Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzea martyrologiczne zostaną połączone w jedno? Takie plany ma marszałek województwa

OPRAC.: WB
Marszałek przyznał, że w dalszej kolejności można się spodziewać porządkowania kolejnych części składowych obecnego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Marszałek przyznał, że w dalszej kolejności można się spodziewać porządkowania kolejnych części składowych obecnego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Waldemar Wylegalski/materiał archiwalny
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak poinformował o planach stworzenia jednego muzeum martyrologicznego. Pod egidę Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie weszłoby Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, które obecnie znajduje się w strukturach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Trwają przygotowania do wydzielenia Muzeum Martyrologii Wielkopolan ze struktury WMN

Od początku roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (WMN) jest instytucją kultury wielkopolskiego samorządu, wcześniej podlegało Poznaniowi. Samorządy wymieniły się instytucjami kultury w związku z przygotowaniami do budowy w Poznaniu nowej siedziby oddziału WMN, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Jak powiedział PAP Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego, trwają przygotowania do wydzielenia Muzeum Martyrologii Wielkopolan ze struktury WMN i połączenie z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. W strukturach tej instytucji znajduje się już Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

- Chcielibyśmy, aby wszystkie trzy kluczowe dla martyrologii Wielkopolan miejsca w Wielkopolsce były w jednym projekcie muzealnym, w jednych rękach, aby skupić tę całą wiedzę, doświadczenie związane z muzealnictwem poświęconym martyrologii

– podkreślił Woźniak.

Według niego połączenie instytucji przysłuży się także rozwojowi i popularyzacji Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII.

- Sądzę, że to jest dobry pomysł, oczywiście nie kwestionując tego, co do tej pory się tutaj działo. Koncentracja dorobku, zwłaszcza dorobku naukowego, byłaby znaczącym wzbogaceniem możliwości tego muzeum

- powiedział.

W ostatnim czasie zakończyły się warte blisko 28 mln zł prace wykonane w ramach projektu "Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego". Ich zasadniczym celem było zahamowanie procesów niszczących zabytkowy obiekt oraz przystosowanie remontowanych pomieszczeń na cele wystawiennicze, głównie na cele wystaw o tematyce martyrologicznej.

-W tej chwili najistotniejszym elementem będzie wypełnienie tych przestrzeni narracją historyczną. Fort VII to wciąż miejsce mało znane w Polsce. Potrzebne są, chociażby nowe publikacje - na tyle spektakularne i na tyle wartościowe naukowo, żeby znalazły odzew, w środowisku muzealników, środowisku naukowym zajmującym się historią II wojny światowej i u szerokiego grona odbiorców"

– dodał Woźniak.

Marszałek przyznał, że w dalszej kolejności można się spodziewać porządkowania kolejnych części składowych obecnego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

- Zależy nam na tym, żeby struktura muzealna była bardziej uporządkowana. W przypadku Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości mamy dziś do czynienia z konglomeratem wielu narracji. Jedna dotyczy powstania wielkopolskiego, druga - II wojny światowej, kolejne: fortyfikacji, wojskowości czy Czerwca ’56. Jest tutaj wiele wątków i wydaje się, że specjalizacja jest naturalną, dość logiczną formą doskonalenia przekazu

- zaznaczył.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Sypialnia - 1927 rok.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Tak perła Poznania wyglądała przed wojną. Oto unikatowe zdjęcia!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski