Marek Waszkiel dyrektorem naczelnym Teatru Animacji w...

  Marek Waszkiel dyrektorem naczelnym Teatru Animacji w Poznaniu?

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Marek Waszkiel dyrektorem naczelnym Teatru Animacji w Poznaniu?

  ©Andrzej Zgiet

  Prezydent Ryszard Grobelny zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wyrażenie zgody na powołanie Marka Waszkiela na stanowisko dyrektora Teatru Animacji w Poznaniu bez przeprowadzenia procedury konkursowej.
  Marek Waszkiel dyrektorem naczelnym Teatru Animacji w Poznaniu?

  ©Andrzej Zgiet

  W zaistniałej sytuacji, kiedy w środku sezonu na emeryturę odszedł, Antoni Kończal, jest to bardzo dobre rozwiązanie, a kandydatura nie budzi żadnych wątpliwości. Trudno byłoby znaleźć w Polsce lepszego znawcę teatru dla dzieci.

  Dr hab. Marek Waszkiel jest reżyserem i pedagogiem teatralnym, który od lat łączy z wielkimi sukcesami aktywność twórczą, naukową i menedżerską. W 1989 roku obronił pracę doktorską „Dzieje teatru lalek w Polsce do roku 1945)'', a w 2013 r.
  zakończył przewód habilitacyjny pracą „Dzieje teatru lalek w Polsce, 1944-2000”. Od 1977 związany jest z Akademią Teatralna Warszawie - z Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W latach 2005 – 2012 był dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek. I był to czas świetności tego teatru.

  Ten wybitny znawca teatru lalek w rozmowie z Pawłem Płoską powiedział: „Dzięki praktyce teatralnej ostatnich lat zobaczyłem, jak pewne procesy wyglądają od środka. To niezwykle ważne. Zanim przed laty zacząłem pisać o teatrze, spędziłem wiele miesięcy na oglądaniu zaplecza bardzo różnych teatrów lalek w Polsce. Jeździłem od teatru do teatru, siedziałem na próbach u różnych lalkarskich znakomitości. To było bezcenne doświadczenie - poznawać kuchnię, kulisy, anegdotki, plotki, to wszystko, co dzieje się poza okiem widzów. Miałem do tego dostęp. Jest jeszcze jedna rzecz, którą dostrzegać nauczył mnie teatr - szczęście w teatrze. Właściwie szczęście i plotka, którą sami budujemy, którą środowisko natychmiast buduje. Jakaż w teatrze jest nieprawdopodobnie wielka zdolność tworzenia własnej historii, skądinąd cudownej. Odkąd zajmuję się teatrem i patrzę na spektakle także z kulis, to dostrzegam też elementy, które się nie udają - to jest fascynujące, jak aktorzy sobie z tym radzą, jak technika sobie z tym radzi. W każdym spektaklu coś się sypie. A zarazem powstają tak fascynujące rzeczy, niezwykłe i zapadające w pamięć! („Teatr” 2012 nr 6)

  Z tej przydługiej wypowiedzi wynika jasno, że kandydat na dyrektora naczelnego Teatru Animacji w Poznaniu zna się na teatrze jak rzadko kto. Czy minister zgodzi się na odstąpienie od konkursu? Mam nadzieję.

  Na stanowisku dyrektora artystycznego zostaje Janusz Ryl-Krystianowski.

  Marek Waszkiel nie chciał się wypowiadać na temat objęcia dyrekcji w Teatrze Animacji w Poznaniu.
  – Za wcześnie, by cokolwiek mówić. Mogę powiedzieć tylko jedno: nie robi się teatru bez zespołu.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo