Konstytucja i wyroki Trybunału – tym będzie kierował się...

  Konstytucja i wyroki Trybunału – tym będzie kierował się Poznań

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Za przyjęciem stanowiska opowiedzieli się radni Platformy oraz Lewicy, przeciwny był klub PiS
  1/6
  przejdź do galerii

  Za przyjęciem stanowiska opowiedzieli się radni Platformy oraz Lewicy, przeciwny był klub PiS ©Łukasz Gdak

  Poznańscy radni stwierdzili, że przy podejmowaniu uchwał będą kierować się Konstytucją oraz wyrokami Trybunału Konstytucyjnego, także tymi, które nie zostały opublikowane. Jednocześnie zaapelowali do prezydenta i urzędników, aby postępowali podobnie przy wydawaniu decyzji administracyjnych.
  Jeśli ktoś spodziewał się, że radni PiS będą toczyć burzliwą dyskusję o stanowisko w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ten był w błędzie. – Głos przeciw – tylko te dwa słowa padły z ust Artura Różańskiego, szefa klubu PiS, podczas wprowadzania projektu do porządku obrad wtorkowej sesji.

  Za przyjęciem stanowiska była PO i Lewica, PRO zaznaczyło swoją obecność, a przeciw głosowali radni PiS. – Rada Miasta powinna zajmować się wyłącznie sprawami, które nas bezpośrednio dotyczą, a nie ogólnokrajowymi – tłumaczy Mateusz Rozmiarek z PiS. – Dlatego rozważania na temat Trybunału na sesji są całkowicie bezzasadne.

  Z tą opinią nie zgadza się Marek Sternalski, szef klubu PO. – Są takie momenty, że nie tylko samorząd, ale każdy obywatel powinien zabrać głos – twierdzi M. Sternalski, który prezentując stanowisko w sprawie TK, przytoczył takie m.in. słowa dominikanina Tomasza Dostatniego: „... wyrażam swój sprzeciw wobec łamania Konstytucji i psucia trójstopniowego podziału władzy, i wyrażam swoją solidarność z tymi, którzy pokazują, że każda władza musi podlegać ocenie przez organa niezależne, w tym wypadku TK”.

  – Brak głosu samorządowców w tej sprawie byłby tchórzostwem – uważa Tomasz Lewandowski, szef klubu radnych Lewicy. I przyznaje: – Obecnie to stanowisko ma wymiar symboliczny.

  Dlaczego? Radny Lewandowski wyjaśnia, że na razie Trybunał nie zajmuje się ustawami, które mogłyby skutkować problemami w zakresie stosowania prawa przez samorządy. Jednak w przyszłości mogą pojawić się takie sytuacje.

  Niektórych radnych nieco zaskoczyła postawa Tomasza Lipińskiego z PO, który krytycznie odniósł się do stanowiska przygotowanego przez własny klub. – Trąci ono na kilometr lewicową naiwnością. I jest strasznie infantylne – uważa T. Lipiński. – Co innego, gdyby premier Kaczyński zabronił publikowania wyroku w sprawie kanalizacji deszczowej, strefy płatnego parkowania albo istnienia Straży Miejskiej. Tu apel samorządowców byłyby na miejscu. Ale jednocześnie rozumiem wagę symbolu takiego działania ku pokrzepieniu serc. Z tym się zgadzam i za tym zagłosuję.

  Z kolei Dariusz Jaworski z PRO zapowiedział, że jego klub nie będzie brał w tym udziału. – To spór partyjny – twierdzi D. Jaworski. I przypomina, że został powołany specjalny zespół, który zajmuje się sytuacją wokół TK. – W tej sytuacji podejmowanie stanowiska nie służy rozwiązaniu tego problemu.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (22)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kwik

  i koryto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Jak długo świnie odstawione od koryta , mogą kwiczeć ? Do śmierci .
  Ale , do tematu. To co od zawsze szarogęsi się w Poznaniu , postanowiło bronić ...no właśnie ale czego.
  Raczej własnych...rozwiń całość

  Jak długo świnie odstawione od koryta , mogą kwiczeć ? Do śmierci .
  Ale , do tematu. To co od zawsze szarogęsi się w Poznaniu , postanowiło bronić ...no właśnie ale czego.
  Raczej własnych stołków . kogo w tym mieście interesuje to że to , drzewiej bardzo gospodarne miasto , przeistacza się w degrengoladę i przykład niegospodarności i nieudacznictwa władzy/urzędasów i lokalnych kacyków!
  W mieście odbywa się niekończący festiwal tz. remontów , przebudowy i czegoś tam jeszcze ,a tak faktycznie to jedynie źródełko dojenia funduszy publicznych .
  To co nami rządzi od lat uczyniło sobie źródło , niewyczerpane źródło , nierejestrowanych dochodów!
  Dla odwrócenia , kota ogonem , puszcza opium dla ciemnej masy( coraz mniejszej masy , no KODy i urzędasy oraz kilku zblazowanych komuchów łyka te soki z buraka) i bredzi coś o demokracji i takich tam bredni wyciekających z tłustych pysków.
  Szanowni Państwo , Poznaniowi grozi poważny paraliż komunikacyjny , ale o tym to już te wieprzki z Kolegiackiego ani zaprzyjaźnieni "dziennikarze" wam nie przekażą . Pytanie dlaczego ?
  Czy wiecie, ile to trupów pozostało w szafach i biurkach przy Kolegiackim po pięknym Rysiu , ale ile dołożył już obecnie nam miłościwie panujących Jacuś ?
  Czy poprzednie władze oraz obecne to pisiory ? NIEEE to to przeróżne odmiany platfromersów .
  Mieszkańcy Poznania, jak długo pozwolicie aby jakieś durnoty intelektualne wodziły was za nosy ?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pobudka

  Poznaniak z Łazarza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Panie Przewodniczący i radni PO! POBUDKA! Zróbcie coś wreszczie dal miasta i obrońcie Nas przed rządzącymi gamoniami od rowerów i "niezrównoważonego ruchu miejskiego. Wtedy macie szanse się...rozwiń całość

  Panie Przewodniczący i radni PO! POBUDKA! Zróbcie coś wreszczie dal miasta i obrońcie Nas przed rządzącymi gamoniami od rowerów i "niezrównoważonego ruchu miejskiego. Wtedy macie szanse się uchować. Inaczej popadniecie w niebyt.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak na razie z popierania przez poznaniaków PO wyszło wielkie nic

  logger (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Poznaniacy dotychczas popierali PO. I co? I nic. Mimo, że PO rządziła przez 8 lat profity szły do innych miast, tak jak i ministrów z Poznania brakowało. Widać radni dalej chcą brnąć w to bagno.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No pięknie - poznańscy radni reprezentują jak widać interesy PO, a nie Poznania

  kapsel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Jeśli radni myślą, że pójście na wojenkę z rządem opłaci się Miastu to są w błędzie. Zamiast myśleć o interesach Poznania do czego zostali wybrani, myślą o interesach PO. Jakkolwiek się ocenia...rozwiń całość

  Jeśli radni myślą, że pójście na wojenkę z rządem opłaci się Miastu to są w błędzie. Zamiast myśleć o interesach Poznania do czego zostali wybrani, myślą o interesach PO. Jakkolwiek się ocenia sprawę orzeczenia TK i jego publikacji, kwestia ta nie powinna być roztrząsana przez radnych miejskich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Filozofia nieposłuszeństwa władzy

  pomylenie pojęć (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  jezeli przy władzy nie ma moich, to ich mam w głębokim poważaniu???
  Czyli na złość mamie odmróź pan sobie uszy panie przyrośnięty do stołka. Każdy wybiera co chce , czyli początek anarchii ?...rozwiń całość

  jezeli przy władzy nie ma moich, to ich mam w głębokim poważaniu???
  Czyli na złość mamie odmróź pan sobie uszy panie przyrośnięty do stołka. Każdy wybiera co chce , czyli początek anarchii ? Czyli mi się wydaje, jak mówi Sternalski.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy mozecie zabrac z pierwszej strony

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  te tlusta, tepa jape? Jem sniadanie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pierdu pierdu pierdu

  Nie lubie urzedasów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  A kiedy szanowni RADNI wezma sie do roboty. Bo narazie jak Hanna Janowicz i Malerecka z Wydziału Oświaty tylko pierdu pierdu pierdu i "słuzbowe " wyjścia na zakupy. Tak własnie władza i urzedasy...rozwiń całość

  A kiedy szanowni RADNI wezma sie do roboty. Bo narazie jak Hanna Janowicz i Malerecka z Wydziału Oświaty tylko pierdu pierdu pierdu i "słuzbowe " wyjścia na zakupy. Tak własnie władza i urzedasy spędzaje mle czas w pracy!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Radni bezradni

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  Czyżby "wódz" Sternalski wyszedł przed szereg? No to będzie chryja. Chyba będzie PO zamiatane.
  Nie mogą zrozumieć, że przeciętnego Polaka interesuje tylko korzyść jaką otrzyma PO 27 latach...rozwiń całość

  Czyżby "wódz" Sternalski wyszedł przed szereg? No to będzie chryja. Chyba będzie PO zamiatane.
  Nie mogą zrozumieć, że przeciętnego Polaka interesuje tylko korzyść jaką otrzyma PO 27 latach rabunku Rzeczypospolitej. A mianowicie: 500+, większa kwota wolna od podatku, powrót do poprzedniego wieku emerytalnego oraz najważniejsza sprawa - uniemożliwienie wyłudzania VAT-u i innych podatków, gdzie skala przerosła wyobraźnię. Przegrani chcieli sobie rządzić poprzez TK. Nici z tego. Za chwilę zostaną wszyscy do końca wymienieni i nastanie spokój. Czy to tak trudno im zrozumieć. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już za niedługo POzamiatamy

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Wydmuszki ze Zlewu w jednym idą w jednym szeregu z POmyleńcami. Do mety z napisem jesień - niedaleko .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezradni

  Czy bez mózgu ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

  Słuchajcie no dziewczyny i chłopaki z Kolegiackiego , no wy tam bezradni. Czy wam się podoba ,czy nie przestrzega się / egzekwuje TYLKO prawa OPUBLIKOWANEGO !!
  Zapytajcie byle prawnika , nie...rozwiń całość

  Słuchajcie no dziewczyny i chłopaki z Kolegiackiego , no wy tam bezradni. Czy wam się podoba ,czy nie przestrzega się / egzekwuje TYLKO prawa OPUBLIKOWANEGO !!
  Zapytajcie byle prawnika , nie polityka !!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo