MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lato 2024. Meteorologiczne już trwa, dziś wieczorem, 20 czerwca, rozpocznie się astronomiczne, na kalendarzowe poczekamy do soboty

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Wraz z nadejściem lata czeka nas powrót iście afrykańskich upałów. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza staną się normą.
Wraz z nadejściem lata czeka nas powrót iście afrykańskich upałów. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza staną się normą. Bartłomiej Seidler / Archiwum Głos Wielkopolski
W czwartek 20 czerwca o godzinie 22:51 nastąpi przesilenie letnie. Oznacza to, że właśnie wtedy rozpocznie się astronomiczne lato. Na to kalendarzowe będziemy musieli poczekać do soboty. Według kalendarza lato rozpocznie się 22 czerwca. Synoptycy zapowiadają nadejście upałów!

Lato meteorologiczne już trwa

Wcześniej rozpoczęło się tak zwane lato meteorologiczne. Jest to związane z mierzeniem czasu przez osoby zajmujące się pogodą, które poszczególne pory roku rozpoczynają od pierwszego dnia miesiąca. Według tego założenia na półkuli północnej meteorologiczne lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia.  

Tak zdefiniowane lato opiera się na cyklu pogodowym, który przewiduje rosnące temperatury i więcej słonecznych dni, idealnych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzisiejszy dzień jest tym momentem w roku, kiedy którym mamy najwięcej światła słonecznego, a dzisiejsza noc była najkrótsza w roku.  

Trwa głosowanie...

Jakie temperatury latem wolisz?

Dlaczego data lata kalendarzowego i astronomicznego się nie pokrywają? Różnica wynika z ruchu obrotowego Ziemi i jej położenia względem Słońca. Może ona wynosić jeden lub dwa dni. W tym roku lato astronomiczne rozpoczyna się dwa dni przed kalendarzowym. Po dniu przesilenia letniego każdy kolejny dzień jest krótszy, aż do momentu nadejścia przesilenia zimowego - najdłuższej nocy w roku.  

Noc kupały, czy wigilia św. Jana?

Z początkiem lata nieodzownie jest związane pogańskie święto noc kupały, zwane także nocą świętojańską. Dawne obrzędy miały na celu oczyszczenie, a także celebrację miłości i płodności, były praktykowane na obszarze całej Europy przed przyjęciem chrześcijaństwa. Dawni mieszkańcy polskich ziem wierzyli, że w noc świętojańską dzieją się cuda. 

W katolicyzmie noc kupały przypadała na wigilię święta narodzin Jana Chrzciciela. Dawniej obowiązywał wtedy zakaz kąpania się w jeziorach, rzekach oraz spożywania jagód i poziomek. Wierzono, że tej nocy złe duchy, demony i czarownice nabierają większej siły i aktywności. Według wierzeń, właśnie w tym czasie odbywały się ich sabaty, gdzie miały miejsce wyuzdane zabawy, czy szalone harce na miotłach i łopatach. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oto najwyżej oceniane plaże i kąpieliska w Wielkopolsce i koło Poznania wg użytkowników Google'a.

Oto najlepsze plaże i kąpieliska w Wielkopolsce i pod Poznan...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski