Niuanse Olgi Kern

  Niuanse Olgi Kern

  Andrzej Chylewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  I znów tłumy melomanów po brzegi wypełniły Aulę UAM. Wszystko za sprawą młodej (urodzonej w 1975 roku), ale już owianej sławą pianistki Olgi Kern oraz wybitnego dyrygenta polskiego Antoniego Wita, szefa Filharmonii Narodowej.
  Trudno nie zauważyć także atrakcyjności repertuaru w postaci wspaniałych dzieł Siergieja Rachmaninowa (III Koncert fortepianowy d-moll i Rapsodia na temat Paganiniego a-moll) oraz Piotra Czajkowskiego (Uwertura-fantazja "Romeo i Julia"). Emocje poprzedzające koncert osiągnęły kulminację w piątkowy wieczór, kształtowane wyobrażeniami i oczekiwaniami, a dodatkowo... potężnym korkiem paraliżującym centrum miasta.


  Olga Kern zaprezentowała wyborną pianistykę, nie tylko tę techniczną, bardziej eksponowaną w Rapsodii, lecz przede wszystkim tę, dającą niezmierzony wachlarz możliwości interpretacyjnych, bardziej reprezentatywną w Koncercie. Nie epatowała ckliwym romantyzmem, rosyjskim emocjonalizmem, lecz raczej widzeniem całościowym, obfitym w rozmach, nie wolnym wszak od subiektywnych, zaskakujących niuansów. Nie tylko dzięki doświadczonemu, świetnie prowadzącemu akompaniament dyrygentowi, kształtowany przez Kern dźwięk był nośny, nadrzędny, nawet w bardzo zróżnicowanych stopniach dynamiki.

  Zabrakło bisów, ale nie szczerego entuzjazmu publiczności. Również - co cieszy - dla poznańskich filharmoników, a to za sprawą bardzo dobrej, porywającej interpretacji Uwertury-fantazji. Dyrygujący z pamięci Antoni Wit nasycił dzieło wyjątkowym wyrazem, napinając emocje kulminacji niemal do krzyku, pozwalając jednocześnie poznańskim muzykom (choćby trąbkom, rogom i kwintetowi) dać upust ich muzykalności i sprawności warsztatowej.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo