MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Góry śmieci zalegają w garażach podziemnych w Poznaniu. Nie można ich odebrać z powodu... przepisów BHP

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
- Wydział Gospodarki Komunalnej przekazał nam wprost, że albo będziemy wystawiali pojemniki przed budynkami, albo śmieci nie będą odbierane. Tymczasem miejsca gospodarowania odpadami w garażach podziemnych są legalne. Co więcej, na ich umiejscowienie prezydent poznania wydał zgodę w pozwoleniu na budowę, a zatwierdził inspektor nadzoru budowlanego wydając pozwolenie na użytkowanie - opisuje sytuację Marcin Łętowski ze wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Szyperskiej 13 w Poznaniu.
- Wydział Gospodarki Komunalnej przekazał nam wprost, że albo będziemy wystawiali pojemniki przed budynkami, albo śmieci nie będą odbierane. Tymczasem miejsca gospodarowania odpadami w garażach podziemnych są legalne. Co więcej, na ich umiejscowienie prezydent poznania wydał zgodę w pozwoleniu na budowę, a zatwierdził inspektor nadzoru budowlanego wydając pozwolenie na użytkowanie - opisuje sytuację Marcin Łętowski ze wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Szyperskiej 13 w Poznaniu. Adam Jastrzębowski
Blisko 140 nieruchomości w Poznaniu ma umiejscowione śmietniki w garażach podziemnych. Tymczasem przepisy BHP zabraniają pracownikom przetaczać pełnych, ciężkich pojemników po pochyłościach większych niż 8 proc., czyli także po stromych rampach wjazdowych do garaży podziemnych. W efekcie śmieci nie są wywożone, a ich sterty kumulują się w garażach.

Spis treści

Śmieci zalegają w garażu podziemnym

Sprawę problemu wywozu śmieci z garaży podziemnych zgłosił nam przewodniczący zarządu jednej ze wspólnot mieszkaniowych. Przekazał nam, że od pewnego czasu śmieci nie są odbierane ze śmietników umiejscowionych w garażach podziemnych.

- Wydział Gospodarki Komunalnej przekazał nam wprost, że albo będziemy wystawiali pojemniki przed budynkami, albo śmieci nie będą odbierane. Tymczasem miejsca gospodarowania odpadami w garażach podziemnych są legalne. Co więcej, na ich umiejscowienie prezydent Poznania wydał zgodę w pozwoleniu na budowę, a zatwierdził inspektor nadzoru budowlanego, wydając pozwolenie na użytkowanie - opisuje sytuację Marcin Łętowski ze wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Szyperskiej 13 w Poznaniu.

Trwa głosowanie...

Czy Twoim zdaniem śmieci powinny być odbierane z garaży podziemnych?

Potrzebne są nowe śmieciarki?

Według niego najprostszym rozwiązaniem sytuacji byłby zakup przez firmę odpowiadającą za wywóz śmieci specjalnej śmieciarki, która byłaby na tyle niska, aby zmieścić się w garażu podziemnym. Pojazdy te po odebraniu śmieci z garażu, przeładowują je do pojazdu o standardowych rozmiarach. Tymczasem Wydział Gospodarki Odpadami odpowiada, że żadna firma obsługująca miasto nie odmawia wywozu śmieci z garaży podziemnych.

- Firmy odbierają prawidłowo przygotowane do odbioru pojemniki. Pracownicy wykonawcy, świadomi swoich praw, odmawiają jednak czynności wytaczania pojemników z miejsc, które są do tego nieprzystosowane, obawiając się wypadku. Pracownik nie może, zgodnie z przepisami prawa pracy, wykonywać ręcznych prac transportowych, jeżeli pochylnia, po której ma je realizować, ma powyżej 8 proc. nachylenia - zauważa Monika Wańska z WGK UMP.

Śmietniki w halach garażowych nielegalne?

Zauważa ona, że obecnie problem ten dotyczy blisko 140 nieruchomości w mieście. Według przedstawicieli miasta nie są one zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego oraz przepisami BHP i to pomimo uzyskania przez budynki niezbędnych pozwoleń.

- Na blisko połowie nieruchomości, których dotyczy problem, udało się już dojść do porozumienia z zarządcami i właścicielami. Dzięki temu została zapewniona bezpieczna, alternatywna droga lub wyznaczone inne lokalizacje miejsca gromadzenia odpadów. Pierwszą taką nieruchomość wykonawcy zgłosili w ubiegłym roku, a obecnie mamy już spis nieruchomości, których dotyczy ten problem - podkreśla Monika Wańska.

Przedstawicielka miasta zapewnia, że obecnie trwa wyjaśnianie przypadków nieprawidłowego, według miasta, wyznaczenia miejsc gospodarowania odpadami, tak aby śmieci były odbierane regularnie z tych miejsc oraz zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Dodaje, że w innych miastach powszechną praktyką jest wystawianie pojemników w miejscach, gdzie dojedzie do nich śmieciarka, niezależnie od tego, gdzie te pojemnik na co dzień się znajdują.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

22 kwietnia 2021 r. podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32. Obwodnica realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Umowa opiewa na kwotę blisko 32,7 mln zł.   - Zaawansowanie prac na budowie wynosi 40 proc. Aktualnie realizowane są roboty związane z układaniem dolnych warstw konstrukcji nawierzchni na ciągu głównym obwodnicy - przekazała GDDKiA. Przebudowywana jest także sieć uzbrojenia oraz infrastruktura towarzysząca. Udostępnienie obwodnicy Żodynia planowane jest na II kwartał 2025 r.

Kilkanaście nowych obwodnic w Wielkopolsce. Sprawdź, gdzie j...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski