MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malta Festival zakupiony przez Dominikę Kulczyk nie odbędzie się w czerwcu. Termin przeniesiono!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Tak wyglądała ubiegłoroczna edycja festiwalu w Poznaniu
Tak wyglądała ubiegłoroczna edycja festiwalu w Poznaniu Adam Jastrzębowski
Po odejściu wieloletniego dyrektora Malta Festival, w ubiegłym roku zakupiła go Dominika Kulczyk. Od tamtej pory doniesienia na temat przyszłości festiwalu ucichły. Teraz już wiemy, że impreza nie odbędzie się - jak to bywało wcześniej - w czerwcu lub na przełomie czerwca i lipca.

Malta Festival to legendarna poznańska impreza teatrów ulicznych. Pierwsza edycja odbyła się w 1991 roku, a dla wielu poznaniaków stała się symbolem wolności po komunistycznym ucisku. 

Malta Festival

Wieloletni dyrektor Malta Festival odchodzi

Po zeszłorocznej edycji, wieloletni dyrektor festiwalu Michał Merczyński podjął decyzję o odejściu, którą argumentował problemami organizacyjnymi i niewystarczającym finansowaniem miasta. Miasto tłumaczyło jednak, że w ostatniej dekadzie "Malta" dostała w sumie 24 miliony, a na organizację zeszłorocznej edycji Malta Festival Poznań przeznaczono jedną dziesiątą budżetu założonego w konkursie na roczną działalność wszystkich poznańskich NGO z sektora kultury.

Artyści na ratunek

Na stronie Malta Festival pojawił się też list popierający kontynuację organizacji imprezy. Podpisały się pod nim osoby ze świata kultury, m. in.: Andrzej Chyra i Romeo Castellucci, Agnieszka Holland i Agata Buzek oraz Orhan Pamuk i Anda Rottenberg.

Obojętna nie pozostała też Komisja Dialogu Obywatelskiego, która jednak nie apelowała o uratowanie Malty. Informowała za to, że podtrzymuje gotowość do rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat przyszłości teatralnego festiwalu, który mógłby uzupełnić letnią ofertę kulturalną, jak i całej kultury tworzonej przez poznańskie organizacje pozarządowe i kontekstu, także finansowego, w którym ją tworzą.

Przyglądając się dyskusji nad przyszłością Malta Festival Poznań, można niekiedy odnieść mylne wrażenie, że poza Festiwalem nie istnieje oferta kulturalna tworzona przez poznańskie NGO - czytamy w stanowisku KDO.

Pojawiły się pytania o przyszłość Malty. 

Dominika Kulczyk właścicielką Malta Festival

Niedługo później okazało się, że chętna do zakupu marki Malta Festival jest Dominika Kulczyk.  

– Jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość – a właśnie zmiana rzeczywistości kobiet jest moim celem i celem Kulczyk Foundation, którą kieruję – to zaangażowanie w Festiwal Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań. Poprzez organizację festiwalu, który miałby za zadanie wzmacniać kobiety, wskazywać na ich problemy, promować równowagę w podejściu do kobiet i mężczyzn i budować harmonię pomiędzy tymi dwoma światami, będziemy w stanie sukcesywnie poprawiać sytuację kobiet i zmieniać podejście mężczyzn – tłumaczyła swoją decyzję Dominika Kulczyk. 

O festiwalu jednak później nie było słuchu. Zwróciliśmy się więc do Urzędu Miasta Poznania o informację w tej sprawie.

Festiwal przeniesiony na wrzesień

Okazuje się, że tegoroczna edycja została przeniesiona z czerwca na wrzesień, a Wydział Kultury UMP przyznał dotację w wysokości 450 tys. złotych

– Wydział Kultury w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych przyznał Kulczyk Foundation dotację w wysokości 450 tys. zł na organizację Festiwalu Malta w roku 2024. Organizatorzy kilka tygodni temu kontaktowali się z nami, informując o przeniesieniu terminu realizacji festiwalu z czerwca na wrzesień - odpowiedziała nam Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. 

Jak podkreśliła dyrektorka, dotychczas nie wpłynęła jakakolwiek informacja o tym, że zadanie miałoby nie zostać zrealizowane. 

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski