Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zmiany w Starym Porcie?

Anna Jarmuż
Jakie zmiany w W Starym Porcie?
Jakie zmiany w W Starym Porcie? Grzegorz Dembiński
Przystań Rzeczna Stary Port już działa. Na cyplu po północnej stronie ul. Estkowskiego (pomiędzy osiedlem przy ul. Szyperskiej a ul. Panny Marii) można już zacumować swoją łódź. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem wkrótce zacznie tam też działać wypożyczalnia.

Okolice Przystani Rzecznej Stary Port w XX wieku tętniło życiem. Wraz z wejściem w nowe stulecie zaprzestano przeładunków i zamknięto port. Miejscy urzędnicy, aktywiści i wodniacy czynią starania, by na powrót ożywić śródmiejski rejon Warty. Ma to być miejsce rekreacji.

- Staramy się przypominać turystom i mieszkańcom o tym, co się dzieje nad Wartą - mówi Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Proces powrotu miasta nad rzekę trwa już dobrych kilka lat. Bardzo nas cieszy, że te działania mają charakter coraz bardziej systemowy.

Przystań Rzeczna Stary Port będzie działać do października. Wszyscy chętni będą mogli pozostawić tam bezpłatnie swoją łódź. Teren jest objęty całodobową ochroną. Znajdzie się tam punkt gastronomiczny i kontener sanitarny. W planach jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego.

- Czekamy na wyniki konkursu. Szczegóły będą znane za 2-3 tygodnie - mówi Tomasz Adamczyk, operator Przystani Rzecznej Stary Port.

Łódź motorową będzie można wypożyczyć na pewno w najbliższy weekend (29-30 kwietnia, w godz. 10-18), w ramach akcji Poznań za pół ceny”. 45-minutowy rejs będzie kosztować 30 zł. Aby popływać, nie potrzeba patentu sternika motorowodnego. Wystarczy dowód osobisty.

- Aktywność nad rzeką jest bardzo duża. Nawiązaliśmy w ten sposób do tradycji miast, które aktywizują tereny nadrzeczne i dbają o nie - mówi Bartosz Guss, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania. Przyznaje jednak, że miasto ma jeszcze większe aspiracje. - Chcemy, aby w ciągu dwóch lat powstała całoroczna przystań z prawdziwego zdarzenia - zdradza Bartosz Guss.

W tym sezonie na terenie przystani będzie odbywać się wiele ciekawych wydarzeń. W planach są m.in. warsztaty szkutnicze (konstruowanie i budowanie jednostek pływających), spotkania sąsiedzkie, pikniki, koncerty, wycieczki i zajęcia dla dzieci. W programie znajdą się też warsztaty na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz zawody sportowe, np. regaty modeli żaglowych. Dzięki współpracy z Biblioteką Raczyńskich na terenie przystani można będzie poczytać książkę, a gdy się ściemni obejrzeć film w... kinie plenerowym.
- Przystań rzeczna ma dla nas symboliczne znaczenie - przyznaje Maciej Olszewski, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. - Po drugiej stronie tego nabrzeża cumowały od dawien dawna szkuty, barki. Wodniactwo zawsze tutaj było, ale sposób uprawiania jachtingu się zmienia. Żeglarze, po przybiciu do pomostu, chętnie wezmą udział w wydarzeniach kulturalnych. Fajnie, że po latach obietnic takie inicjatywy są realizowane.

W dniach 12-20 maja w Poznaniu będzie się odbywać Design Festiwal - w tym roku pod hasłem „Urzeczeni”. Wykłady, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty i dyskusje będą dotyczyć tematyki „wody w mieście”, w tym rzeki Warty. Atrakcje czekają na poznaniaków na placu Wolności, w Estradzie Poznańskiej, Nowej Gazowni, Kontener Art i pływających po rzece statkach (więcej informacji na stronie internetowej: poznandesignfestiwal.pl).

Port to jedno. W tym sezonie, tak jak w latach ubiegłych, w Poznaniu znów działać będą plaże miejskie i tramwaj wodny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski