, lutniczych i kompozytorskich im. Henryka Wieniawskiego, ośmiu edycji Festiwalu Jednego Kompozytora , killkunastu Poznańskich Wiosen Muzycznych i koncertów wielu muzycznych sław. W jego planach było m.in. sprowadzenie do Poznania Filharmoników Berlńskich. W latach 1965-71 prowadził w Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia autorską audycję „Margines muzyczny”, a w latach 1982-85 był w TVP współredaktorem „Salonu muzycznego”. Zmarł w Warszawie 2 lipca 1997 roku.Miał 51 lat.

Arcydzieła, Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 23 czerwca, godz. 19, Bilety : 20-50 zł

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski