Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka polsko-żydowskiego pochodzenia

Marek Zaradniak
Ida Haendel zmarła w wieku 91 lat w Miami.
Ida Haendel zmarła w wieku 91 lat w Miami. Waldemar Wylegalski
W miniony wtorek 30 czerwca w wieku 91 lat odeszła Ida Haendel - słynna skrzypaczka polsko-żydowskiego pochodzenia.

W miniony wtorek w wieku 91 lat w Miami zmarła Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka. Była ostatnią żyjącą laureatkę I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w roku 1935. Wtedy zarazem była najmłodszą jego laureatką i najmłodszą uczestniczką.

Urodziła się 15 grudnia 1928 roku w rodzinie polskich Żydów w Chełmie na Lubelszczyźnie. Określano ją jako cudowne dziecko. Studiowała u Mieczysława Michałowicza w Konserwatorium Warszawskim, u Carla Flescha w Londynie i u George'a Enescu w Paryżu.

Najmłodsza laureatka Konkursu Wieniawskiego
W roku 1933 zdobyła I nagrodę w Konkursie im. Bronisława Hubermana w Warszawie, a dwa lata później została laureatką Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.

W roku 1936 zamieszkała w Wielkiej Brytanii i rok później zadebiutowała w Queens Hall w Londynie grając Koncert skrzypcowy Johannesa Brahmsa pod batutą Henry'ego Wooda.

Światowa kariera
W latach 1946/47 odbyła swoje pierwsze Wyniki wyszukiwania
Wyniki wyszukiwania w sieci tournée po Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat 1952/1989 mieszkała w Kanadzie skąd odbywała regularne podróże do Europy. Koncertowała też w Ameryce Południowej i w Azji. Występowała z takimi sławami jak Vladimir Ashkenazy, Bernhard Haitink, Zubin Mehrta czy Simon Rattle.Nagrywała m.in. dla takich potęg fonograficznych jak Decca i EMI Classics. W 1970 roku ukazała się jej biografia "Kobieta ze skrzypcami" Była uhonorowana Nagrodą im. Jeana Sibeliusa. Była również komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego i doktorem honoris causa Royal College of Music w Londynie.

Dwukrotnie w roku 1986 i w roku 2006 zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W roku 2011 była jego honorową przewodniczącą. Podczas konkursu w roku 2006 była obok Marine Jaszwili i Wandy Wiłkomirskiej jedną z matek chrzestnych nadania Portowi Lotniczemu Ławica w Poznaniu imienia Henryka Wieniawskiego.
3 listopada 2006 roku wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Dyrygował debiutujący wówczas w Poznaniu Łukasz Borowicz. W programie znalazł się Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa.

Odeszła niezwykła osobowość, która fascynowała melomanów na całym świecie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski