Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska zainauguruje 76. sezon artystyczny. Koncert „Gwiazdy Światowych Estrad” z Louisem Lortie

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Filharmonia Poznańska w piątek, 30 września zainauguruje koncert „Gwiazdy Światowych Estrad”. W ten sposób otworzy 76. sezon artystyczny.
Filharmonia Poznańska w piątek, 30 września zainauguruje koncert „Gwiazdy Światowych Estrad”. W ten sposób otworzy 76. sezon artystyczny. Waldemar Wylegalski
Filharmonia Poznańska w piątek, 30 września zainauguruje koncert „Gwiazdy Światowych Estrad”. W ten sposób otworzy 76. sezon artystyczny.

Na inaugurację zaplanowano koncert „Gwiazd Światowych Estrad”, podczas którego wystąpi Louis Lortie (fortepian), który zaprezentuje się wraz z Filharmonikami Poznańskimi pod dyrekcją maestro Łukasza Borowicza. W programie: II Koncert fortepianowy B-dur op. 83, Johannesa Brahmsa i Symfonia c-moll op. 60, Franza Xavera Scharwenki.

Louis Lortie jest francusko-kanadyjskim pianistą, który studiował w Montrealu u Yvonne Hubert, w Wiedniu u Dietera Webera, a także pobierał lekcje u Leona Fleishera. Zadebiutował w wieku 13 lat z Montreal Symphony Orchestra. W wieku 16 lat wystąpił z Toronto Symphony, a później odbył tournée do Japonii i Chin. W 1984 roku zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie pianistycznym Concorso Ferruccio Busoni (Włochy), a także znalazł się w gronie zwycięzców międzynarodowego konkursu pianistycznego w Leeds (Anglia).

4 listopada natomiast odbędzie się 500. Koncert Poznański „Magnificat”. A 10 listopada zagrany zostanie koncert jubileuszowy 75-lecia Filharmonii Poznańskiej, którego gwiazdą będzie Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Warto przypomnieć, że dyrygent-szef Poznańskich Filharmoników i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz został nagrodzony pod koniec września w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich.

Ze względu na pandemię, nagrodę honorową za rok 2021 mógł otrzymać dopiero teraz. Otrzymał ją „za przywracanie do życia i promocję niesłusznie zapomnianych dzieł symfonicznych i operowych muzyki polskiej XIX i XX wieku”. Laudację na temat laureata i jego dokonań wygłosił muzykolog Andrzej Kosowski, były dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i pierwszy dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Filharmonia Poznańska od kilkunastu lat odkrywa dzieła zapomniane i nieznane. Niektóre z nich są nagrywane, a albumy te bywają światowymi premierami fonograficznymi. W ubiegłym roku wydano płytę z utworami Stefana Bolesława Poradowskiego.

Obecnie przygotowywana jest nowa płyta Filharmoników Poznańskich w Deutschlandfunk Kultur. Znajdą się na niej dzieła, urodzonego w Szamotułach koło Poznania, Franza Xavera Scharwenki, między innymi I Koncert fortepianowy b-moll op. 32 Franza Xavera Scharwenki, w wykonaniu brytyjskiego pianisty Jonathana Powella oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza, a także utwory Feliksa Nowowiejskiego. W 2018 r. płyta Poznańskich Filharmoników z nagraniem „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego zdobyła prestiżową nagrodę świata ICMA (International Classic Music Award).

Slash, gitarzysta Guns N' Roses zamówił obraz u Szymona Chwalisza, który zawisnął w domu muzyka w Los Angeles.

Szymon Chwalisz: Moja mama nie sądziła, że utrzymam się z ma...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski