Lech II Poznań z hukiem spada z 2. ligi. Lechici okazali się gorsi, niż rezerwy najgorszej drużyny ekstraklasy!

Maksymilian Dyśko
Rezerwy Lecha Poznań żegnają się z drugą ligą
Rezerwy Lecha Poznań żegnają się z drugą ligą ADAM JASTRZEBOWSKI
Rezerwy Lecha Poznań spadają z hukiem do trzeciej ligi, przegrywając ostatni mecz w sezonie z Polonią Bytom 0:3. To miał być wielki projekt. Projekt, który miał aspirować do gry w barażach. Przed sezonem dyrektor Akademii Lecha Poznań - Marcin Wróbel w rozmowie z Głosem Wielkopolskim mówił, że rezerwy Kolejorza muszą próbować dostać się do baraży, zachowując DNA i dbając o rozwój indywidualny. Nie wyszło. Jedyne DNA, jakie udało się osiągnąć to dno tabeli, a rozwój zawodników będzie realizowany na czwartym poziomie rozgrywkowym. Lech II Poznań po pięciu latach obecności żegna się z drugą ligą.

Osłabione rezerwy i zmiana systemu gry

Lechici przystępowali do tego spotkania bardzo osłabieni. W tym przegranym meczu nie zagrał 37-letni (!) Szymon Pawłowski, który przez cały sezon nie zawodził i był najlepszym zawodnikiem rezerw Kolejorza. Zabrakło również Maksymiliana Dziuby, drugiego najlepszego strzelca Lecha II Poznań, który pauzuje za kartki, a także Mateusza Pruchniewskiego, któremu koledzy z zespołu zawdzięczają brak straty co najmniej 15 bramek.

Na boisku pojawił się za to Filip Szymczak, ale nawet on nie był w stanie wspomóc młodych lechitów.

Trener Artur Węska dokonał kilku korekt i rozpoczął mecz w innym ustawieniu, niż to, które wpisane jest w "DNA" Lecha Poznań. Trudno się dziwić, aby grać w systemie, który w każdym meczu jest przewidywalny i nie przynosi efektów. Lechici zagrali na pięciu obrońców i dwóch napastników.

Szybko stracona bramka i czerwona kartka

Słowem wstępu: W dzisiejszym spotkaniu postanowiliśmy nie wystawiać ocen zawodnikom Lecha II Poznań, w myśl wypowiedzi trenera Artura Węski.

"Ci chłopcy są najmniej winni oceniając, co się dzieje wokół tej drużyny" - powiedział trener Artur Węska na pomeczowej konferencji prasowej, po spotkaniu z Sandecją.

Od pierwszej minuty zarysowała nam się przewaga gospodarzy. W 3. minucie spotkania kapitalną interwencją popisał się Mateusz Mędrala, który sparował piłkę na rzut rożny. Minutę później arbiter z Kluczborka popełnił błąd, nie dyktując jedenastki dla Polonii Bytom. Zieliński na pełnym biegu wpadł w pole karne i został zahaczony przez Macieja Wichtowskiego. Gwizdek sędziego jednak milczał i upomniany został sztab szkoleniowy gospodarzy.

Kolejne ofensywne wejście Polonii Bytom zakończyło się żółtą kartką Bartosza Tomaszewskiego i rzutem wolnym. Stały fragment znakomicie wykorzystał Tomasz Gajda, trafiając w samo okienko. Podopieczni trenera Łukasza Tomczyka dość szybko objęli prowadzenie.

Lechici starali się odpowiedzieć, ale dość nieśmiało. Albo inaczej - młodzi zawodnicy nie umieli przyjąć piłki w kluczowych momentach. Jedynym zawodnikiem, który mógł się podobać w ekipie trenera Węski był Maksym Czekała. Walczył o każdą piłkę, dobrze operował piłką, wygrywał pojedynki przy linii, grał pod faul.

W 45. minucie drugą żółtą kartkę otrzymał Bartosz Tomaszewski i lechici musieli grać już w 10.

Polonia nie oddała inicjatywy

Na początku drugiej połowy rezerwy Kolejorza były blisko strzelenia gola! Samobójczego. Piłka minęła o centymetry bramkę Mędrali. W 50. minucie Patryk Romanowski zszedł z prawej strony do środka i strzelił piękną bramkę z dystansu.

Lech II podchodził wysoko pod pole karne Polonii Bytom. Młodzi lechici próbowali grać kombinacyjnie i strzelać z dystansu, ale od 60. minuty ponownie gospodarze przejęli inicjatywę. W 62. minucie Konrad Andrzejczak uderzył technicznie, znajdując się w polu karnym, ale futbolówka zatrzymała się na poprzeczce. Chwilę później mieliśmy już jednak 3:0.

W 70. minucie swój bezbarwny występ zakończył Filip Szymczak. W jego miejsce wszedł Sammy Dudek i prawdę mówiąc, występ młodego pomocnika bardzo nam się podobał.

Ostatecznie rezerwy Lecha Poznań spadły z drugiej ligi, zajmując 16. miejsce w tabeli i przegrywając w 34. kolejce z Polonią Bytom 0:3.