Jakub T. z Poznania jest już na wolności. Skończył...

  Jakub T. z Poznania jest już na wolności. Skończył odsiadywanie kary za gwałt w angielskim Exeter

  Zdjęcie autora materiału

  Mikołaj Woźniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W 2008 roku Jakub T. został przez angielski sąd skazany na podwójne dożywocie za gwałt na 48-letniej Jane H. Doszło do tego w mieście Exeter. Tą sprawą
  1/7
  przejdź do galerii

  W 2008 roku Jakub T. został przez angielski sąd skazany na podwójne dożywocie za gwałt na 48-letniej Jane H. Doszło do tego w mieście Exeter. Tą sprawą żyła wtedy i w kolejnych latach cała Polska. Była przełomowa z kilku względów. T. odsiadywał wyrok w Gębarzewie pod Poznaniem. Z naszych informacji wynika, że zakończył już odbywanie kary.

  Czytaj dalej --->

  ©fot. Policja

  W 2008 roku Jakub T. został przez angielski sąd skazany na podwójne dożywocie za gwałt na 48-letniej Jane H. Doszło do tego w mieście Exeter. Tą sprawą żyła wtedy i w kolejnych latach cała Polska. Była przełomowa z kilku względów. T. odsiadywał wyrok w Gębarzewie pod Poznaniem. Z naszych informacji wynika, że zakończył już odbywanie kary.
  Poznaniak Jakub T. w 2008 roku został przez angielski sąd skazany na podwójne dożywocie za gwałt i brutalne pobicie 48-letniej Jane H. Do zdarzenia doszło w mieście Exeter. Dwa lata po nim - Jane H. zmarła.

  Czytaj też: Poznań: Przez akcję policji na ul. Niestachowskiej nie dotarł na pogrzeb siostry. Odszkodowania jednak nie dostanie

  Ta sprawa była jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce ostatnich kilkunastu lat. Z kilku powodów. Po pierwsze - głównym dowodem, który doprowadził do skazania Jakuba T. było badanie DNA. Jego wiarygodność podważała rodzina T., jego obrońcy i sam skazany.

  - Lekarza, który badał DNA, skazano za niechlujstwo w tej sprawie - mówił w 2013 roku mec. Mariusz Paplaczyk, jeden z obrońców T.

  "Te wątpliwości jednak nie wystarczyły, żeby złożyć apelację, która mogłaby zmusić angielski sąd do ponownego zajęcia się sprawą. I to mimo wielu zapowiedzi "przełomu". Dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości proces Jakuba T. jest już tylko częścią sądowego archiwum." - pisaliśmy wtedy na łamach Głosu.

  Drugą sprawą był fakt, że T. został skazany na podwójne dożywocie, czyli karę, która nie funkcjonuje w polskim systemie. Przedmiotem sporu stało się więc to, jaką karę powinien odsiadywać T. w Polsce.

  Po nowelizacji kodeksu karnego i pojawieniu się możliwości dostosowania wyroku - stanęło więc na 12 latach więzienia - równocześnie 12 za gwałt (najwyższy dopuszczalny wymiar kary w Polsce) i 10 lat za ciężkie pobicie. T. odbywał karę w zakładzie w podpoznańskim Gębarzewie.
  Zobacz galerię
  Odbywał, ponieważ z naszych informacji wynika, że Jakub T. skończył już odbywanie kary i przebywa na wolności. Jego rodzina przez cały czas nie wierzyła, że to on popełnił zarzucaną mu zbrodnię. Dodajmy też, że T. długo starał się o ułaskawienie przez prezydenta RP. Prosiła o nie także jego żona, z którą ślub wziął już po tym, gdy trafił do polskiego więzienia.

  Sprawdź: Wypadek na A2: Kobiecie jadącej pod prąd zatrzymano prawo jazdy. Po badaniach krwi będzie decyzja o zarzutach

  "Sprawa Jakuba T. zmieniła nie tylko nasze prawo, ale i media. Wyrok ze stycznia 2008 roku był dla wielu szokiem również dlatego, że sprawę przez wiele miesięcy przedstawiano tak, jak widziała ją rodzina. Podkreślano wątpliwości - z tymi dotyczącymi kluczowego dowodu, czyli badania DNA, na czele." - podsumowywaliśmy tę głośną sprawę w tekście z 2013 roku.

  Zobacz też:  POLECAMY:
  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo