Gierłachowo: Zlikwidowano największą nielegalną fabrykę...

  Gierłachowo: Zlikwidowano największą nielegalną fabrykę papierosów w Polsce [ZDJĘCIA]

  Malwina Korzeniewska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nielegalna fabryka papierosów w Gierłachowie (gm. Krzywiń) zlikwidowana przez Straż Graniczną. Eksperci oceniają, że było to największe tego typu miejsce
  1/10
  przejdź do galerii

  Nielegalna fabryka papierosów w Gierłachowie (gm. Krzywiń) zlikwidowana przez Straż Graniczną. Eksperci oceniają, że było to największe tego typu miejsce działające w Polsce. Na miejscu znaleziono ponad 13 milionów sztuk papierosów. ©Nadodrzański oddział Straży Granicznej

  Nielegalna fabryka papierosów w Gierłachowie (gm. Krzywiń) zlikwidowana przez Straż Graniczną. Eksperci oceniają, że było to największe tego typu miejsce działające w Polsce. Na miejscu znaleziono ponad 13 milionów sztuk papierosów.
  - Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie powiatu kościańskiego ujawnili profesjonalną, nielegalnie działającą fabrykę papierosów. Funkcjonariusze ujawnili w tym miejscu ponad 13,4 mln sztuk papierosów, przeszło 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł oraz zabezpieczyli profesjonalną linię produkcyjną wraz z poligrafią o wartości co najmniej 2 mln zł. Podczas produkcji papierosów zatrzymano 14 cudzoziemców - informuje Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

  Czytaj też: Poznań: Spowodował wypadek na Hlonda. Rok więzienia za śmierć 21-letniej Asi. W sądzie popłynęły łzy rodziny

  Funkcjonariusze SG w hali produkcyjnej ujawnili dobrze ukrytą, specjalnie wygłuszoną i zaciemnioną nielegalną fabrykę. Na miejscu zlokalizowano linię produkcyjną składającą się z zespołu profesjonalnych maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania i foliowania.

  Na terenie fabryki zabezpieczono ponad 13,4 mln sztuk papierosów różnych marek oraz ponad 15,7 ton suszu tytoniowego. Straty Skarbu Państwa, w przypadku gdyby towar trafił na rynek wyniosłyby ponad 30 mln zł. Według szacunków śledczych, wyposażenie fabryki oraz półproduktów służących do produkcji papierosów wynosi co najmniej 2 mln zł. Dodatkowo zabezpieczono mienie ruchome o łącznej wartości 77 tys. zł.

  Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali 14 cudzoziemców w tym 9 obywateli Ukrainy i 5 obywateli Mołdawii, którzy pracowali przy nielegalnej produkcji. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kościanie. Podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń. Wobec wszystkich zatrzymanych Sąd Rejonowy w Kościanie zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy.

  Sprawdź również: Nowy rozkład jazdy PKP Intercity, przewoźnik zachęca do korzystania z tańszych biletów promocyjnych

  Z dokonanych obliczeń wynika, iż ujawniona linia produkcyjna mogła mieć wydajność produkcyjną na poziomie do około 60 milionów sztuk papierosów miesięcznie. Szacunek ten wynika z wydajności maszyn, które średnio mogły produkować 2,5 tys. sztuk papierosów na minutę. Gdyby fabryka ta pracowała przez 12 miesięcy straty dla budżetu państwa wyniosłyby prawie 277 mln zł.

  Przy tej skali produkcji grupa przestępcza zajmująca się produkcją mogła zarobić nawet 5 mln zł miesięcznie. Drugie tyle zarobili dystrybutorzy.

  Marzena Tylińska szef Prokuratury Rejonowej w Kościanie wyjaśnia, że jest zgoda na tymczasowy areszt dla zatrzymanych. - Czekamy teraz na decyzję sądu, a ten z kolei czeka na złożenie zażaleń przez adwokatów zatrzymanych, związanych z tymczasowym aresztowaniem. Wiemy już, że takie zażalenia wpłynęły - mówi.

  Z kolei Michał Smętkowski z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu dodaje, że zatrzymani na pewno będą odpowiadać za nielegalną produkcję papierosów, ale zarzuty z pewnością się rozszerzą, gdyż będzie konieczność wyliczenia również przestępstwa podatkowego związanego między innymi z akcyzą.

  Źródło - kościan.naszemiasto.pl: Gierłachowo gm. Krzywiń. Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

  POLECAMY:
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  My Polacy.........

  Janusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  (funkcjonariusze zatrzymali 14 cudzoziemców w tym 9 obywateli Ukrainy i 5 obywateli Mołdawii).
  Pamiętam jeszcze jak my Polacy szmuglowaliśmy fajki do Berlina Zachodniego. Była wtedy dobra...rozwiń całość

  (funkcjonariusze zatrzymali 14 cudzoziemców w tym 9 obywateli Ukrainy i 5 obywateli Mołdawii).
  Pamiętam jeszcze jak my Polacy szmuglowaliśmy fajki do Berlina Zachodniego. Była wtedy dobra przebitka. Marka miała wartość. Miałem szczęście nigdy nie wpadłem.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nielegalne ćmiki

  nie palę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Zawsze ktoś sypnie taką lub inną firmę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Papierosnicy

  Tk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  No tak.....wyliczanki skarbu państwa,niech obniża akcyzę to Pl. społeczenstwo nie bedzie musiało prosić o nielegalne

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo