Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na energooszczędność nigdy nie jest za późno

Katarzyna Wozińska
Jeśli po zakupie projektu lub w trakcie budowy domu w technologii tradycyjnej zapragniemy zostać posiadaczami domu energooszczędnego - nie musimy martwić się, że jest już na to za późno.

- Przeprojektować tradycyjny dom na prefabrykowany możemy nawet po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Dom prefabrykowany ma bowiem takie same parametry, jak dom tradycyjny.

CZYTAJ TEŻ:
Remontujesz? Część VAT możesz odzyskać
Nowy dom - kupić, czy wybudować?
Masz rower? Za 6 lat masz i mieszkanie

Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest więc jak najbardziej możliwe - wymagane jest jedynie aneksowanie dotychczasowego pozwolenia. Specjaliści pracujący w naszej firmie mogą dokonać adaptacji, dodatkowo nawet modyfikując projekt, zgodnie z nowymi wytycznymi przyszłych mieszkańców - mówi Dominik Kosmała z firmy Wolf System. Jak wyglądają poszczególne kroki przeprojektowania domu tradycyjnego na dom prefabrykowany? W zależności od etapu rozpoczętej budowy wygląda to nieco inaczej.

Zdarza się, że rodzina ma jedynie projekt domu tradycyjnego - wtedy trzeba go dostosować do wymagań, które niesie za sobą określona technologia. Na przeprojektowanie domu tradycyjnego można także zdecydować się wtedy, gdy powstał już fundament, bądź parter murowany.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy fundament jest obliczony na inne obciążenia. W chwili, w której jest on wylany, proces przeprojektowania nie tyczy się już tylko projektu, lecz także miejsca budowy.

Zanim na fundamencie postawione zostaną energooszczędne ściany, wykonywane są obliczenia statyczne tak, by dostosować rozkład obciążeń domu tradycyjnego do technologii domu prefabrykowanego. Znajomość parametrów, wskazujących na obciążenie, które narzuca fundament budowli, mają zminimalizować tę różnicę i pozwolić na przeprojektowanie domu.

Gdy dom posiada parter murowany, proces przeprojektowania w większym stopniu uwzględnia pierwotne plany architektoniczne. W takiej sytuacji będziemy bowiem mieli do czynienia z tak zwaną hybrydą - pozostawimy parter murowany, a wyższe kondygnacje powstaną ze ścian prefabrykowanych na przykład firmy Wolf System.

Dom taki - powstały z połączenia dwóch technik - zachowuje właściwości energooszczędne na tych kondygnacjach, które wzniesione zostały ze ścian prefabrykowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski